Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bolu Otobüs Firmaları

Bolu Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Bolu Otobüs Bileti Satışı Burada!

Kuzey Anadolu’da, Karadeniz bölgesinin Batı bölümünde yer alan Bolu Vilayeti, 1300 metreyi bulan ormanlarla Kaplı ve dağlarla münbit vadilerin bulunduğu bir sahayı ihtiva etmektedir.

Bolu’nun ilk devirlerindeki adı Bithynium, Romalılar zamanında Claudiopolis idi. Meşhur Romalı Kumandan Antonius’un doğum yeri olduğundan M. S. II. yüzyılda Hadrianus bu şehre çok kıymet vermiştir. 1.asırda İmparator II. Theodosius şehri Honoriada eyaletinin merkezi haline getirmiştir. Bizanslılar zamanında Bolu ehemmiyetini kaybetmiştir.

Bolu ve havalisi, II. Osmanlı Padişahı Orhan Gazi tarafından fethedildiği zaman, şehir Yıldırım Beyazıt tarafından imar edilmiş, hanlar, hamamlar, yollar, camiler yapılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLERİ

1) Ulu Cami – Şehrin merkezinde Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. İki minareli, tek kubbeli bir camidir. Cami avlusunda çok sayıda yazıtlar ve eski mimari eserler vardır.

2) Diğer Eserler – Kadı Camii, Şemsi Paşa Camii, Orta Hamam (Yıldırım Beyazıt devri) Tabaklar Hamamı (Sokullu Mehmet Paşa devri)’dır.

TARİHİ YERLER VE ESERLER :

1) Üskübü – Bolu’nun 60 Km. kadar kuzey batısındadır, Yunan, Bizans. Roma devirlerini yaşamıştır. Romalılardan kalma Anfi, Arslanlar Kapısı ve çeşitli heykeller mevcuttur.

2) Göynük – Bolu’nun 100 Km. güney batısındadır. Türk – İslam eserleri vardır. En önemlileri Fatih’in hocası Akşemsettin’in türbesi ve içi mermer döşeli tarihi bir hamamdır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Abant Golü – Bolu’nun 35 Km. güney – batısında, 1443 rakımlı Abant dağları üzerinde çam ve köknar ormanlarıyla çevrilmiş bir krater gölüdür. Suyu tatlı ve berrak olup beyaz ve sarı nilüferlerle süslenmiştir. Bu sularda hakikî alabalık bulunur. Kasımdan itibaren etraftaki dağlara kar düşer ve göl buz tutar. Kışın kayak sporları için çok uygundur. Birinci sınıf bir oteli vardır. Ormanda ve gol kenarında çadırlı kanıp kurulabilir.

2) Esen tepe (Gerede) – Bolu’nun 52 Km. doğusundadır. Ortasında Marmara’yı temsil eden bir havuz bulunan ve etrafı çam ağaçlarıyla çevrili bu yere Esentepe adı Atatürk tarafından verilmiştir. Belediye gazinosu vardır. Kışın kayak yapılır.

3) Akçakoca – Bolu’nun 86 Km. kuzey batısında, Karadeniz sahilinde ufak bir kasabadır. Ankara – İstanbul şose yoluna muntazam bir yol ile bağlıdır. İlk sakinleri M.Ö. 1200 yılı civarında Anadolu’ya Trakya’dan gelen Traklardı. Bithynia, Roma ve Bizans devirlerinde şehre Dia veyahut da Diospolis denmiştir. Akçakoca, 1323 de ikinci Osmanlı Sultanı Orhan’ın kumandanlarından Akçakoca Beyi tarafından zapt edildiğinden bugünkü ismini almıştır.

Plaj olarak son yıllarda çok ilgi görmüştür. 10 kadar oteli, temiz lokantası, gazinosu ve modern bir sineması vardır. Akçakoca’da ev kiralamak suretiyle veya pansiyon olarak ikamet etmek mümkündür. Türkiye’nin en güzel plajı, Akçakoca’nın 8 Km. batısında Karaburun bölgesi ile Melen çayı arasındaki kumsaldır. Plaja motor ile gidilir. Burada Ahmet Dede Türbesi, Evliya Camii, bir de hamam harabesi vardır. Akçakoca’ya 1 mil uzakta Ceneviz kalesi vardır. Ayrıca fokların barınması için mağaralar vardır.

4) Yeniçağ Gölü – Av hayvanlarının bolluğu ile meşhurdur.

5) Diğer Göller arasında Çubuk ve Sünnet gölleri çam ağaçlarıyla çevrili, bilhassa mercan balıklarıyla tanınmış gezi yerleridir.

6) Kaplıcalar – Düzce’nin Erteni Kaplıcaları, Mudurnu Ilıcaları. Göynük’ün Çatlak Hamamı, Boka’daki iki kaplıca şifa merkezleridir. Ayrıca maden suları vardır.

Bolu’ya Giden Otobüs Firmaları

Ben Turizm 0342 328 96 66
Düzce Aydın Seyahat 14 0380 514 32 86
Konset 0 332 265 01 22
Metro Turizm 0212 319 28 00
Sakarya Vib Turizm 0264 276 97 55
Öz Bolu 0374 217 32 80
Üstün Erçelik 0372 316 11 72