Bitlis Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bitlis Otobüs Firmaları

Bitlis Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Bitlis Otobüs Bileti Satışı Burada!

Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat ve yukarı Murat bölümlerinin sınırı üzerinde bir ildir, Bitlis’in düz ve toprak damlı taş evleri, meyvelikler, kavak ve söğüt ağaçları ile örtülü vadi tabanından çıplak yamaçlara doğru birbiri üzerine sırlanmış, her iki yamaçtaki mahaller güzel görünüşlü köprüleriyle birbirine bağlanmıştır. Dağlar arasında bol su ve yeşillikler şehri olan Bitlis eskiden beri seyyahların hayranlığım kendine çekmiştir.

Bitlis şehrinin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Şehrin adının Büyük İskender’in subaylarından Badlis’ten geldiği söylenmektedir. Bitlis’in Müslümanlar tarafından alınışı Halife Ömer zamanına rastlar. Müslümanlar arasındaki iç kavgalardan sonra Bizanslıların eline geçen Bitlis, daha sonra Halife Albülmelik’in kardeşi tarafından alınarak Elcezire valiliğine bağlanmıştır.

XI.nci asırdan sonra başlayan Selçuklu istilası ile Bitlis ve havalisi Türklerin eline geçmişse de Moğol istilalarından müteessir olmuştur. Moğol devletinin yıkılmasından sonra Bitlis’e sırası ile Şerefoğulları, Karakoyunlular, Safeviler hakim olmuştur. XVI. asrın başında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı devleti sınırlan içine alınmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Kale – Büyük İskender, İran seferine gittiğinde Kumandanı Badlis’e inşa ettirmiştir.

2) Ulu Cami – 1126 tarihinde Artukoğulları tarafından yapılmıştır.

3) Şerefiye Camii – 1528 tarihindendir.

4) Meydan Camii – 1080 de Şerefhanlılar tarafından yaptırılmıştır.

5) Gökmeydan Camii – Selçuk eseridir. 1216 tarihindendir.

6) İhlasiye – Şerefhan Medresesi – 1590 Şerefhan tarafından yaptırılmıştır.

7) Paşa Hamamı – 1572 de Hüsrevpaşa tarafından yaptırılmıştır.

8) Alemdar Camii – 1198 tarihindendir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Ahlat: Bitlis’in 57 Km. kuzey – doğusundadır. Kasabada Selçuk ve Osmanlı devrinden kalma eserler bulunmaktadır. En önemlileri Kümbetlerdir. Bunların, Orta Anadolu Kümbetlerinden başlıca farkı çatı kısmının panolara ayrılmış olması ve saçak şeklinde dışarı doğru silme ile sonuçlanmasıdır. Başlıcaları 1273 yılında yapılmış Şedi Aka’ya ait Ulu Kümbet, aynı tarihten Hasan Padişah Kümbeti, 1278 tarihinde inşa edilmiş ve Haşan Timur’la Asan Tikin Hatun’un yattığı Küçük Kümbet ile, 1281 tarihinde yapılmış ve Bugatay Aka’yla Şirin Hatun’un yattığı Büyük Kümbet (bu iki kümbete Çifte Kümbetler de denir), 1396- 1397 yıllan arasında yapılmış Ergen Hatun Kümbeti, 1492 tarihli olup sütun ve kemerlerle süslü gövdesi geç Roma devri üslubunun bazı özelliklerini taşıyan Bayındır Kümbeti’dir. İç kale kapısının hemen karşısında 1584 – 1570 yılları arasında yapılmış İskender Paşa camii yer almıştır. Ayrıca 1584 yılında yapılmış olan Kadı Ahmet Camii de ilgi çekicidir.

2) Adilcevaz – Bitlis’in 82 Km. kuzey doğusundadır. Türk – İslam eserleri görülebilir.

3) Akdamar Adası – Van Gölündedir. Üzerinde kilise yıkılan vardır. X. asır olarak tarihlenmektedir. Duvarları Hz.İsa’nın ve bazı Azizlerin resimleri ile süslenmişti.

GEZİLECEK YERLER:

1) Nemrut Golü – Tatvan civarında bir krater gölüdür.

2) Tatvan – Tabii güzellik bakımından çok zengindir. Bölgenin dinlenme merkezi haline gelmektedir. İyi bir oteli vardır.

Bitlis’e Giden Otobüs Firmaları

Bitlis Taç Turizm

Öz Erciş Seyahat

Öz Diyarbakır Seyahat

Tokat Yıldızı

Van Erciş İtimat

Best Van Turizm

Van Erciş Sema

Muş Yolu Turizm

Has Diyarbakır Seyahat

Star Diyarbakır Seyahat

Van Gölü Turizm

Iğdırlı Turizm