Antalya İzmir Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Antalya İzmir Otobüs Bileti

Antalya İzmir Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Antalya’dan İzmir’e Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Saray: Tepenin en yüksek bölümündeki surlar, Sultan Keykubad’ın sarayını belirler. Bu saraya ait bugün birçok kalıntı görülür.

Kilise: Sarayın yakınında Bizans dönemine ait tek kubbeli küçük bir kilise bulunur. Kapısı ile kubbesi arasında tonozla örtülü bir koridoru vardır.

Sarnıçlar: Alanya, bir sarnıçlar kentidir. Kalenin birçok evlerinde bugün bile sarnıçlara rastlanır. Orta Kale’de Akşebe Mescidi ile Bedesten arasındaki Meciddin Sarnıcı her bakımından görülmeye değer.

Alaeddin Camii ve Kale Camii kentteki ünlü camilerindendir.

Damlataş: Astım tedavisinde yararlı olduğu kabul edilen mağara, bir rastlantı sonucu ve 1948’de ortaya çıkarılmıştır. Binlerce yıldır sızan sular sayısız sarkıt oluşturmuştur. Tavan yüksekliği 15 metre olan mağara, 200 metrekarelik bir yer kaplamaktadır.

Side: M.Ö. VII. yüzyılda kurulmuş bir kenttir.

Surlar: Yunan, Roman ve Bizans dönemlerine ait üç tür yapı özelliği gösteren surların büyük çoğunluğu bugün yıkıktır. Konglomera denilen çevre taşlardan yapılan kara surları, eşit aralıklarla çoğu dörtgen ve yuvarlak burçlarla takviye edilmiştir.

Ana Kapı: Son kazılarda ortaya çıkarılan kentin ana kapısı, dış kesimleri yuvarlatılmış iki kule arasındadır ve kapı arkasında ayrım daire biçimi bir avlu yer alır. Side kapısı III. yüzyılın ilk yarısında sur ve kapıların önemlerini yitirdikleri bir dönemde, avlu duvarları mermer levhalarla kaplamak ve içlerindeki hücrelere heykeller konularak bir onur köşesine çevrilmiştir.

Çeşme: Nimfeum, surun dışında ve kent kapısının karşısındadır. Anadolu’nun en büyük ve en göz alan çeşmesidir.

Agora: Kentin pazar yeridir. Çevresi portiklerle çevrilidir ve üç yanında da dükkanlar vardır. Alanın ortasındaki tapınak, Tanrıça Tykhe’nindir.

Jimnasium: Üç salonun üçü de kazılar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Kent tanrılarının başlıcaları bulunarak müzeye aktarılmıştır.

Tiyatro: Bu tiyatronun en büyük özelliği, düz bir alan üzerine kurulmuş olmasıdır. 20.000 kişiliktir.

Tapmak: Kıyıdan biraz içeridedir. Bizanslılarca tahrip edildiğinden, hangi tanrıya adandığı bilinmemektedir. Bir varsayıma göre, M.S. II. yüzyılda aittir.

Kaş (Antiphelius): Yunan, Roma ve Bizans eserleri görülebilir. Önündeki Meis adası doğal bir dalgakıran halindedir. Kent bir yarımada üzerine kurulmuştur. Anadolu’nun en iyi korunmuş tiyatrolarından biri de buradadır.

Kasaba: Kaş yakınındadır. Kaş Kasaba arasında antik dönem ören yerleri ile Likya kaya mezarları vardır. Sedir ormanları da çok ünlüdür.

Lymira: Likya kaya mezarları ile ünlüdür, Finike yakınındadır.

Elmalı: Ömerpaşa Camii (IV. yüzyıl) ve Sinan-ı Ummi Camii görülecek yapıtlar arasındadır.

Sura: Demre yöresindeki Sura kalıntıları arasında çok değişik mezarlar, Akropol ve diğer kalıntılar ilginçtir.

Karain: Antalya’nın 24 kilometre batısında, tarihsel katları Taş Çağı’na kadar inen ve çok değerli buluntuların çıkarıldığı bir mağaradır.

Antalya’dan İzmir’e Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç
Pamukkale
Gürman Turizm
Varan
Asya Tur
Anadolu Ulaşım
Antalya Kıraç Turizm