Bilecik Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bilecik Otobüs Bileti

Bilecik otobüs bileti satın almak, otobüs seferleri, Bilecik otobüs firmaları ve ucuz bilet fiyatları için doğru adres!

Coğrafi konumu nedeniyle çeşitli devletlerin egemenliğine girmiş Bilecik’te ilk siyasal egemenliktir. Hititlerce kurulmuştur. Bu devlet, Friglerin sürekli baskıları sonucu yıkılmıştır. Bilecik de ellerine geçmiştir. Onu Lidyalılar ve İranlılar izler. Bu dönemde Bilecik, Daskilon Satraplığı’na bağlı kalmıştır. Büyük İskender, İranlıları Bigaçay’da yenmiş ve kent bu kez Makedonyalıların olmuştur, M.Ö. yüzyılda Bilecik, artık Roma İmparatorluğu’nundur.

Bizans egemenliğinin ardından bölge XIII. yüzyıl sonlarına kadar Bizans ile Selçuklu devletleri arasında sürekli el değiştirmiş ve Osman Bey, Bele koma Kalesi komutanından burayı alarak Kdebüli’yi Bilecik Kadılığı’na getirmiştir. Bu nedenle Bilecik, Osmanlı Devleti’nin ilk merkezi ya da önemli merkezlerinin ilki sayılmaktadır. Bu tarihi dokulara Bilecik otobüs bileti alarak sizlerde dokunabilirsiniz.

Bunu izleyen yüzyıllarda Bilecik, Osmanlı Devleti’nin yönetimsel bölünüşüne göre. Anadolu Eyaleti’ni Sultanözü Eskişehir; sancağına bağlı bir kaza merkezi; XIX yüzyılda Hüdavendigar Bursa vilayeti içinde Ertuğrul sancağının merkezi ve Cumhuriyet döneminde sancaklar kaldırılınca da kendi adını taşıyan ilin merkezi olmuştur.

Kurtuluş Savaş’nın en önemli olayları Bilecik çevresinde yaşanmıştır. İki kez kente giren Yunanlılar, I. ve II. İnönü Savaşları sonunda geri çekilmek zorunda bırakılmıştır. 1921 yazın da Bilecik yeniden düşman eline düşmüşse de; Eylül 1922 de kesinlikle kurtuluşuna kavuşturulmuştur

Bilecik adının klasik çağdan kalma “Belekoma” kasabasının adından geldiği sanılmaktadır.

Coğrafi Konumu

Bilecik. Marmara Bölgesinde yer alır. Doğusunda Bolu ve Eskişehir, batısında Bursa, kuzeyinde Sakarya ve Kocaeli, güneyinde de Kütahya illeriyle çevrilidir.

İI topraklarının yüzde 17’si ormanlıktır. Söğüt ve Gölpazarı ilçeleri gibi Karadeniz Bölgesi sınırlan içinde kalan kesimler daha geniş orman alanlarına sahiptir.

Bilecik ilinin en çok bilinen akarsuyu Sakarya Nehridir. Nehir, doğudan gelip kuzeybatıya doğru akar. Sonra güney kuzey doğrultusunu alarak Mekece’ye gelmeden Önce Bilecik’ten çıkar. Sakarya’ya karışan Karasu da ilin önemli akarsularındandır.

Yüzeyinin yüzde 22 ü tarıma elverişlidir. İpek böcekçiliği bakımından yörenin önde gelen illerinden biridir. Bursa ve Balıkesir’dim sonra ipek böcekçiliğinde üçüncüdür.

İlin orta yükseklikte, dalgalı, dağlık ve tepelik bir yüzey biçimi vardır Kuzeve doğru gidildikçe yükseklikler azalır, yerini düzlüklere bırakır. Güneyde ise durum tersinedir. İlin doğusunda ki dağlar, Kuzey Anadolu Dağları’nın bir uzantısıdır. Çevredeki başlıca yükseltiler; Dokuz Öküz Dağı, Yediler, Çaltepe, Dedekaya, Ardan Dağı, Meryem. Göl dağ ve Kurşunlu dağlarıdır.

Bilecik’te vadiler geniş bir yer kaplamaktadır. Karasu vadisi geniş tabanlıdır. Söğüt’teki Zemzeniye vadisi de dar ve derin bir boğaz oluşturmaktadır. Yüzölçümü 4.207 kilometrekaredir.

Bilecik’de Mevsimler ve Hava

Kuzey kesiminde ve vadilerde kışlar diğer kesimlere göre fazla soğuk yapmamaktadır. Yazlar oldukça sıcak geçer. Güneyde dağlık kesimlere doğru iklim değişikliği görülür. Kar yılda ortalama 19 gün yerde kalır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, mısır. Şeker pancarı, ayçiçeği, baklagillerdir Sanayi ürünleri de; kağıt, dokuma, tuğla, konserve ve ısıtma araçlarıdır.

Yeraltı zenginlikleri; antimuan, kil, manganez, asbest, manyezit, mermer, tuğla ve kiremit hammaddesidir.

Bilecik’e Ulaşım ve Yöresellik

Bilecik’in hemen hemen bütün çevre komşu illerle karayolu ve ayrıca demiryolu ile de bağlantısı vardır. İstanbul-Eskişehir demiryolu kent içinden geçer. Demir yolu ile İstanbul’a 232, Ankara’ya 345 kilometre uzaklıktadır. Kara yolu ile uzaklığı da Ankara’ya 313 kilometredir. Bilecik otobüs bileti alarak bu yolları en rahat şekilde kat edebilirsiniz.

Bilecik folkloru, özellikle halk müziği ve oyunları; Söğüt, Gölpazarı gibi hareketli yöreleriyle Sakarya vadisi, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Kocaeli ve Bolu’ya kadar uzanan geniş bölgenin folklor hareketleriyle de yakından ilişkilidir. Daha çok Osmanlı döneminden kalma görenek ve gelenekleri sürdürür. Yörük ve Türkmen kökenli topluluklar bölgenin toplumsal yaşamını etkilemişlerdir.

Bölge müziği ve oyunları, daha çok zeybek türündedir. Karşılama, kaşık oyunu, çiftetelli, kız pınar başında yatmış uyumuş, varagele, keklik zeybeği, yayla karşılaması ve dün oyun bunların çeşitlemeleridir.

Saç kebabı, büzme, lobya, akıtma, yoğurtlu mantı, dondurma kavurması ilin yemek folklorunda yer almaktadır.

Bilecik’de Görülecek Yerler

Kazanbattı: Bilecik’in en ünlü gezi ve piknik yeridir. Kır kahvelerinin bulunduğu Kazan battı Şelalesi bütün bir yaz mevsimi boyunca ilgi görür.

Kale: Hamsu yöresindeki tarihi kale kalıntısı görülmeye değerdir.

Bozüyük: Bölgenin en güzel görünümlü gezi ve piknik yeri olan Karasu Vadisi bu ilçededir.

Söğüt: Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi Bey’in türbesi en önemli bir ziyaret yeridir.

İnönü: Bozüyük ile İnönü arasında bir tepe üzerinde Zafer Anıtı ve Şehitlik bulunmaktadır. Türk Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan I. ve II. İnönü savaşlarının anısına her yıl törenler yapılmaktadır.

Camiler: Kent içinde ve yöredeki en önemli tarihi camiler de; Orhan Gazi Camii (merkezi, Osman Gazi Camii, Vezirhan Camii (aynı ad) taşıyan köydedir), Kasımpaşa Camii (Mimarı Sinan’dır, Bozüyük’tedir), Rüstem Paşa Camii (Osmaneli’nde ve Mimarı Yüzgeç Mehmet Paşa)’dır.

Sizlerde Bilecik’teki bu güzel yerleri Bilecik otobüs bileti alarak gözlemleyebilirsiniz.

İlin Ünlüleri

Fethi Giray (şair), Orhan Gazi (padişah), Osman Gazi (ilk Osmanlı padişahı).