En Ucuz Balıkesir Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Balıkesir Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Balıkesir otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Toplam 263.000 kişilik nüfusa ait olan Balıkesir, Marmara Bölgesi’nin dört büyük şehirleri arasındadır. Verimli topraklarının ve sulama imkanının fazla olması nedeniyle tarımsal ekonomisi de oldukça yüksektir.

Balıkesir halkının temel geçim kaynakları hayvancılık, tarım ve sanayidir.  Balıkesir halkının tarımsal ürünlerinin başında börülce, bamya ve kavun gelmektedir. Ayrıca zeytin yetiştiriciliğiyle de uğraşmakta olan Balıkesir halkı nedeniyle zeytinyağı üretiminde potansiyeli yüksek bir şehir olmuştur.

Tarihçe

Tarihte Misya ve Karesi olarak bilinen yöre 13. yüzyılda Karesi beyliği zamanında kurulmuştur.

Zeytinyağı şehri olan Balıkesir halkının birçoğu geçimlerini zeytin ağaçları yetiştirmektedir. Daha sonra yetiştirdikleri ağaçlardan zeytin mahsullerini alıp, zeytinyağına dönüştürmektedirler. Bu zeytinyağlarını da satarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Balıkesir iklimi ılık ve toprakları yeteri kadar yağış görmektedir. Bu nedenle Balıkesir toprakları çok verimlidir. İklimsel özelliklerin de eklenmesiyle tarımda ve tarım ürünlerinde verimlilikleri çok fazladır.

Balıkesir merkezinin ismi de şehirle aynı ismini taşımaktadır. Tarımsal ekonominin merkezi olan Balıkesir, oldukça işlek yolların kavşağı olan bir ulaşım merkezi noktasıdır.

Balıkesir’in kuzeyinde Manyas, doğusunda Kepsut ilçesi ve Susurluk ilçesi, batısında Balya ilçesi ve İvrindi ilçesi, güneybatısında Savaştepe ilçesi, güneydoğusunda Sındırgı ilçesi ve Bigadiç ilçesi bulunmakta olup, güneyinde ise Manisa’nın Kırkağaç ilçesi yer almaktadır.

2011 yılı verilerine göre Balıkesir’in 1.154,314 nüfusu, merkezinin ise 263.000 nüfusu mevcuttur. Bu verilere göre  1.154,314 kişilik nüfusa sahip olan Balıkesir Marmara Bölgesi’nin İstanbul, Kocaeli ve Bursa’dan sonra gelen 4. büyük şehridir.

Gezilecek Yerler

Balıkesir merkezleşmiş bir il olmasına rağmen halen daha şirin sahil kasabası olma özelliğini taşımaktadır. Balıkesir tarihi değer taşıyan camileri ve Külliyeleri’yle yurt içi ve yurt dışından gelen misafirleri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Eski tarihin ve uygarlıkların izlerini üzerinde taşıyan bu şehir görülmeye değerdir.

Balıkesir’de gezilecek ve görülecek yerlerin başında Antondros (Edremit – Altınoluk) Antik Kenti, Kaz Dağı ayrıca plajlar, kaplıcalar ve mesire yerleri gelmektedir.

Antandros (Erdemit – Altınoluk) Antik Kenti, Mysia’da Kaz Dağı eteğinde olan çok eski bir şehirdir.