Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ankara Aydın Otobüs Bileti

Ankara Aydın Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Ankara’dan Aydın’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

AYDIN TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Tralles (Eski Aydın) – Şehre 2 Km. mesafededir. Bu şehir Traklar tarafından kurulmuş ve Lidyalılar tarafından transit merkezi olarak kullanılmıştır. Sonra Yunan, Roma, Bizans devirlerini yaşamıştır. Başlıca eserleri: Ginmazyum: M. Ö. IV. yüzyılda başlamış, III. yüzyıl sonunda bitirilmiştir. Agora: Gimnazyum’un batısındadır. Tiyatro: Stadyumun yanındadır.

2) Magnesia – Aydın’ın 37 Km. batısında, Ortaklar – Söke yolu üzerindedir. III. yüzyıldan Artemis Leucophryene mabedinin yıkıları, VII. yüzyıldan kalma şehir duvarları ve XV. yüzyıldan bir cami görülür.

3) Nyssa (Sultan Hisar) – Aydın’ın doğusunda, Aydın’a 31 Km. mesafededir. Roma, Bizans ve Türk eserlerine rastlanır. Başlıca eserleri, Bizans duvarları ve hamamları, Roma devrine ait Tiyatro, Mabet, Kütüphane, Tünel, Agora, Buleuterion kalıntıları vardır.

4) Afrodisia – Aydın ilinin batı yönünde, Karacasu kazasının Geyre köyündedir. Eski Karia Bölgesinin verimli toprakları üzerine kurulmuş bir şehir idi. Romalılar devrinde en büyük günlerini yaşamıştır. Afrodit mabedi sayesinde en geniş imkanlara sahip olan şehir büyük şöhrete kavuşmuştur.

5) Priene (Güllübahçe) – Aydın’ın Söke kazasına bağlıdır. Lidya, Pers, Roma devirlerini yaşamıştır. Hellenistik devirde çok gelişmiştir. Bir sahil şehri olarak kurulmuş olan bu şehir XIII. asırda tamamen terk edilmiştir. Bu şehrin en büyük hususiyeti devrin icaplarına uyularak çok muntazam bir plana göre kurulmuş olmasıdır. Caddenin düzgünlüğü, su tesisleri, surları, kültürel müesseseler ve bilhassa evlerin en uygun planla yapılmış olması Priene’yi değerlendirmiştir. Tarihi eserler: Surlar, Su Tesisleri, Caddeler, Sokaklar, Mısır Tanrıları Tapmağı, Tiyatro, Demete:. Kore Tapınağı, Piskoposluk Kilisesi, Athena Tapınağı. Evler, Kybele Tapınağa Büyük İskender Tapmağı, Kutsal Ev, Agora, Bizans Kaleleri, Gininazyum kalıntılarıdır.

6) Miletos (Balat) – Aydın Vilayetinin Söke kazasına bağlı Balat köyü yakınındadır. İon şehirlerinden en önemlisidir. Tarihi çok eskiye gider, M.Ö. II. asırda kurulmuştur. Persler tarafından fasla tahrip görmüştür. Buraya sırasıyla Roma, Bizans, Selçuklular hakim olmuşlardır. Buradaki tarihİ eserler M.Ö. II. Ve III. asırda yapılmıştır. Bizans Kalesi (VIII. asır), Hellenistik devirden bir abide. Liman Abidesi, Liman Salonu, Deifinion, Fan sima Hamamları, Jimnazyum, Staclium Bouieterlon (M.Ö. 175 – 164), Bizans Kilisesi (V. ve VI. asır), Nymphaeum (İmparator Titus Devri), Agora. Agora’nın yarımda İlyas Bey Camii (1403), Athena Tapmağı (III. asır).

7) Bklyroa (Yenihisar) – Aydın Vilayetinin Yenihisar bölgesindedir. Didima mabedi Anadolu’yu süsleyen en muazzam yapılardan birisidir. Apollon mabedinin bütün kısımları kazılar neticesinde ortaya çıkarılmıştır.

8) Alabanda – Aydıncın güneyinde olup Çine kazasının Araphisar köyündedir. Karya şehri oluşu bakımından değerlidir. Roma devrinde mühim bir yer olmuştur. Şehir surları, Tiyatro, Apollo Tapınağının kalıntıları vardır. Tapınağın bazı parçaları İstanbul müzesindedir. Ayrıca bir de Boulemterion kalıntısı vardır.

9) Aminda – Aydın vilayetinin güneyinde Çine kazasının Karpuzlu köyündedir. Karya şehri iken Roma, Bizans devirlerini yaşamıştır. Görülen kalıntılar şehir suru, Tiyatro, Agora, suyoludur.

10) Arayzon (Çavdar Köyü) – Yunan ve Roma devri eserleri vardır. IV. asırdan bir tapmak kalıntısı görülmektedir.

Ankara’dan Aydın’a Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç

Pamukkale

Anadolu Ulaşım

Lider Turizm