Burdur İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Burdur İstanbul Otobüs Bileti

Burdur İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Burdur’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

ANKARA CADDESİ

Postane önünden yolumuza devam edelim. Eskiden “Babıali caddesi” adı verilen, Ankara caddesine çıkarız. İstanbul’un en tanınmış kitapçıları bu cadde üzerindedir. Yol, bir taraftan Sirkeci meydanına, öte taraftan Cağaloğlu’na uzanır.

Sirkeci meydanında Sirkeci istasyonu vardır. Buradan, İstanbul’un Marmara denizi kenarında sıralanmış semtlerine elektrikli trenler işler. Aynı zamanda bu istasyon İstanbul’u Avrupa’ya bağlar.

Ankara caddesi İstanbul vilayet konağının önünden geçer. Vilayet konağının eski adı Babıali’dir. 1923 yılına kadar Babıali, Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkeziydi. Sadrazamların (Başbakan) toplanıp memleketi yönettikleri yerdi. Şimdi İstanbul ilinin merkezidir. Vali bu binada çalışır. .

YEREBATAN SARAYI

Ankara caddesini izleyerek yolumuza devam edelim. Solda Milli Eğitim Müdürlüğü binası yanından sola sapılır. Bu caddenin adı Kızılay caddesidir. Cadde bizi önce Yerebatan sarayına, sonra Ayasofya müzesinin önüne götürür.

Yerebatan sarayı İstanbul’un görülecek yerlerinden biridir. Jüstinyen tarafından 6. yüzyılda yaptırılmıştır. Eski adı Bazilika sarnıcıydı. 336 sütun vardır. Bu sarnıç İstanbul’un en büyük su deposuymuş. İçinde bugün de su vardır. Su üzerinde kayıkla gezilir. Sarnıç elektrikle aydınlatılmıştır. Sarnıcın kapısı cadde üzerindedir.

AYASOFYA MÜZESİ

Yolumuza devam edecek olursak sol tarafta Ayasofya müzesi ile karşılaşırız. Fatih Sultan Mehmet’in ilk cuma namazını kıldığı bu yapı, Osmanlılar devrinde cami olarak kullanılıyordu.

Şimdiki Ayasofya 4. Ayasofya’dır. Jüstinyen, 404 yılında yanan ikinci Ayasofya’nın yerine bu yeni yapıyı kurdurdu. Binanın yapılmasına 532’de başlanmış, 20 yılda tamamlanarak 552’de açılmıştır. 7000 metre kare yer kaplayan yapı Bizans mimarlık sanatının en üstün bir örneğidir. İçindeki 5 tane büyük somaki sütun, Efes şehrindeki Diyana tapınağından getirilmiştir.

Yapının pek çok taş, sütun ve başlıkları Atina, Mısır, Suriye ve başka şehirlerin eski anıtlarından alınarak İstanbul’a getirilmiş ve Ayasofya’nın yapılışında kullanılmıştır.

Ayasofya’nın avlusuna sonradan şadırvan ve bazı tesisler eklenmiş, ayrı zamanlarda yapılan dört minareyle yapı süslenmiştir. Türk mimarları yapıyı payandalarla ayrıca kuvvetlendirerek, depremlere karşı korumuşlardır.

Ayasofya 1935 yılından beri müze olarak kullanılmakta, pek çok sayıda yabancı turist tarafından gezilmektedir. En büyük özelliği, duvarlarını kaplayan mozaikleri, kubbesinin en geniş ve yüksek kubbe oluşudur.

Burdur’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
İsmail Ayaz 0 222 227 89 39-89
Kütahyalılar 444 34 43
Güney Akdeniz 444 44 07