Bingöl Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl Otobüs Bileti, Seferleri ve En Ucuz Bilet Fiyatları Otobus.Org’da! Bingöl Otobüs Firmaları Arasından Seçimini Yap ve Biletini Al!

1071 Malazgirt zaferinden sonra Bingöl ve yöresi, tüm Anadolu gibi 1. Sultan Süleyman Şah’ın başkomutanlığındaki Türk ordularınca fethedilmiş.
Anadolu Selçuklularına (Konya’ya) bağlanmıştır. Ancak, Mengüçoğulları gibi Türkiye’ye bağlı Türk devletleri de bu bölgede egemenliklerini kurmuşlardır. Sultan Alaaddin Kevkubad döneminde yeniden Konya’ya bağlanmış, İlhanlıların yerini alan Celayirlilerden sonra bu kez Timur’un eline geçmiştir.

Bingöl ve çevresi Timuroğullarının ardından onlara bağlı Karakoyunlu ve Akkoyunluların egemenliğine girmiştir. Daha sonra Safevi Türk İmparatorluğu’nun olmuş ve 1514’de Yavuz Sultan Selim, İran üzerine sefer buyruğunu verdiğinde de Bingöl’ün el değiştirme yazgısı son bulmuştur.

Osmanlı döneminde Bingöl, Diyar-ı Bekir Beylerbeyliği’ni oluşturan 24 sancaktan ikisinin merkezi olan Genç ve Çapakçur’u içine almıştır. Kiğı da Erzurum Beylerbeyliği’nin 12 sancağından biridir. Tanzimat’tan sonra Bitlis ilinin 4 sancağından biri olup merkezi Genç kasabası olmak üzere 3 kazaya sahiptir.

Cumhuriyet çağında merkez, Genç’ten Çapakçur’a nakledilmiştir. Bugün Çapakçur’a da Bingöl denilmektedir.

Çevreye Türkler, sularının ve yeşilliğinin bolluğundan, dağlar arasında kalan suların parçalanmış gibi olağanüstü görkemli görüşünden ötürü Bingöl adını vermişlerdir.

 Bingöl otobüs bileti en ucuz fiyatlar ve onlarca otobüs firması ile sadece www.otobus.org’da!

Coğrafi Konumu

Bingöl ili topraklan yüksek ve engebelidir. Çoğu yerde ortalama yüksekliği 1.250 metreyi aşmaktadır.

İl; doğusunda Muş, batısında Tunceli ve Elazığ, kuzeyinde Erzurum ve Erzincan, güneyinde de Diyarbakır illeriyle çevrilidir.

İlin yüzey biçimlerine III. Zaman tekonotik hareketlerinin büyük etkisi olmuştur. Bunun sonucunda da kuzeydoğu – güneybatı yönünde uzanan bir fay (kırıklar) belirmiştir. Dağların yükseltilerinde sayısız küçük buzul gölleri vardır. Başlıca dağlan; doğuda Bingöl Dağı (3.250 m.), güneyinde Genç (Çötele) Dağları (2.940 m.), kuzeybatıda Şeytan Dağı (2.906 m.) ve ilin büyük bir bölümünü kaplayan Şerafettin Dağları (2.544 m.)’dır.

Bingöl ilinde dağlar, orta kesimde genişleyerek Bingöl ovasını meydana getirirler. Ova, doğuya doğru hafif eğilimle alçalır. Ovadan Murat Irmağı akar. Çevresi alüvyonlarla kaplıdır. Ovada tahıl, şeker pancarı ve elma yetiştirilir.

Peri Suyu, Bingöl’ün en büyük akarsuyudur. Elazığ’da Fırat’a karışır. Göynük Suyu, Bingöl Dağları’ndan doğarak Genç yakınlarında Murat nehrine katılır.

İlde önemli ve büyük göl yoktur. Çok sayıda küçük göller vardır ve bunlar arasında önde gelenleri; Bahri, Keskin, Zırlır, Sar, Kuş, Haren, Er, Kıllıgöl, Manastır, Belligöl ve Karlıgöl’dür. Yüz ölçümü 8.125 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Bingöl’de sert bir kara iklimi görülür. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar da çok soğuk geçer. Yağışlar kış mevsimlerinde kar, sonbahar ve ilkbahar aylarında da yağmurdur.

Yıllık ortalama sıcaklık 13,4 derecedir. En yüksek sıcaklık (Ağustos’ta) 41,2, en düşük sıcaklık da (Şubat’ta) eksi 20,5 olarak saptanmıştır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, şekerpancarı, patatestir. Sanayi ürünü, yemdir.

Yeraltı zenginlikleri; fosfat, demir ve linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Doğu Anadolu’nun en dağlık ve en engebeli bölümünde yer alan ilin doğal koşulları ulaşıma pek uygunluk göstermez. İldeki yollar Murat ve vadilerini izler. İlin en önemli yolu, güneyde Bingöl ilini doğu – batı yönünde kesen Elazığ – Tatvan kara yoluyla Murat vadisini izleyerek uzanan Elazığ – Tatvan demiryoludur. İl merkezi, güneyde 21 kilometrelik kara yolu ile demiryoluna bağlanmaktadır.

Bingöl otobüs bileti ile gideceğiniz iller ve uzaklıkları; Erzurum’a 347, Elazığ’a 62. İstanbul’a 1.362 ve Ankara’ya 930 kilometre uzaklıktadır.

Yörede halay türü müzik ve oyunlar yaygındır. Bingöl oyunlarının yaylacı Türkmenlerinin oyunlarıyla da benzeşmesi ilginçtir. Bingöl’ün Çabotay adındaki el vuruşmak oyununun yanı sıra diğer türkü ve oyunları şunlardır: Bingöl dört dağ içinde, Her sabah her sabah seyran edersin, Zeyno, Delilo delilo, Çaçana, Garzan, Gelin göçürme, Geşeve, Kartal, Çapik, Dizkırma ve Girani’dir.

Un çorbası, kaha, çökelek, kümbe, çömlek kebabı ve ballı ekmek Bingöl’ün yemek folklorunda yer almaktadır.

Görülecek Yerler

Kaletepe: Ender güzellikte bir görünüme sahip Karlıova, 3.250 metre yükseklikte ve Bingöl Dağları üzerindeki Kaletepe’den güneşin doğuşunu seyretmektedir. Bu görünümün inanılmaz bir güzelliği vardır ve 500 ya da 550 metre altında gözün görebileceği kadar uzanan düzlüklerde irili ufaklı binlerce mavi göl gerçek bir doğa şaheseridir.

Kayakevi: Bingöl – Elazığ asfaltı üzerinde ve ile 20 kilometre uzaklıktadır.

Kaymakevi: Kayakevi’ne 4 kilometrededir.

Liorata: İl merkezine 15 kilometrededir. Sulak ve yeşillik bir beldedir.

Kiğı Kalesi: Kiğı ilçesinin doğusunda, sarp ve yüksek bir kaya üzerinde çok sağlam yapılmış bir kaledir.

Kelek Deresi, Hel Haç Deresi, Ordusu Pınarbaşı ve Soğuk Çeşme ile Bingöl Dağları ilin ilgi çekici yörelerindendir.

Kös Kaplıcası: Ağaç ev bucağında, Kop Köyü’ndedir. Banyo tedavisi, romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Bingöl otobüs bileti alarak Kiğı Kalesi, Kelek Deresi’ni görebilirsiniz.