Artvin Ankara Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Artvin Ankara Otobüs Bileti

Artvin Ankara Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Artvin’den Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Artvin; Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Kars, batısında Rize, kuzeyinde Türkiye – Sovyetler Birliği sınırı ve güneyinde Erzurum ili ile çevrilidir.

Yüz ölçümü 7.436 kilometrekaredir.

İl topraklarının yüzde 79,8’i dağlardan, yüzde 0,2’si ovalar ve yüzde 20’si de platolardan oluşmaktadır. En yüksek dağlar arasında Kaçkar Dağı (3.932 m.), Karçal Dağı (3.428 m.) sayılabilir. Başlıca akarsuları; Çoruh Nehri, Oltu Çayı, Tortum Çayı, Murgul Deresi, Ardanuç Suyu ve İç kale Suyu’dur. Gölleri, Ak ve Kara Göl’dür.

Mevsimler ve Hava

Doğu Karadeniz dağlarının denize bakan yamaçlarında, her mevsim yağışlı; kışları ılık bir iklim egemen de olsa, adı geçen dağlarla denizden ayrılan Çoruh Vadisi’nin daha değişken bir iklimi vardır.

Burada yağışlar daha az olduğu gibi mevsimlik ısı farklılıkları hayli yüksektir. Yaz aylarında az da olsa sıcaklık yapmaktadır. Hopa’dan kıyıyı izleyen kesimler kışları ılık ve rutubetli geçirir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, baklagiller, çay, tütün, pirinçtir. Sanayi ürünleri; işlenmiş bakır, kereste, kuru çay, sülfirik asittir.

Yeraltı zenginlikleri de; bakır, kurşun, çinko, manganez, linyit, mermer ve prittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Artvin: Ankara’ya 997, İstanbul’a 1361. İzmir’e 1583. Rize’ye 164, Erzurum’a 217 ve Kars’a 223 kilometre uzaklıktadır.

Uçakla bağlantısı, Erzurum üzerindendir. Tren bağlantısı da yine Erzurum iledir. Vapur, Trabzon, Rize ya da Hopa’ya, oradan da karayoluyla gerçekleştirilebilir.

Artvin’in Trabzon, Erzurum, Rize ve Ardahan illerine bağımlı olarak geçirdiği uzun yıllar, toplum yaşayışını ve il folklorunu etkilemiştir. Daha çok Kars ve Rize’nin özelliklerini benimseyen Artvin’in bu illerle kültür alışverişi oldukça yoğundur. Artvin’de Türk soyuna özgü zeka ve yeteneklerini kendi özgün nitelikleriyle birleştiren bir folklor yaşamı geçerli olmuştur.

Artvin, tarih boyunca sınır boyunda kurulmuş olmanın çilesini çekmiş, yıllar yılı düşman baskısı altında yaşamış yine de ulusal duygularını ve coşkusunu yitirmemiştir. Artvinliler gelenek ve göreneklerini büyük bir duygu zenginliği ile koruyarak, dirençli bir ulusun örnek insanları olduklarını kanıtlamışlardır. Bu bakımdan halk müziğinde Kemer ağı kalkmıyor. Haykırdı çıktı meşeden, Kekliğin kanadı sarı. Derya kenarında olur adalar. Suya giden sürmeli kız kimindir vb. ulusallık ezgilerinin eşliğinde Atabar, Koyak, Sarı Seylan, Teşi, Uzun Dere, Sarı Çiçek, Yayla Horonu, Deli Horon vb. oyunlarında bu özellik açıkça görülür.

Lor çorbası, Laz böreği, eritme, kuzu çevirme, fındıklı baklava ve yayla kaymağı yemek folkloru arasında yer alır.

Görülecek Yerler

Artvin Kalesi: Selçuklular döneminde büyük onarım gören ve tarihsel değer taşıyan kalenin hangi tarihte yapıldığı kesinlikle bilinmemektedir.

İmparator Bahçeleri: Artvin’in en güzel gezinti yerlerinden biridir. Rus işgali sırasında yapılmıştır. Rus çarları. bir süreler yazlarını Artvin’de geçirmeyi gelenekleştirmişlerdir. Çar ve ailesinin yaz dinlence yeri olarak yapılan bahçeler ve bağlar bugün de “İmparator Bahçeleri” diye anılmaktadır.

Yarlık Yaylası: Şavşat ilçesi yakınlarındadır. Yeşil bir doğa örtüsü içinde sessiz bir bölge olan yaylaya gidiş yolu yeni ve çok bakımlıdır.

Hopa: Artvin’e uzaklığı 80 kilometredir. Doğal kıyıları ve olağanüstü güzelliği ile dikkati çeker. Hopa’dan Rus sınırındaki Sarp Köyü’ne kadar olan yolun görünümü dillere destandır.

Artvin’den Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları

Lüks Artvin Seyahat
Doğu Karadeniz Ekspres
Yeşil Artvin Ekspres