En Ucuz Aydın Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Aydın Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Aydın otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Aydın, yurdun Ege Bölgesinde yer almaktadır. Aydın’ın Ege Denizi’ne uzanan kıyısı vardır. Aydın hem turizm hem de tarım açısından oldukça gelişmiş ve yurdun önemli illerinden bir tanesidir. Ayrıca ilk demir yolu sistemi de Aydın’da kurulmuştur.

Şehre hakim iklim türü Akdeniz iklimidir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Yüzölçümünün yarısı kadar bir dilim ormanlar ve makiler kaplıdır. Aydın’ın iklim şartlarının elverişli olması nedeniyle topraklarından yüksek derecede verim alınabilmektedir. Topraklarında meyve ve sebzelerin her çeşidinden yetiştirilmektedir.

Ayrıca turizmden de yüksek gelir elde eden Aydın ili halkı tarım, hayvancılık ve sanayi ile de geçimini sağlamaktadır.

Tarihçe

Aydın hem tarihi noktadaki önemi hem de tarihi yapıları ile büyük önem taşıyan bir ildir. Çeşitli uygarlıkların hakimiyetine girmiş ve bu uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Aydın, Antik Çağ’da Afrodisias, Didyma, Milet, Nysa, Magnesia ve Priene gibi önde gelen kentler arasındadır. M.Ö. 2500’lü yıllarda Hititler zamanında Tralles Kenti ile birlikte gelişmiştir. VII. yüzyılda Lydia döneminde en parlak zamanını yaşamıştır. Daha sonra Selçuklu Devleti’yle Türk uygarlığının kültürleri ve eserleriyle donatılmıştır. Şehrin Aydınoğulları döneminde Güzelhisar olan ismi daha sonra Aydın adını almıştır. İzmir’in, Manisa’nın, Muğla’nın, Antalya’nın ve Isparta’nın sancaklarını kapsayan eyalete merkez olmuştur. Aydın, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 1923 yılında müstakil vilayet olmuştur.

Gezilecek Yerler

Aydın, tarihi değeri yüksek olan ve o dönemlerin kültürünü yansıtmaya devam eden bir şehirdir. Müzeleri ile var olan bu şehirde Aydın Müzesi ve buraya bağlı olan Yörük Ali Efe Etnografya Müzesi, Karacasu Etnografya Müzesi, Afrodisias Müzesi, Milet Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi, Çine Kuva-i Milliye Müzesi ve Nazilli Etnografya Müzesi olarak toplam 8 müze ve 21 ören yeri mevcuttur.

Önemli ören yerleri arasında ise Afrodisias (Karacasu,) Alinda (Karpuzlu), Alabanda (Çine), Apollon Tapınağı (Didim), Harpasa (Nazilli), Gerga (Çine), Magnesia (Germencik – Ortaklar), Milet (Didim), Mastaura (Nazilli), Nysa( Sultanhisar), Tralleis (Aydın – Merkez) ve Priene (Söke)