Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer, En Ucuz Fiyatları ile Otobüs Bileti Otobus.Org'da... "

Ağrı Otobüs Bileti

Ağrı Otobüs Bileti almak ve Ağrı otobüs bileti, otobüs firmaları, seferleri ve bilet fiyatları için sitemizi kullanabilirsiniz.

Ağrı Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Ağrı’nın toplam nüfusu 555,479, yüzölçümü 11,376 km²’dir.

Türkiye’de en uzun ve en soğuk kış aylarının yaşandığı Ağrı’da, karasal iklim özellikleri mevcuttur. İklimi çok sert olduğu için kışları da çok soğuk geçmektedir. Ağrı’daki yağış miktarının fazla ve ısı seviyesinin düşük olması nedeniyle dağları ve ovaları çıplaktır. Bu nedenle toprakları ekime elverişli değildir. Topraklarını genellikle otlaklar ve meralar kaplamaktadır. Orman ve yeşillik alan miktarı çok azdır.

Toprağı verimli olmayan halk geçimlerini yetiştirmiş olduğu bitki tohumlarından süsler yaparak ve bu süsleri satarak sağlamaktadır. Ayrıca hayvancılıkla da uğraşan ve hayvanlardan elde ettikleri besin ve besin kaynaklarını satarak geçinmektedirler. Otobus.org sitemizi kullanarak sizlerde Ağrı otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Ağrı Otobüs Biletleri

Ağrı, Kavimler Göçü esnasında kavimlerin Anadolu’ya geçişinde önemli rol oynamıştır. Hititlerin üzerinde egemenlik kuramadığı bu şehir Urartuların hakimiyetine girmiştir. Urartuların hakimiyetinden sonra Kimmerlerin, Medlerin, Perslerin, Ermenilerin, Gürcülerin ve Abbasilerin egemenliği altında bulunmuştur. Daha sonra Çaldıran Muharebesi’nde Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarının sınırı içerisine alınmış, Osmanlı’nın egemenliği altında kalmıştır.

Ağrı’da hayvancılıkla uğraşıldığı için hayvanların etinden çok fazla yararlanılır. Doğal olarak Ağrı mutfağına et yemekleri hakimdir. Bir yandan da buğday yetiştiriciliği ile de uğraşıldığı için hamur işi yemekleri de görmek mümkündür. Zengin mutfak kültürüne sahip olan Ağrı’nın saç kavurması en meşhur yemeğidir. Deveci çorbası, murtuğa, ağızyakan, çiriş ketesi, halise, ayran aşı, lalanga, ekmek aşı, yalancı köfte, bulgur pilavı, hasude, erdek, bişi, kete, kuymak, erişte, haşıl, hengel ve abdigör köftesi yörenin kendine özgü yemekleridir.

Eğlence için pek fazla seçenek sunmayan Ağrı’da kendiniz etkinlikler hazırlayarak sevdiklerinizle turlar düzenleyebilirsiniz. Bu turlarda İshak Paşa’ya gitmeden, izin alarak Ağrı Dağı’na çıkmadan, Abdigör Köftesini tatmadan ve kış için tiftik eldivenle birlikte çorap almadan muhakkak dönmeyin. Sitemiz tüm bunlar için size hizmet vermektedir. Sizde sitemizden otobüs biletleri alabilir, sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz Ağrı’nın en güzel yerlerine turlar düzenleyebilirsiniz.