Ankara Antalya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ankara Antalya Otobüs Bileti

Ankara Antalya Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Ankara’dan Antalya’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Antalya, Osmanlı imparatorluğu içinde, merkezi Kütahya’da olan Anadolu eyaletinin 14 sancağından birinin merkezi olmuş, sancağa “Teke Sancağı” denmiştir.

İmparatorluğun sonlarına doğru 5 ilçeli Teke Sancağı, Konya’ya bağlanmış; bu eyaletin 5 sancağından biri yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde Antalya, Antalya ili olmuştur.

Coğrafi Konumu

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Doğusunda İçel, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur, Isparta ve Konya, güneyinde de Akdeniz ile çevrilidir.

Yüz ölçümü, 20.591 kilometrekaredir.

Dar kıyı şeridi, bu şeridin Antalya Körfezi’nin kuzeyinde genişleyen bölümü ve iç kesimlerdeki bazı yüksek düzlükler dışında, Antalya ili, oldukça dağlık ve engebelidir. Batı Toros sistemine giren bu dağlar, kuzeyde Göller Yöresi’nde birbirlerine yaklaşıp sıkışırlar. Güneye doğru birbirlerinden ayrılarak Antalya Körfezi’nin her iki yanında (batıda Teke yöresinde, doğuda İçel yöresinde) uzanırlar.

Teke yöresinde Beydağları (Akdağ 3.066 m.) ilin en yüksek noktasıdır. Diğerleri; Tahtalı Dağ (2.375 m.), Sarıçınar Dağı (1.814 m). Dumanlı Dağ (1.973 m.), Akdağ (3.26 m.), Eren Dağı (2.403 m.), Kızılca Dağ (2.589 m.), Rahat Dağ (2.298 m.), Kohu Dağı (2.505 m.)dir.

Antalya Körfezi’nin kuzeyinde, Batı Torosların doğu ve batıya ayrıldıkları alanda, Antalya Ovası yer almaktadır. Ova, basamaklı bir yapıdadır. Doğuya doğru gittikçe daralır. Serik, Manavgat ve Alanya gibi küçük kıyı ovalarını da içine alarak Alanya’nın güneyinde son bulur.

Batı Toroslardan doğan Aksu, Düden Suyu, Köprü Çayı ve Manavgat Çayı gibi akarsular, bu ovalık alan içinden geçip denize ulaşırlar.

Burdur il sınırındaki Söğüt Gölü, Teke Yöresi’ndeki Karagöl, Avlan, Kirdüve Gölleri ile Alakır ve Homa Baraj gölleri Antalya il sınırları içindedir. Ayrıca ilde karstik yapı nedeniyle suların oluşturduğu ilginç karstik oluşumlar (mağara, dolin, düden, polye, uvale ve küçük karstik göller) bulunmaktadır. İçi sarkıt ve dikit sütunları ile dolu Damlataş Mağarası, Karain Mağarası, Düden ve Dumanlı Mağaraları bunların en ünlüleridir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, ilkbahar sonraları ve yaz mevsiminde 20 dereceden aşağı düşmez. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak aylardır. 25 ile 35 dereceler arasında değişir. Yine Ağustos aylarında sıcaklığın 45 dereceyi çıktığı çok görülmüştür.

Yağmur, bahar mevsiminde az ve çoğunlukla sağanak olarak yağar. Yaz mevsimi kuraktır.

Özellikle yaz rüzgârsız geçer.

Deniz, yaz aylarında ortalama su sıcaklığı 22 derecedir. Ağustos sonlarına doğru 30 dereceyi bulur. Mayıs başı ile Kasım ayı sonuna dek denize girilir.

Hava, yılın 130 gününde güneşli, 190 gününde az bulutlu ve sıcak, 45 gününde de kapalı ve yağışlı geçmektedir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, yulaf, pamuk, susam, baklagiller, anason, yerfıstığı, turunçgiller. Sanayi ürünleri; dokuma, yağ, kereste, şarap, oto camıdır.

Yeraltı zenginlikleri: Krom, kurşun, alüminyum, çinko, manganez, fosfat, mermer, kuarsit, bitümlü şist ve linyittir.

Ankara’dan Antalya’ya Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç
Güney Akdeniz
Gürman Turizm
Metro Turizm
Pamukkale
Ulusoy
Tokat Seyahat
Yeni Amasya Tur
Varan
Asya Tur
Es Turizm
Lider Turizm
Tuzgölü Seyahat
Fındıkkale