Bolu İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bolu İstanbul Otobüs Bileti

Bolu İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Bolu’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

GALATA KÖPRÜSÜ

İstanbul’un gezilip görülecek yerleri pek çoktur. Biz burada en önemlilerini gezerek inceleyeceğiz. İstanbul içinde tasarılarımızda bir gezi yapacağız. Bunun için önce Galata köprüsünden başlayacağız. Çünkü Galata köprüsü İstanbul’un ortasındadır. Bütün taşıtlar İstanbul’un dört bir tarafına Galata köprüsünden ayrılır.

Galata köprüsü 450 metre uzunluğundadır. Beyoğlu ile İstanbul yakasını birbirine bağlar. Üzerinden günün her saatinde oluk gibi insan ve taşıt geçer. İki kenarında İstanbul’un banliyö gemileri vardır. Adalar’a, Boğaz’a, Haliç’e ve İzmit körfezine gemiler bu iskelelerden kalkar.

YENİ CAMİ

Galata köprüsünden İstanbul yakasına geçecek olursak, 3k önce Eminönü meydanı ile karşılaşırız. Bu meydanın en önemli yapısı Yeni camidir. Yeni cami, meydanı sanki kucaklar. . Gökyüzüne yükselen ince narın iki minaresiyle Yeni cami, Türk sanatının en güzel örneklerinden biridir. Cami duraklamalarla 69 yılda bitmiştir. 1594 yılında Safiye Sultan tarafından başlatılmış, 1663’te Turhan Sultan tarafından tamamlatılmıştır.

Camiin iç duvarlarını kaplayan çiniler, kapı oymaları, pencereler, birer sanat eseridir. Yanındaki türbede Turhan Sultan, 4. Mehmet, 2. Mustafa, 3. Mahmut, 2. Osman ve birçok şehzadeler yatmaktadır. Camiin çevresi eskiden birçok küçük binalarla kapalıydı. Meydan daracık, gidiş – geliş çok zordu. Son yıllarda meydan açıldığı gibi, cami de onarıldı.

MISIR ÇARŞISI

Yeni cami önünden geçerek sağ tarafa gidilirse, Mısır çarşısına çıkılır. Mısır çarşısı da Turhan Sultan tarafından 1660 yılında yaptırılmıştır. Eskiden bu çarşı İstanbul’un bir eczanesi gibiydi. Burada daha çok, ilaç olabilecek bitkiler, baharat satılırdı. Çarşı eskiden Doğu pazarı (Şark pazarı) adını taşırdı. 1941 yılında yeniden onarılarak güzel bir pazar haline getirildi. Mısır çarşısında yine her türlü baharat, çiçek tohumları, faydalı bitki kabukları, boyalar, ilaçlar bulmak mümkündür.

Mısır çarşısının doğu kapısından çıkarak aynı yönde ilerleyelim. İstanbul’un en büyük posta, telgraf merkezine geliriz. Buraya “Büyük Postane” adı verilir.

Bolu’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Sakarya Vib Turizm 0264 276 97 55
Öz Bolu 0374 217 32 80
Ben Turizm 0342 328 96 66-328 96 36