Ağrı İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ağrı İstanbul Otobüs Bileti

Ağrı İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Ağrı’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Kanuni zamanında İstanbul, üç büyük kıta üzerinde dal budak salmış bir imparatorluğun muhteşem merkezi oldu. Şehir, Kanuni, I. Ahmet ve III. Ahmet zamanında, dünyanın boğun de hayranlığını kazanan anıtlarla süslendi. Mimar Sinan gibi eşsiz mimarların değerli yapıları İstanbul göklerinde yükseldi. İstanbul’u Fatih’ten sonra, bayındırlık bakımından, Mimar Sinan fethetti. Bu devrelerde yaratılan anıtlar sanat yönünden çok değerlidirler.

Bunlar, saymakla bitmezler ve dünyanın beğenisini bugün de üzerlerine çekmektedirler.

İSTANBUL’UN NÜFUSU ÇOĞALDI

İstanbul’un nüfusu Fatih zamanında 50.000 kadardı. Şehir, daha çok insanın barınmasına elverişli olduğundan Osmanlılar, Anadolu ve Rumeli’den birçok Türklerle, başka yerlerden Rum ve Yahudileri getirerek İstanbul’a yerleştirilen Rumeli’den gelen Üsküplüler Üsküdar’a, Yenişehirliler Yenimahalleye, Mora Rumları Fener’e, Selanikliler Tekfur sarayı semtine yerleştirildi.

Anadolu’dan gelen Aksaraylılar Aksaray’a, Balattan gelenler Balat’a, Arnavutlar Silivrikapı’ya, Yahudiler Hasköy’e, Anadolu Türkleri Üsküdar’a, Tokat, Sivas Ermenileri Kumkapı ve Yenikapı’ya, Bursalılar Eyüp’e, Tireliler Vefa’ya, Çarşambalılar Çarşamba’ya, Kastomonulular Kazancı’ya, İzmirliler Galata’ya, Gelibolular Tersane’ye, Samsunlular Tophane’ye yerleştirildi. Böylece İstanbul’un nüfusu artırıldı. İstanbul, semtlerinin adını, bu yerleşme sırasında yerleşenlerden aldı.

DURAKLAMA VE GERİLEME DEVİRLERİ

7.yüzyılda İmparatorlukta bir duraklama, 18. yüzyılda ise bir gerileme devri başladı. Bu devirlerin şehirde etkisi görüldü. Yeniçeriler, yeni düzene karşı koyarak ayaklandılar. Bu ayaklanmada birçok güzel anıtları yağma edip, yaktılar. Bundan sonra gerilemeler, yer yer çöküntüler başladı. Tanzimat, Birinci ve İkinci Meşrutiyet devirlerinde de İstanbul zarar görmese bile bayındırlık da görmedi. Birçok güzel anıtlar gecekonduya benzeyen kötü, ahşap yapılarla kapatıldı. İstanbul’un ilk ihtişamlı güzel görünüşü kayboldu.

Balkan savaşlarında İstanbul büyük bir saldırıya uğrama tehlikesi atlattı. Birinci Dünya Savaşı geldi, çattı. Osmanlı Devleti Mondros Silah Bırakışmasını imzalamak zorunda kaldı. Böylece İstanbul, Osmanlılara geçtikten sonra, tarihte ilk olarak, galip devletlerin orduları tarafından 1918’de işgal edildi.

Ağrı İstanbul otobüs bileti alımlarınızda Otobus.Org’u kullanın, ucuz bilet almanın keyfini sizde yaşayın!