Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Ankara Samsun Otobüs Bileti

Ankara Samsun Otobüs Bileti, 90’dan Fazla Otobüs Firmaları ve En Ucuz Samsun Otobüs Bileti Fiyatları ile Burada!

Samsun’a gitmeden önce Samsun’un tarihçesini öğrenmek isteyenler, aşağıdaki makaleyi okuyabilirler.

Bugünkü şehre 2 km. uzaklıktaki yerde M.Ö. VII. yüzyılda Miletos’lar tarafından kurulduğu sanılmaktadır. İlk adı Amisos idi. Pontus, Roma ve Bizans dönemlerinden sonra bugünkü yerinde olan şehri ise Selçuklular kurmuşlardır. Türkler Amisos kelimesinden gelme Samsun adını takmışlardır. 1413 yılında I. Mehmet Çelebi tarafından Osmanlı ülkesine kesin olarak katılmıştır. Osmanlı döneminde Rum (Sivas) eyaletine bağlı Canik adlı bir sancak merkezi idi. Tanzimattan sonra Trabzon eyaletine bağlı sancak merkezi olmuştur. 1869 yılında şehrin tamamı yanmıştır.

1870 yılında Fransız mimarlarının yaptığı plana göre şehir yeniden kurulmuştur. 1908 yılında bağımsız vilayet olmuştur, ilk bağımsız mutasarrıf Cemal Paşadır. 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında şehir Ruslar tarafından dört kez top ateşine tutulmuştur. Mondros barışından sonra bir ara İngiliz işgaline uğramıştı.

Ankara Samsun otobüs bileti alarak onlarca otobüs firması içerisinden bütçenize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Türkiye bağımsız devletinin temellerini atmak .üzere Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basmıştır. 23 Nisan 1920 tarihinde ilk Meclise seçilen Canik (Samsun) milletvekilleri Emin, Hamdi, Nafiz, Süleyman ve Şükrü Beylerdir. Canik adı yerine 1923 yılında Samsun adı ile il olmuştur. Cumhuriyetin. ilk valisi Sezai Bey, ilk Belediye Başkanı Şefik Avni Özüdoğru’dur. Şehre demir yolu 26 aralık 1932 tarihinde gelmiştir. 1964 yılından beri her yılın Temmuz ayı boyunca burada Karadeniz Fuarı açılmaktadır.

Ankara Samsun otobüs bileti fiyatları 58 TL. ile 70 TL. arasında değişmektedir.