Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Ağrı Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Ağrı otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Tarihi: AĞRI, adını Türkiye’nin en yüksek dağı Ağrı’dan alır. Malazgirt Savaşı’nın hemen ardından Türklerin eline geçen Ağrı’ya 1071 yılından çok önceleri, Selçuklu Oğuz Türkleri çevreye sık sık akınlar düzenlemiş ve bölgenin egemeni olmuşlardır. Bugün Ağrı ilinin üzerinde bulunduğu topraklar, 1071 öncesinde Büyük Türk Hakanlığına katılmıştı.

İ.Ö. XV. yüzyılda Hurri-Mitanni krallığının kuzeydoğu ucu Ağrı’ya kadar uzanıyordu. Merkezi Van’da olan Urartu krallığı, yüzlerce yıl bu bölgeyi elinde tutmuştur. İ.Ö.XIII. yüzyılda Kimerler de Kafkasya’dan gelmiş ve yöreyi ellerine geçirmişlerdir. Daha sonraki yüzyıl, İran egemenliği dönemidir. Sami Asurlular ve Babilliler buralara pek sokulamamışlardır.

Yine İ.Ö. IV. yüzyılda Büyük İskender. Iran İmparatorluğunu yıkmış, bütün Anadolu ile birlikte çevreyi Makedonya krallığına katmıştır. İskender’in ölümünün ardından Ağrı ve yöresini İran asıllı Ermeni kralları istila etmişler ve çok geçmeden Partlara bağlanmışlardır. I. ve II. yüzyıllarda Anadolu’nun büyük bir kesimine sahip Romalılar, Partlarla çekişmişler, sonunda Fırat ve Torosların batısına çekilmişlerdir.

Partları, III. yüzyılda Sasaniler izlemiştir. Ağrı otobüs bileti alarak bu bölgede yaşamış kavimlerin izlerine tanıklık edebilirsiniz.

VIII. yüzyılın ortalarında İran imparatorluğuna son veren Müslüman Araplar, Hazreti Osman döneminde buraları da fethetmelerdir. Türklerin gelmesinden önce Bizans, Müslümanlara karşı saldırıya geçmiş, etki gücünü de buralar dek yaymış bulunuyordu.

Türkler, XI. yüzyılda Bizans egemenliğini yıkmışlardır.

1877-78 Türk-Rus Savaşı’nda Ağrı toprakları Ruslar eline geçmiştir. Ayastefanos Anlaşması. Bayezit’i Rusya’ya bırakmışsa da anlaşma yürürlüğe girmemiş ve birkaç ay sonra imzalanan yeni Berlin Anlaşması ile Bayezit. Türkiye’ye geri verilmiş fakat savaş tazminatının bir kısmına karşılık olmak üzere Kars, Artvin ve Batum, Rusya’ya bırakılmıştır.

  1. Dünya Savaşı boyunca da bu bölge Rus istilası görmüş, Ermeni çetelerinin eylem alanları durumuna getirilmiştir.

Ağrı. Türklerce Türkiye’nin en yüksek doruğuna verilen addır. Ağrı’nın “Eğri”den bozulma olduğu sanılır. Çünkü Türkler eskiden Ağrı Dağı’na Eğri Dağı da derlerdi. 1932 yılında Türkiye ile Iran arasında yapılan ‘•sınır tashihi” nedeniyle Ağrı Dağı bütünüyle Türkiye sınırları içine alınmıştır.

Coğrafi Konumu

Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Doğusunda Türkiye ve İran sınır, batısında Muş ve Erzurum kuzeyinde Kars, güneyinde de Van ve Bitlis illeri vardır. Ağrı otobüs bileti aldıktan sonra bu bölgeye gittiğinizde hem tarih hem de coğrafi konum hakkında daha bilgili olacaksınızdır.

Ağrı ilinin ortasından Murat Irmağı geçer. Yöre, üç yerden volkanik yapıdaki yüksek dağlarla çevrilidir. Bunlar; 3.000 metreyi aşan doruklarıyla (Kösedağ 3.430 m. Aşağı Dağ 3.270 m , Ziyaret Tepe 3.001 m., Hana Dağı 3.443 m.) Araş Dağları’dır. Bu dağların doğusunda ve İran sınırına yakın, ülkemizin en yüksek dağı, Ağrı kütlesi yükselir. Bunlardan kuzeydeki Büyük Ağrı Dağı’dır ve yüksekliği 5.165 metredir. İkincisi, daha güneydoğudaki Küçük Ağrı Dağı (3.925 m) dir. Bu tarz gezilecek ve görülecek yerler için Ağrı otobüs bileti almanız gerekmektedir.

İlin güneyinde Tendürük Dağı (3.542 m), Aladağ (3.351 m. ), Muratbaşı (3.519 m.) ve Bozdağ (2.838 m.) yer almaktadır. İlin çukur eksenini oluşturan Murat Irmağı vadisi boyunca birbirinden dar boğazlarla ayrılmış küçüklü büyüklü ovalar kuzeydoğudan güneybatıya ulaşır. Eleşkirt Ovası, Doğubeyazıt Ovası ve Patnos Ovası bu birbirini izleyen ovalardır.

Ülkenin en büyük akarsuyu Fırat’ın önemli kollarından Murat Irmağı Ağrı’nın güneyindeki Muratbaşı Dağı (3.516 m.) ndan doğar. Çeşitli dereleri (Güzelsu, Kolsuyu. Cuma Çayı. Sinek Dere, Kopuş Dere, Taşlıçay, Mandalin Çayı ve Eleşkirt Deresi gibi) toplar, daha sonra ırmak görünümü alır. Hamur Boğazı’nı yarıp Tutan üstünden güney batıya yönelir ve Muş’a varır.

İl sınırları içinde 2.250 metre yükseltide Balık Gölü ve Doğubeyazıt’ın kuzeyinde irili ufaklı bir çok göl ( Şeyhli ve Demilke) de vardır.

Yüzölçümü 11.376 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, yaz ayları ortalamasında 21 derece dolayındadır. Ağustos aylarında kısa süreliğine 39 dereceye çıktığı da olur.

Temmuz ve Ağustos ayları dışında yağmur sıkça yağar.

Rüzgâr bakımından ıl kuzeydoğu rüzgârlarının etkisindedir. Hava, genelde esintilidir. Şiddetli rüzgârlar daha çok güneybatıdan eserler.

Hava, yılın 90 günü güneşli, 185 günü parçalı bulutlu, 90 günü de kapalı ve yağışlı geçmektedir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, şekerpancarı, patates, ayçiçeği, kestane, mercimektir. Başlıca sanayi ürünleri de şeker, dokuma, undur.

Yeraltı zenginlikleri ise asbest, linyit, tuz, kükürt ve ponzadır.

Ulaşım – Yöresellik

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli yollarından olan İran Transit Yolu’nun bir bölümü Ağrı sınırları içinden geçmektedir. Ayrıca il merkezi Patnos üzerinden Van ve Muş’a, Doğubeyazıt’ı Iğdır üzerinden Kağızman’a ve Kars’a bağlayan diğer önemli karayolu bağlantıları da vardır. Zaten Ağrı otobüs bileti aldığınız zaman yolları izleyerek hem o bölgelerin görünüşünü hem de tarihi yapısını biraz olsun anlamış olacaksınız.

Ağrı’ya en yakın demiryolu istasyonları, Horsan ve Erzurum’dur.

İl, İstanbul’dan 1465, Ankara’dan 1113, İzmir’den 1708, Erzurum’dan 189, Adana’dan 1026 ve Trabzon’dan 514 kilometre uzaklıktadır.

Ağrı, halk oyunları bakımından “bar” bölgesine girmekle birlikte, seyirlik oyun özelliği gösteren halay karışımı oyun çeşitlemelerine de sahiptir. Bunlar arasında; koçaklama, sürgün, zeyno, Ülker barı ve laççi sayılabilir. Başlıca çalgıları, davul-zurnadır. Bağ lama da yaygındır.

Horasan kebabı, Eleşkirt balı, Abdiğer köftesi ve etli pilav yemek folklarında önemli bir yer tutar.

Görülecek Yerler

Ağrı Dağı: Nuh’un Gemisi söylencesine göre, ünlü gemi tufan sonrasında Ağrı’nın doruğuna oturmuştur. Dağ, yılın her ayında karla kaplıdır. Yerli ve yabancı gezginlerin sürekli ilgi odağıdır.

İshak Paşa Sarayı: Dünyanın değerli yapılarındandır. Doğubeyazıt’a 5 kilometre uzaklıktadır. Osmanlı, İran ve Selçuk uygarlıklarını içinde toplamıştır. Yapım tarihi, 1784’tür.

Meteor Çukuru: Yeryüzündeki en geniş çukurların İkincisidir. Yüzyıla yaklaşan bir süre önce düşen bir göktaşı tarafından açılmıştır. Gürbulak sınır kapısı ile Sarıçavuş köyü arasındadır. Genişliği 35, derinliği 60 metredir.

Şir Si var Tepesi: Güneş doğuşu seyirliğidir.

Balık Gölü: Doğubeyazıt’a 60 kilometre uzaklıktadır. (Suluçem bucağı) ve alabalıklarıyla ünlüdür. Ortasında küçük bir ada vardır.

Maya Köyü ve Oyulmuş Kayalar: Diyadin’e 15 kilometre uzaktadır.

Patnos-Aznavur Tepesi: Urartular- dan kalma Halidi Tapınağı (Anzavur) ve Girik Tepe üzerinde de yine Urartulardan kalma saray yıkıntıları vardır.

Kan Kalesi: Tutak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Kelekulu köyü yakınlarında Kale-i Hum (Kan Kalesi) adıyla anılan bir kalenin izleri görülür. Ayrıca yine bu bölgede eski mezarlar, yeraltında bir kilise, Atabindi köyü yakınlarında da Yavuz Sultan Selim’in yaptırdığı Nadirşeyh Köprüsü kalıntıları vardır.

Havaran Kalesi: Hamur ilçesinde yeşil renklerin çeşitli tonlarından oluşan olağanüstü doğa manzaraları yanında Selçuklulardan kalma bir kümbet ve kale bulunmaktadır.

Toprakkale Tarihi Camii: Eleşkirt ilçesinin Toprakkale köyündedir. 1887 yılında yapılmıştır.

Kipkıran ve Harabegöl Kalesi: İlin 20 kilometre doğusunda dır. Aynı adı taşıyan iki köy arasında bulunan eski tarihi kalenin kalıntılarıdır.

Diyadin Kaplıcaları: Ağrı’nın 55 kilometre doğusundadır. Özellikle kükürt ve demiri içeren kaplıca suları romatizma, siyatik ve lumbago ağrıları için şifa kaynağıdır.

Dambat Kaplıcaları: İl merkezine 5 kilometrededir. Deri, cilt ve romatizma hastalıklarını iyileştirmektedir.

Otobus.org bilet arama bölümünden Ağrı otobüs bileti ibaresi ile bütçenize en uygun bileti bulun ve size en uygun otobüs firmaları seçimini de yaptıktan sonra biletinizi alın!