Antalya Ankara Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Antalya Ankara Otobüs Bileti

Antalya Ankara Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Antalya’dan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Kent Kapısı: Dışarıdan silindir biçimindeki iki burçla korunmaktadır. Tiyatrosu 2.000 kişiliktir. Sahne bölümü yıkık fakat seyirlik yerleri sağlam kalmıştır.

Starium: At nalı biçiminde ve 234 metre uzunluk, 35 metre genişliktedir.

Direkli Cadde: Kent kapısından başlar ve dikey olarak keser.

Diizler-Çam Koruları: İl merkezine 8 kilometre uzaklıktaki bu gezinti yerleri kanyonlar dünyada eşi zor bulunur güzelliktedirler.

Düden Şelaleleri – Çavlanlar: Kent 50-60 metre yükseklikteki düdenler üzerinde kurulduğundan, bazı ırmaklar toprak altından, bazıları da çok yüksek kıyıdan denize dökülür.

En önemlileri olan Düden Çavlanları, kentin doğusundadır ve denize olağanüstü bir görünümle dökülürler.

Alanya: Antalya’nın 130 kilometre doğusunda muz bahçeleri içindeki bu ilçe iklim, doğa ve deniz açısından bir turist cennetidir. Tarihteki adının Korakesion olduğu söylenir. Kayalık bir yarımadanın üzerinde kurulan Alanya, savunmaya uygunluğu nedeniyle Helenistik Çağ tarihinde önemli bir yer kazanmış, Romalılar döneminde de korsanlara sığınak ve merkez olmuştur.

Daha sonra Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad, Alanya’yı zaptedip donanma üssü yapmış ve kenti de sayfiyesi olarak kullanmıştır. Alaiye adının kaynağı buradadır.

Kızılkule: Doğu kıyı sunarı ile berzahı koruyan kuzey surlarının birleştiği yerde Kızılkule adını taşıyan büyük bir yapıdır. Sinop Kulesi’nin mimarı Halepli Ebu Ali tarafından 1225’de yapılmıştır. Kule, her yüzü 12,5 metre olmak üzere 8 köşelidir Her yüzünden mazgallar, gözetleme pencereleri, zift ve haşlama delikleri vardır. Kule, asma katı ile birlikte 5 kattır.

İlk iki katı kırmızı taştan, üst katları büyük kırmızı tuğlalardan yapıldığı için Kızıl Kule yine ünlenmiştir.

Burçlar: Tersanenin güneyinde onu koruyan iki burç vardır. Bu burçlar da kesme taştandır.

Bedesten: Bir Türk yapıtıdır. Bir söylentiye göre, kalenin malzeme deposu, bir başka söylentiye göre de han olarak kullanılmaktaydı.

Tersane: Kızıl Kule’nin güneyinde kıyı surlarının içine yerleştirilmiş beş gözlü bir Selçuk tersanelidir. İçinde bugün bile büyük yelkenli gemiler yapılmaktadır. Yedi yüz yılı aşkın bir süredir hâlâ ayaktadır.

Surlar: İlçenin eski bölümü kale duvarlarıyla çevrilidir. Alanya Kalesi’nde Yunan ve Koma dönemlerine ait çeşitli sur kalıntıları görülür.

Antalya’dan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları

Antalya Seyahat
Kamil Koç
Pamukkale
Gürman Turizm
Tokat Seyahat
Hattuşaş
Lider Turizm
Güney Akdeniz
Şanal Kırşehir Seyahat
Özkaymak
Ulusoy
Asya Tur
Nilüfer Turizm
Es Turizm
Antalya Kıraç Turizm