En Ucuz Ardahan Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Ardahan Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Ardahan otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Gürcistan ile komşu olan Ardahan şehri, güney kısmında Kars’la, batıda Artvin’le ve Erzurum ile komşuluk yapmaktadır. Kura Irmağı, Ardahan’ın en önemli akarsuyudur. En büyük gölü ise üçgen biçimindeki Çıldır Gölü’dür. Lavların akıntısı sonucunda oluşmuş Çıldır Gölü, Van Gölü’nden sonra Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük gölüdür. Çıldır Gölü’nün suyu tatlıdır. Bu göl aralık aylarında ve nisan aylarında yer yer donmaktadır.

Ardahan’a hakim olan karasal iklim nedeniyle kış ayları uzun, kar yağışlı ve sert, yaz ayları ise kısa ve serin geçmektedir. Ardahan’da ortalama olarak 900 metre yükseklikte olan ve etrafı dağlarla çevrili olan Posof ilçesinde mikroklimatik iklim gözlenmektedir. Bu ilçede yaz ayları sıcak, kış ayları ise yumuşak ve yağışlıdır.

Tarihçe

27 Mayıs 1992’de çıkarılmış olan yasayla Ardahan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75’inci ili olarak kabul edilmiştir. Ardahan’daki Ardahan Kalesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda, yörenin Eski Tunç Çağı’na kadar uzandığı ve o çağdan kalan kalıntılar ortaya çıkmıştır.

Ardahan’ın eski adı Artan’dır. Osmanlı topraklarını Kafkasya’dan gelen her türlü saldırıya karşı uzun yıllar Ardahan Kalesi korumuştur. Rusya’ya 1878 Ayastefanos Anlaşması’yla verilen bu yöre, daha sonra 1918 yılındaki Brest – Litovsk Anlaşması’yla geri alınmıştır. 26 Nisan 2919’da da Gürcülerin işgaline uğramış daha sonra 23 Şubat 1921’de ülke topraklarına katılmıştır.

Gezilecek Yerler

Ardahan’da bulunan ve aynı ismi taşıyan Ardahan Kalesi, Posof Savaşır Köyü Kalesi, Posof çeşmeleri görülmeden dönülmeyecek bir ildir. Ayrıca Çıldır Şeytan Kalesi, Çıldır’ın tarihi camileri, Damal Dağı’ndaki Atatürk silueti de muhakkak görülmesi gereken yerlerdir.

Çıldır’da dağların tepelerinden güneşin batışını izlemeden, Çıldır Aktaş Gölü’nün balıklarını yemeden ve yöre halkının kendi elleriyle yaptığı kaşar peynirin tadına bakmadan dönülmemesi gerekir.

Sizlerde Otobus.org sitemiz üzerinden 1 adet Ardahan otobüs bileti alarak bu yerleri gezebilirsiniz.