Adıyaman Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Adıyaman Otobüs Firmaları

Adıyaman Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Adıyaman Otobüs Bileti Satışı Burada!

Geniş ve verimli ovaların kenarında ve Doğu Torosların Güney eteklerinde kurulmuştur. Tahıl, pamuk, tütün, afyon yetiştirir.

Bölgenin tarihi eskiye gider. Yunan, Komangenes, İslam – Türk devirlerini yaşamıştır. Şehir son Emevi Hükümdarı Mervan-ı Himarin adamlarından Mansur bin Cavene tarafından imar edilmiş, bu yüzden şehre, Hısn Mansur adı verilmiştir (VII. yüzyıl). Orta Çağ boyunca çeşitli savaşlara sahne olmuştur. XI. yüzyılda Selçuk Türklerinin, XIV. yüzyılda ise Osmanlıların eline geçmiştir.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Surlar – Şehrin etrafındadır. Üç kapısı vardır.

2) Kale – Mansur zamanından kalmadır (VII. yüzyıl).

3) Türbeler – Bunlardan en önemlisi Abuzer Gaffar’ınki olmak üzere çeşitli türbeler yer almaktadır.

CİVARDA:

TARİHİ YERLER VE ESERLER;

1) Nemrut Dağındaki Mausoleum – Yığma taşlardan yapılmış, piramit şeklindeki bu mezar anıtı

Kommagenes Kralı I. Antiokhos’a (M. Ö. 69-34) aittir. Yüksekliği 50 taban genişliği 150 metredir. Mezarın doğu, batı ve kuzey cephelerinde heykellerle süslenmiş üç set bulunmaktadır. Tanrı tasvirlerinde doğu ve batı inançlarının birleştirildiği görülüyor.

2) Karakuş tepesi – Kahta’nın 12 Km. kuzeyindedir. Üzerinde başı kopuk bir Roma kartalı taşıyan bir sütun bulunmaktadır.

3) Arsemeia (Eski Kahta) – Adıyaman’ın 43 Km. doğusuna düşer. Yunan, Koma, Bizans devirlerini yaşamıştır.

4) Samsat – Adıyaman’ın 40 Km. güney doğusundadır. Eski adı Samosata’dir. Roma devrinde önemli bir yerleşme yeri olup, ünlü yazar Lukianos’un doğum yeridir. Ayrıca Aziz Lucianus da burada doğmuştur. Bizans – Arap mücadelelerine sahne olmuştur. 1098 yılında Haçlı Orduları burada ufak devlet kurmuşlarsa da şehir kısa bir zaman sonra Eyyübilerin eline geçmiş, daha sonra da Selçuk Türkleri tarafından zapt edilmiştir.

5) Diğer eserler – Kahta’nın 18 Km. kuzeyinde Cendere Köprüsü, Alduş kazasının 10 Km. kadar güney doğusunda Gerger Kalesi, Tokaris nahiyesinin güneyinde Fırat Nehri’nin kenarında Horis yıkısı, Kikau köyünün batısında ve Göksu’nun üzerinde Göksu köprüsü görülebilir.

GEZİLECEK YERLER:

Pirin Mağaraları.

Adıyaman’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Adıyaman Gülaras 0416 213 54 01
Adıyaman Ünal 0 (416) 216 56 86
Kahta Petrol 0416 725 72 39 – 725 51 09