Afyon İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Afyon İstanbul Otobüs Bileti

Afyon İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Afyon’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İstanbul Türkler tarafından beş defa kuşatıldı. Fakat surları yarmak hiç mümkün olmadı. Şehir Venediklilerden denizden yardım alıyordu. II. Mehmet padişah olunca işi, Rumeli Hisarını yaptırmak, böylece İstanbul’a denizden gelecek yardımı kesmek oldu.

Mehmet, İstanbul’u almayı kendine amaç edindi. Gücünü arttırdı. Ordusunu çoğalttı. Toplar döktürdü. 1453 yılının Mart ayında Türk öncüleri şehrin dolaylarına yerleştiler. Aynı yılın nisan ayında da 5 000 kişilik yeniçeri ve 150 000 kişilik ordusu İle II. Mehmet şehri kuşattı.

Savaş 12 Nisan’da başladı. Şehir, önceleri büyük bir dayanma gösterip Türk saldırışlarına karşı koyuyordu.

22 Nisan’da tarihin yazdığı büyük ve muhteşem olaylardan biri daha oldu. II. Mehmet 72 parça olan donanmasını bir gecede Kasımpaşa deresi üzerinden aşırarak Haliç’e indirdi. Bizanslılar sabahleyin Türk donanmasını surların içinde, Haliç’te gördüler ve korktular.

29 MAYIS 1453

Fakat Bizans’ın direnmesi henüz kırılmamıştı. Dıştan ve içten savaşlar devam etti. 7 Mayıs’tan sonra saldırışlara hız verildi. Sonunda 29 Mayıs’ta yapılan büyük saldırıya şehir dayanamadı. Bizans, II. Mehmet’in ordularına kapılarını açtı. 1.Mehmet’in orduları şehre bir salı günü girdiler. Şehir içinde hiç bir yağma ve yangına girişilmedi. İmparator Kostantin Paleolog bir asker tarafından öldürüldü. Fatih Mehmet bu olaya çok üzüldü. İlk cuma namazını o zaman kilise olan Ayasofya’da kıldı. II. Mehmet artık Fatih adıyla anılacak, böylece tarihte Fatih’in toplarından biri yeni bir çağ başlayacaktı.

Fatih, şehre girer girmez yaşama düzenini kurmuş, yağmayı yasak etmiş, yerli halkın haklarını korumuştu. Öyle ki, şehrin yönetimi dört gün sonra eski durumuna geldi. Fatih Mehmet 18 Haziran’da Edirne’ye döndü ve şehirde ancak 1500 kadar asker bıraktı.

İstanbul’un fethi ile tarihte Ortaçağ kapanmış, Yeniçağ açılmıştır.

1454 yılında hükümet merkezi Edirne’den İstanbul’a taşındı. Şehir böylece yeniden güzelleşmeye başladı. İslam uygarlık ve sanat eserleri yavaş yavaş şehri süsledi, imaretler, kütüphaneler, camiler yapıldı. Şehir yıldan yıla hızla gelişti. Osmanlı padişahları birbirleriyle yarış ederek, İstanbul’u güzel eserlerle süslediler.

Kamil Koç Turizm ve Kütahyalılar Turizm firmalarıyla Afyon’dan İstanbul’a gidebilirsiniz.

Otobus.Org üzerinden Afyon İstanbul otobüs bileti alarak karlı çıkabilirsiniz!