En Ucuz Ankara Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Ankara Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Ankara otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Ankara, Türkiye’nin başkentidir. İstanbul’dan sonra sıralamada Türkiye’nin en kalabalık ve en modern şehridir. Dünya sıralamasında ise Ankara 38. sırada yer almaktadır. Coğrafi konumu açısından önemli bir il olan Ankara, tarih boyunca ülkenin yönetiminin sağlandığı merkez olarak kullanılmış ve Türkiye’nin ileri gelen liderlerine ev sahipliği yapmıştır.

Ankara topraklarının bir bölümü İç Anadolu Bölgesi’ndeki Yukarı Sakarya bölümünde yer almaktadır. Ankara, hem coğrafi özellikleri hem de işlevi nedeniyle Türkiye’nin kalbine benzetilmektedir. Toplam 4.890.893 kişilik nüfusu ve 30.715 km² yüzölçümü vardır.

Farklı birçok iklimi içinde bulunduran bu şehre genellikle karasal iklim hakimdir. Kış ayları çok soğuk, yaz ayları ise oldukça sıcaktır. Şehrin büyük bir kısmında ise bozkır bitkileri görülebilmektedir. Ormanların çoğu korular ve bataklık halindedir.

Ankara halkı tarım, hayvancılık ve sanayi ile uğraşmaktadır. Tarım alanında buğday, yulaf, arpa, pirinç gibi tahıl ürünleriyle patates ve şeker pancarı üretilmektedir. Karpuz ve kavun üretimi de oldukça fazladır. Meyve üretiminde ise elma, ayva, armut başlıca ürünlerdir. Bağlıklar da oldukça geniş yer kaplamaktadır.

Tarihçe

Tahminlere göre tarihi en az 10.000 yıl öncesine dayanan Ankara, M.Ö. 2500 – 1700 yıllarında Hattiler hakimiyetinde olan daha sonrasında ise Hititlerin, Lidyalıların, Ahamenişlerin, Makedonyalıların, Galatların, Romalıların, Selçukluların ve son olarak da Osmanlının egemenliği altına girmiştir. Batı ve doğu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Ankara, tarihi ve kültürü açıdan oldukça zenginliklere sahiptir. Galatların boyu olan Tektosgalar’a ve daha sonrasında Friglere başkentlik yapmış olan Ankara, 1923 yılından itibaren de Türkiye’ye başkentlik yapmaktadır.

Yemek & Eğlence

Ankara yöresinin oldukça zengin olan ve diğer yörelere karşın lezzet farklılıkları gösteren mutfağı hem et yemeklerinden hem de hamur işlerinden oluşmaktadır. Aş, keşkek, dutmaç, miyane, tarhana, sütlü ve toyga isimlerinde çeşitli çorbaları, Ankara tavası, calla, alabörtme, çoban kavurma, kapama, ilişkik, orman kebabı, sızgıç, patlıcanlı et, siper, siyel, gibi et yemeklerinden, bici, oğmaç, bulgur, aşı, pıt pıt isimlerindeki farklı lezzetlerden oluşan pilavlarından, efelek, şirden, mantı, yalancı dolma dedikleri dolma çeşitlerinden, alt üst böreği, entekke, bohça, hamman, kol böreği, kaha, pazar böreği, papaç böreği gibi hamur işlerinden oluşan börek çeşitlerinden ve lezzetlerinden oluşmaktadır.

Ankara Otobüs Biletleri

Otobus.org sitesini kullanarak Ankara otobüs bileti aldığınız zaman bu yiyecekleri yemeden şehri terk etmeyin.

Ankara’nın büyük bir şehir olması sebebiyle hem gündüz hem de gece hayatı oldukça hareketli bir yapıdadır. Ankara’da birçok eğlence merkezine rastlamanız ve keyifli dakikalar geçirerek eğlenceli anlar yaşamanız mümkündür. Tüm bu lezzetlere ve eğlenceye ortak olmak isterseniz size hizmet vermekte olan sitemizden Ankara’ya otobüs biletleri alabilir, dostlarınızla harika bir hafta sonu yaşama fırsatı yakalayabilirsiniz.