Ankara Afyon Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ankara Afyon Otobüs Bileti

Ankara Afyon Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Ankara’dan Afyon’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Afyon Tarihi Yerler ve Eserler;

1) Ayazın – Phrygia’lılar devrinde kayalara oyulmuş yüzlerce mezar odaları bulunmaktadır.

2) Avdolos – Ayazin’in kuzeyinde Phrygia’lılardan kalma kuyu ve mağaralar vardır.

3) Göynük – Avdolos’un batısındadır. Burada Aslantaş, Maltaş, Yılantaş adını alan Phyrigia abideleri görülmektedir.

4) Demirli Köy – Göynüğün kuzeyindedir. Köyün civarında mağara, kuyu ve Demirli Kule mevcuttur.

5) Lağen ve Lüğer köyleri arasında Aslan Kaya ve Kapı Kayalar – Bunlar M.Ö. 900-650 yılları arasında Phrygia’lılar tarafından tüf kayaları üzerinde ve içlerinde oyulmuş mihrap ve mezar odalarıdır.

6) Bolvadin (Polıbotum) – Kasaba Selçuk – Bizans savaşları sırasında Bizans İmparatoru Manuel Kommen tarafından Selçuklu akınlarına karşı bir sığmak olarak kurulmuştur. Kasabadaki Alaca Çeşmesi Selçuklu, Kurşunlu Han Osmanlı devri eserlerindendir. Alaca Çeşme üzerindeki kitabeler ilgi çekicidir. Kırkgöz Köprüsü Koca Sınan tarafından tadil ve tamir edilmiştir.

7) Çay İlçesi – Afyon – Konya yolu üzerinde kurulmuş yeşillikler arasında bir kasabadır. Selçuklular

devrinden kalma Taş Cami ve Kervansaray vardır. Camiin Selçuk tipi kesme taştan kapısı ve içinin çini, mozaik tezyinatı ilgi çekicidir.

8) Sandıklı – Afyon’un 62 Km. güneyindedir. Şehir Selçuklular devrinde kurulmuş olup şehirdeki başlıca eserler; Kale, Çavuş Cami ve Çeşmesidir.

9) Sultandağ İlçesi – Afyon – Konya yolu üzerinde yer alan şirin bir kasabadır. Buradaki kervansaray Selçuk devri sanatının güzel örneklerinden biridir.

10) Sincanlı İlçesi – Bugünkü kasaba Akkoyunlular devleti zamanında kurulmuştur. Kasaba civarındaki kümbet ve medrese XIII. yüzyıldan kalmadır. Ayrıca 1527 yılında yaptırılan Sinan Paşa Camii, Hamam ve İmareti vardır.

11) Şuhut – Afyon’un 30 Km. güneyindedir. 1150 tarihinde eski Synnada harabesi üzerine Türkler tarafından kurulmuş bir kasabadır. Osmanlılar devrinde Hamza Paşa tarafından Cami ve Hamam yaptırılmıştır.

12) İhsaniye – Afyon’un kuzeyindedir. Phrygia kaya abidelerini içine alan bu kasabada II. Murat’ın yaptırdığı Eğret Kervansarayı ilgi çekicidir.

GEZİLECEK YERLER:

1) Dinar – Afyon’un 110 Km. güneyinde Menderes nehrinin kaynaklarını ihtiva eden yeşillıkler arasında şirin bir kasabadır.

2) Maden Suyu İstasyonu – Şehre 22 Km. mesafededir. Buradaki sular, eski çağlardan beri şöhret kazanmıştır.

3) Mermer Ocakları – İl dahilinde çeşitli yerlerde zengin mermer ocakları bulunur.

4) Kaplıcalar – Bunların başlıcaları Gazlıgöl Kaplıcası, Kızılkilise Kaplıcası, Geçek Kaplıcası, Hüdai Kaplıcası ve Ömer Kaplıcasıdır.

Ankara’dan Afyon’a Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç
Güney Akdeniz
Anadolu Ulaşım
Varan
Soma Seyahat
Es Turizm
Lider Turizm
Tuz Gölü Seyahat
Fındıkkale