Ankara Adana Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ankara Adana Otobüs Bileti

Ankara Adana Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Ankara’dan Adana’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Adana’nın tarihi eserleri;

1) Taşköprü (Seyhan Köprüsü) – Seyhan nehrinin üzerinde M.S. II. yüzyılda Roma imparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmış, VI. yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus tarafından tamir edilmiştir. 319 metre uzunluğunda olup 21 kemerden 14 ü ayaktadır.

2) Kale – Bizans devrinde inşa ettirilen kale, 1836 yılına kadar ayakta iken Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Alı Paşa tarafından yıktırılmıştır. Bugün tamamen yok olmuştur.

3) Akça Mescit – Ulu cami mahallesinde, Ulu Camiin arkasına düşmektedir. Ramazanoğulları zamanında 1409 yılında Ağaca Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Kapı bordürleri ve minberi ilgi çekicidir.

4) Ulu Cami ve Külliyesi –  Ramazanoğullarından Halil Bey tarafından başlatılmış, oğlu Piri Bey tarafından bitirilmiştir. XVI. yüzyıldan bir eserdir. Siyah ve beyaz, mermerden yapılmış olup süslemeleri çok alaka çekicidir.

5) Eski Cami (Yağ Camii) ve Külliyesi – Cami çarşı içindedir. Ramazanoğulları devrinde yaptırılmış, Osmanlılar devrinde tamir ettirilmiştir. Giriş kapısı san renkli taştan olup önemlidir. Camiin eski minare – sinin kitabesi bugün müzede teşhir edilmektedir. Camiin yeni minaresi son yıllarda ilave edilmiştir.

6) Hasan Kethüda Cami ve Külliyesi – XVI. yüz yıldan bir eserdir. Kare şeklinde olan planı Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Giriş kapısının üstündeki ve içerideki bütün cepheyi kaplayan ahşap mahfili çok ilgi çekicidir.

7) Ramazanoğlu Halil Bey Türbesi – Ramazanoğulları büyükleri için yapılmış olan türbenin planı karedir. İç duvarlar yansına kadar çinilerle kaplanmıştır. Ortada yine çinilerle kaplı sanduka vardır.

8) Irmak Hamamı – Ramazan oğlu Halil Bey tarafından 1594 yılında inşa ettirilmiştir.

9) Ziya Paşa Anıtı – Ulu Cami’nin yanındadır. Osmanlı devrinde Adana’da başarılı işler yapan valinin adına dikilmiştir.

10) Diğer Eserler – XIX. yüzyıldan iki eser olan kapalı çarşı ile saat kulesi ilgi çekicidir.
11) Müze – Adana civarındaki kazılardan çıkan Neolitik, Kalkolitik, Bakır, Bronz, Hitit, Yunan, Koma devirlerine ait eserler teşhir edilmektedir. Ayrıca müzenin sikke koleksiyonu da ilgi çekicidir. Bilhassa Yümüktepe ve Gözlükule kazılarında çıkan eserler müzede önemli bir yer işgal etmektedir.

Ankara’dan Adana’ya Giden Otobüs Firmaları

Çayırağası
Hatay Nur Turizm
Lider Adana
Lüks Adana Seyahat
Ulusoy
Yeni Adana Seyahat
Ben Turizm
Metro Turizm
Öz Diyarbakır Seyahat
Varan
Asya Tur
Tuz Gölü Seyahat