Aydın İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Aydın İstanbul Otobüs Bileti

Aydın İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Aydın’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İstanbul’un belli beşli üç küçük gölü vardır. Terkos, Küçükçekmece, Büyükçekmece gölleri. Bu göllerden Terkos suyu tatlıdır. İstanbul şehrinin kullanma ve içme suyunu Terkos gölü sağlar.

Dört bir tarafını çevreleyen küçük tepelerdeki pek çok kaynak, İstanbul’a içme suyu verir. Bunların en önemlileri şunlardır :

Hamidiye suyu, Kanlıkavak suyu, Çırçır suyu, Hünkar suyu, Kocataş suyu, Kefeli suyu, Tomruk suyu, Kayışdağ suyu, Fidelen suyu, Kırkçeşme suları, Keçe suyu.

İSTANBUL’UN GÖLLERİ

TERKOS GÖLÜ

İstanbul’un kuzey batısında ve Karadeniz kıyısındadır. Yüzölçümü 25 kilometre karedir. Suyu tatlıdır. Suyunu Istranca çayından alır. İstanbul şehrinin suyunu sağlayan bu göl kenarında “Terkos” adında bir de köy vardır. Göl, sularının fazlasını Yalancıboğaz denilen bir boğazdan Karadeniz’e akıtır. Gölün suyu pompalanarak, galeriler ve geniş borularla İstanbul’a gönderilir.

KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ

İstanbul’un 24 kilometre batısındadır. Aynı adı taşıyan küçük bir köyün yanında olan Küçükçekmece gölü sığdır. Sazlık yerlerinde ördek çok olur. Bu bakımdan av mevsiminde avcılar çok gelirler. Gölün kuzey kıyılarında Halkalı adında büyük bir istasyon yapılmıştır. Burası İstanbul’un büyük bir garıdır. Halkalı istasyonuna kadar elektrikli trenler işler. Gölün uzunluğu 10 kilometre, en geniş yeri ise 5 kilometredir. Suyunu Sazlıdere’den alır. Bir ayağı Marmara denizine bağlıdır. Kenarlarında plaj olmaya elverişli yerler çoktur. Soğuksu, Altınevler ve Halkalı gibi eskiden boz kır olan yerler, şimdi evlerle olmakta, gölün kenarı gün geçtikçe kalabalıklaşmaktadır. Küçükçekmece gölü gelecekte İstanbul’un bir sayfiye yeri olacak durumdadır. Yüzölçümü 14 kilometre karedir.

BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ

İstanbul – Londra geniş asfaltı üzerinde, Büyükçekmece bucağı yanındadır. Sonradan olma bir göldür. Gölü Karasu deresi besler. Silivri ve Çatalca asfaltları bu gölün güneyinden geçer. Gölü denize bağlayan ayak üzerinde Mimar Sinan’ın güzel bir köprüsü vardır. Gölde bol miktarda balık avlanır. Şimdi Marmara denizi kıyılarında güzel plajlar açılmaktadır. Göl 10 kilometre kare büyüklüğündedir. Derin değildir.

Aydın’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Fİrmaları Telefon Numaraları
Kamil Koç 0 224 261 50 00-224 25 11
Pamukkale 0232 445 55 66
Varan 0212 551 50 00
Aydın Turizm 0256 658 09 09