En Ucuz Bartın Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

En Ucuz Bartın Otobüs Bileti Fiyatları ve Seferleri

En ucuz Bartın otobüs bileti fiyatları ve seferleri bilgilerini gör, tüm firmaları karşılaştır, bütçen için uygun olan bileti online olarak kolayca satın al!

Bartın’a ismini Bartın Nehri vermektedir. Bu nehir 14 kilometre uzunluktadır. Uluyayla,, Kalkanlı, Ardıç ve Zoni Bartın’ın önemli yaylalarıdır.

1924 yılında Bartın, Zonguldak’ın ilçesi olmuş 1991 yılında ise il olmuştur. Merkez, Ulus, Kurucaşile ve Amasra olmak üzere 4 ilçesi vardır. Kozcağız, Arıt, Hasankadı, Kumluca ve Abdipaşa olarak toplam 5 beldesi ve 260 köyü vardır. 2007 yılları sayımına göre 182.131 kişilik nüfusa sahiptir. Bartın’ın ormanlık arazileri %46’lık dilimi oluşturmaktadır. Bartın da kış ayları yağışlı, yaz ayları ise ılıman geçmektedir.

Tarihçe

Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bartın, tarihi güzellikleriyle, plajlarıyla ve mağaralarıyla üzerine ilgi çeken bir şehirdir. Bölgeye ilk yerleşim M.Ö. 14 yüzyıllarda Gaksalar tarafından yapılmıştır. Hitit imparatorluğuyla bölgenin hakimiyeti Gaksalar’dan alınmıştır. Daha sonra Lidyalılar’a, Persler’e, Makedonyalılar’a, Bithynia Krallığı’na ve Romalılar’a geçmiştir. Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden sonra Bartın Doğu Roma topraklarında kalmıştır. Daha sonra Candaroğulları Beyliği’ne ise 13.yüzyılda Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle geçmiştir.

Gezilecek Yerler

Bartın’ın güzel şehri olan Amasra’nın en meşhur yiyecekleri olan balık ve salata yemeden , Çakraz ve Bozköy’de denize girmeden, doğa yürüyüşlerine çıkmadan, yöreye özgü bir Bartın evi görmeden, Bartın’da yapılan Çilek Festivali Kültür ve Turizm Etkinlikleri’ne katılmadın dönmemelisiniz.

Ne Alınır?

Bartın çarşılarında el dokuma ürünleri, tel kırma yazmalarıyla ahşap baskı yazmaları yurdun her yerinde ün yapmış ürünlerdir. Amasra ilçesinde ahşap ürünleri ve dokuma hediyelik ürünlerini çok çeşitli olarak bulabilirsiniz. Bartın Kurucaşile ise ülkenin en özenli gulet yapım yeri olarak bilinmektedir.

Yemek & Eğlence

Bartın mutfağında et, sebze, hamur işi, zeytinyağlı yemekler, çorbalar ve sütlü tatlılar bulunabilir. Bartın mutfağında asıl dikkat çeken şey ise aynı türden olan çok çeşit yemeğin bulunmasıdır. Çok fazla dolma çeşidi veya çok fayla pilav çeşidi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Bartın mutfağında yüzden fazla çeşidin olduğu saptanmıştır. Bu da Bartın mutfağının çok fazla zengin olduğunu göstermektedir.

Ulaşım

Toplam karayolu uzunluğu 281 kilometre olan Bartın’ın, 142 kilometresi devlet yolları ve 139 kilometresi şehir yolları ağında bulunmaktadır. Bartın’da otoyol yoktur. Batı kısmında Çaycuma – Devrek – Mengen – Yeniçağa, güne kısmında Safranbolu – Gerede  üzerinden E – 80 otoyoluyla E – 5 Devlet yoluna bağlanmaktadır. Güney’de Safranbolu, Doğuda Cide üzerinden İç Anadolu ve Orta ve Doğu Karadeniz ‘e açılmaktadır.

Bartın sahil kenti olduğu için, Bartın’da uluslar arası olarak hizmet veren Bartın Limanı mevcuttur. Bu liman yolcu giriş çıkış kapısıdır. Ayrıca Kurucaşile ve Amasra Limanları da ulusal ticari liman olarak hizmete açıktır.

Bartın’a en yakın demiryolu 38 kilometre uzaklıkta bulunan Saltukova’da yer alır.