Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Amasya Otobüs Firmaları

Amasya Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Amasya Otobüs Bileti Satışı Burada!

Amasya’nın Önemli Yerleri;

1) Burmalı Minare Camii – Selçuklu Emirlerinden Necmettin Ferruh Bey tarafından yaptırılmış, çeşitli tamirler görmüştür. Burmalı bir şekilde yapılmış minaresi çok ilgi çekicidir.

2) Tımarhane – İlhanlılardan, Sultan Mahmut Olcaytuğ devrinde 1309 yılında yapılmış bir şifa evidir. Yapının cephesi kabartma çiçek ve yaprak motifleriyle süslüdür. Önemli eserlerden biridir.

3) Sultan Mesut Türbesi – Cephesi geometrik motiflerle süslüdür. Türbede Sultan Mesut I. ile bazı Selçuk Şehzadelerinin yattığı sanılmaktadır. XIV. yüzyıldan bir Selçuk eseridir.

4) Beyazıt Paşa Camii – 1414 tarihinde inşa ettirilen caminin Ön tarafında biri ortada ve ikisi yanlarda olmak üzere beş gözlü revak vardır. Cephesi mermerden, etrafı taştandır. Mihrap ve minberi çok güzel işlenmiştir.

5) Yörgüç Paşa Camii – 1430 yılında Yörgüç Paşa tarafından yapılmıştır. Kapısının üstünde çok ustaca yazılmış bir yazıt vardır. Bitişiğinde türbe, imarethane, medrese bulunmaktadır.

6) Sultan Beyazıt Camii – II. Sultan Beyazıt’ın emriyle Amasya’da vali bulunan oğlu Şehzade Ahmet tarafından 1486 yılında yaptırılmıştır. Minarelerinin taş işçiliği çok güzeldir.

7) Mehmet Paşa Camii – 1495 yılında Şehzade Ahmet’in Kalası Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Minberi çok ustaca işlenmiştir.

8) Azeriler Camii – XIX. yüzyıl sonlarına doğru yapılmaya başlanmış olan bu cami 1910 yılında tamamlanmıştır. Minaresi ve minberi zarif bir şekilde işlenmiştir.

9) Amasya Müzesi: Şehirdeki arkeolojik ve etnolojik eserlerle XIV. yüzyılda Amasya’da hüküm sürmüş İlhanlı şahsiyetlerinin mumyaları bilhassa ilgi çekicidir.

10) Beyazıt Kütüphanesi – Sultan Beyazıt Camii külliyesindendir. Papirüs yapraklan üzerine kufi yazı ile yazılmış ilk kuran nüshalarıyla birçok eski tezyin şaheserleri teşhir edilmektedir. Halen kütüphane 20.000 esere sahip bulunmaktadır.

11) Bedesten – II.nci Beyazıt zamanında Kapı Ağası Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır (1483). Bedestenin dört kapısı vardır.

12) Kızlar Sarayı – İç kalenin arkasındadır. Helenistik devirde yapılan bu saray Osmanlılar devrinde de kullanılmıştır. Bugün sadece Sarayın hamam kısmının yıkıntıları görülebilir.

13) Şehzadeler Türbesi – 1410 yılında Sultan Mehmet I. tarafından inşa ettirilmiştir. Türbede birçok Osmanlı Şehzadelerinin lahitleri bulunmaktadır.

14) Veli Beyazıt Anıtı – II. Beyazıt’ın 28 yıl oturduğu sarayın yerine 1916 yılında dikilmiştir.

15) Alçak Köprü – Yeşilırmak ile ayrılan şehri birbirine bağlayan köprülerden en eski devre ait damdır. Bugünkü köprü eski ahşap kemerler üzerine kurulmuştur.

16) Diğer eserler – Saraçhane Camii (1371), Şad Geldi Türbesi (1381), Çilehane (1412), Hızır Paşa Cami ve Hamamı (1465), Ayaş Ağa Camii (1484), Pir Dyas Türbesi (1487) Büyük Ağa Medresesi (1488), Hatuniye Cami ve Hamamı (1509) Şirvanlı Cami (1886), Şehzade Osman Türbesi (1513), Kuş Köprüsü, Çala Köprüsü, Meydan Köprüsü, Maydanoz Köprüleridir.

GEZİ YERLER:

1) Pirler Parkı ve Belediye Parkı.

2) Saray Düzü – Yeşilırmak’ın sağ tarafında Osmanlı şehzadeleri için yaptırılan bu saraya Beyler Sarayı denir. Bugün ancak hamamların bazı kısımlarıyla, etraf duvarları kalmıştır.

3) Ferhat Su Kanalı – Efsaneye göre Şirin adlı bir hükümdar kızına aşık olan Ferhat kilometrelerce yoldan bir suyu 39 günde tek başına kayaları oymak suretiyle getirmiştir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Kaya Mezarları – Şehrin güneyinde Akropolis’in eteklerinde Hellenistik devirden kalma mezarlar vardır.

2) Aynalı Mağara – Amasya’nın 2 Km. kadar kuzeyinde Hellenistik devirden kalma bir kaya mezarıdır. Güneş ışıkları vurdukça ayna gibi parladığından bu adı almıştır. XI.nci yüzyılda Keşişler tarafından kullanılmış, içi dışı resimlerle süslenmiştir.

3) Merzifon – Amasya’nın 55 Km. kuzey doğusundadır. Başlıca eserler olarak 1416 da yaptırılmış Çelebi Sultan Mehmet Medresesi, 1666 da Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış Kara Mustafa Paşa Camii, 1733 de yapılmış Dürri Mehmet Efendi Medresesi görülebilir.

4) Gümüşhacıköy – Amasya’nın 75 Km. kuzey doğusundadır. Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1668 yılında yaptırılmış Bedesten ile saat kulesi görülebilir.

5) Çakallar Mesiresi – Karakaya mesiresi ve Zigere köyü.

6) Kaplıcalar – Terziköy kaplıcası, Gözlek (Gök Höyük) kaplıcası, Hamamözü Kaplıcası (Gümüş- hacı Köyü).

7) Boraboy – Amasya’nın 65 Km. Doğu – Güneyinde, çam, kestane ve salkım söğütler arasında 900 metre uzunluğunda ve 30 metre derinlikte bir krater gölüdür. On iki dinlenme evi mevcuttur. Boraboy’un civarı yaz aylarında kamp yeri olarak kullanılmaktadır. Gölün yanında aynı ismi taşıyan bir köy bulunmaktadır.

Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Amasya Mertur 444 44 05
Lider Turizm 0364 225 07 75
Lüks Amasya İtimat 0358 312 24 85
Topçam Turizm 0356 212 44 41