En Ucuz Aksaray Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Aksaray Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Aksaray otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Aksaray’ın etrafını Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Ankara ve Konya illeri çevrelemektedir. Nevşehir’de bulunan Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Tuz Gölü’nün güneydoğusunda bulunan Aksaray’ın yeryüzü şekillerinde Hasan Dağı, Ekecik Dağı ve Melendiz Dağları gibi volkanik dağlar mevcuttur. Bu dağlardan püsküren lavlar sonucunda oluşan platolar ve ovalar dağların çevrelerinde bulunmaktadır. Aksaray’da İç Anadolu Bölgesi’ne karasal iklim hakimdir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

M.Ö. 8000 yıla dayanan tarihi olan Aksayar ili, çeşitli medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmış, kültürel varlıkları, güzellikleri ve ticari merkeziyle önemini hiç kaybetmemiştir. Aksaray’da bulunan Aşıklı Höyük Köyü Akeramik Neolitik Dönemde Anadolu’daki ilk köy yerleşimlerinden bir tanesidir. Aksaray, İpek Yolu’nun merkezlerinden bir tanesi olup, yön olarak ana bağlantı yollarının kavşak noktasında bulunmaktadır.

Aksaray, M.Ö. 3000 ve 2000 yılları arasında önce Acemhöyüklülere daha sonrasında ise Hititlilere, Romalılara, Bizanslılara, Selçuklu Devleti’ne ve Osmanlı medeniyetine ev sahipliği yapmıştır.

M.S. l. yüzyıl içinde havari Aziz Paul ve müritlerinin Anadolu’da başlattığı Hıristiyanlık inancı, çok tanrılı Roma tarafından tepki görmesi üzerine Aksaray Hıristiyanlara ev sahipliği yapmış ve ilk Hıristiyanlar burada korunmuşlardır.

Aksaray Otobüs Biletleri

Aksaray’da hayvancılığında gelişmiş olmasıyla birlikte hububat üretimi çok yaygın olduğu için yemek kültürüne bu durum yansımıştır. Yörenin meşhur yemekleri arasında; höşmerim, sarığıburma, çiğleme, soğanlama, dolma mantı, mayalı, kuskus, erişte, şepe, çöre ve bamya çorbası’dır. Helvadere kasabasındaki alabalıklarda lezzetleriyle meşhurdur.

Aksaray Taşpınar ilçesi Türk halı dokumacılığı halen daha devam etmektedir. Taşpınar halılarının en belirgin özelliği çözgü, atkı ve düğüm iplerinden oluşması ve bu iplerin de yün olmasıdır. Bu iplerin renklendirmesinde de doğal boya kullanılmaktadır.

Taşpınar halıları kelle, taban, çift somya, namazlı, minder, heybe, yastık ve eğerlik örtüsü gibi isimlendirilen çeşitlerde dokunmaktadır. Son yıllarda ise en çok yastık ve yen halısı denilmekte olan çift halı dokunmaktadır.

Aksaray’dan İstanbul, Ankara, İzmir gibi illere otobüs bileti alabilirsiniz.