Bingöl İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bingöl İstanbul Otobüs Bileti

Bingöl İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Bingöl’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İSTANBUL’UN GEZİ YERLERİ

Florya, Kağıthane, Piyerloti Kahvesi, Yıldız parkı, Çamlıca tepesi, Küçüksu, Pavli adası, Emirgan korusu, Taşdelen, Yakacık, Fenerbahçe, Caddebostan, Adalar, Salacak, Kilyos, Polonezköy, Belgrat ormanları, Bentler, Moda, Altınkum, Tarabya ve Ataköy İstanbul’un ünlü gezi yeri ve plajlarıdır.

İSTANBUL BOĞAZI

Boğaziçi de denilen İstanbul boğazı, önemi bakımından üzerinde ayrıca durulmaya değer. Karadeniz ile Marmara denizi arasındaki bu geçit, dünyaca “Bosfor” diye anılır. Boğaziçi, 29 kilometre uzunluktadır.

Kıyıların girinti ve çıkıntıları da hesaba katılırsa, Rumeli kıyıları 46 kilometre, Anadolu kıyıları 34 kilometre uzunluktadır. Genişliği yer yer değişir. Karadeniz’den gidilirken iki fener arasındaki genişlik 3600 metredir. Yeniköy ile Çubuklu arası 1480 metre, Emirgan ile Kanlıca arası 790 metre, en dar yeri olan Rumelihisarı ile Anadoluhisarı arası 198 metredir.

Kıyıların, sert dirsekler, genişçe koylar, burunlar, körfezler meydana getirdiği yerlerde manzara daima değişir. Boğazın güzelliği de bu değişikliklerdedir. Boğazı bazen bir açık deniz gibi seyredersiniz. Kimi kıyılarından bir göl gibi % kapalı görünür. Kimi yerlerde ise hızlı akan bir nehir gibi coşkundur.

Boğaz sularının derinlikleri de başka başkadır. Koylarda azalan derinlik, burunlarda artar. Fakat hiç bir yerinde sığ değildir. Ortalama derinlik 50 – 100 metre arasındadır.

Su akıntıları bakımından Boğaz ayrı bir özellik taşır. Büyük akıntının biri, Karadeniz’den Marmara’ya doğru üstten, diğeri, Marmara’dan Karadeniz’e doğru alttandır. Bu ters akıntıların sıcaklık ve tuzluluk dereceleri de başkadır. Burunlarda akıntı çok hızlanır. Buralarda coşkun bir nehrin akıntısını, koylarda ise durgun bir gölün sessizliğini kazanır.

Kıyıları fıstık, erguvan, çam, manolya, çınar, ıhlamur ağaçları süsler. Birçok yerlerinde güzel yalılar, kasırlar, saraylar yükselir. Köşkler, camiler hamamlar, şirin bahçeli evler, çeşmeler sıralanır. Bütün bu güzellikler Türkler tarafından 500 yıllık bir zaman içinde, en güzel sanat eserleriyle meydana getirilmiştir. Boğazın güzellikleri Türklerle başlar. Çünkü Bizans zamanında Boğaz boş arsalarla çevriliydi.