Burdur Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Burdur Otobüs Bileti

Burdur otobüs bileti alırken otobüs seferleri, Burdur otobüs firmaları ve en ekonomik bilet fiyatları bilgileri burada!

BURDUR ve çevresine ilk yerleşenler, Orta Asya’dan gelmişler ve bir birlik kurup uzun süre Hitit İmparatorluğu’na bağımlı kalmışlardır. Daha sonra Lidya egemenliğine geçen yöre, M.Ö. VI. yüzyılda İranlıların istilasına uğramış ve bu imparatorluğa bağlanmıştır. M.Ö. IV. yüzyılda Büyük İskender, Anadolu topraklarıyla birlikte buraları ele geçirmiş, ölümünün ardından da Burdur’la çevresi Selevkosların olmuştur.

M.Ö. 1. yüzyılda da Roma İmparatorluğu’na bağlanan Burdur, bu imparatorluğun ikiye bölünmesi üzerine Doğu Roma İmparatorluğu’nun payına düşmüştür. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Selçuklu egemenliğine girmiş, Haçlı Seferleri sırasında da yeniden Bizans’a geri verilmiştir. VIII. yüzyılın ilk yarısında Türkler bölgeyi yeniden kazanmışlar, Anadolu Selçuklu Devleti’nin egemenliğine sokmuşlardır.

1280’de kurulan Anadolu beylikleri sırasında, Burdur, Hamidoğlu Beyliği’ne, 1338’e kadar Selçuklulara ve 1335’e kadar da İlhanlılara bağımlı kalmıştır. Beyliği, Osmanlı devleti, I. Murat döneminde satın almış; Burdur’u da Yıldırım Bayezıt ülkesine katmıştır.

Osmanlı döneminde Hamid ili (Isparta) sancağına bağlı kaza merkezi olmuş, Tanzimat’tan sonra Konya vilayetine bağlanmış, 1920’de bağımsız sancak ve 1923’te de il yapılmıştır. Burdur otobüs bileti, en uygun fiyatlar ile www.otobus.org adresinde satılmaktadır.

Coğrafi Konumu

Burdur ili, Akdeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Doğusunda Isparta, batısında Denizli, kuzeyinde Afyon ve Isparta, güneyinde de Antalya ve Muğla illeriyle çevrilidir. Batı Toros Dağları’nın orta derecede engebeli bölümündedir. Güneybatı doğrultusunda uzanan dağlar ve bunlar arasında yer alan kimi zaman göllerle kaplı çukurlar; Burdur’un başlıca yer biçimlerini oluşturmaktadır. Oldukça dik ve yer yer 2000 metreyi aşan bu dağların başlıcaları; Akdağ (2.276 m.), Karancık Dağı (2.334 m.), Rahat Dağı (2.298 m ), Eşler Dağı (2.254 m)’dır.

Dağların doğrultusuna uygun olarak uzanan Tefenni Ovası, Burdur Ovası, Yeşil Ova bölgenin verimli ovalarıdır.

Başlıca akarsuları; Burdur, Alakır, Dalaman, Kıravgaz, Arballı ve Başköy yaylalarıdır.

Burdur, Karataş, Kestel, Salda ve Yarışlı gölleri, bölge gölleridir. Bu gölleri ve yaylaları Burdur otobüs bileti alarak sizlerde görebilirsiniz.

Yüzölçümü, 6.887 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, tam bir yayla iklimine sahip Burdur’da yaz aylarında gündüz 20-25 derece arasındadır. Geceleri 10-15 dereceye iner. Ağustos ayında 39 dereceye kadar yükselen sıcaklara rastlanmıştır.

Yaz ayları kurak geçmekte, yağmur sonbahar mevsiminde yağmaktadır.

Yörede daha çok güneydoğudan esen rüzgarlar egemendir.

Hava, yılın 130 günü güneşli, 170 günü parçalı bulutlu, 65 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, haşhaş, anason, şeker pancarı, baklagiller ve havuçtur. Başlıca sanayi ürünleri de; şeker, halı, gülyağı, un, et ve süt ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; manganez, linyit, asbest, tuğla ve kiremit hammaddesidir.

Ulaşım ve Yöresellik

Burdur’un diğer illerle uçak (Antalya üzerinden), tren (Karakuyu’dan aktarmalı) ve karayolu bağlantıları vardır.

Ankara’ya 430, İstanbul’a 598, İzmir’e 400, Isparta’ya 54, Afyon’a 171, Antalya’ya 126 kilometre uzaklıktadır. Burdur otobüs bileti aldığınızda bu kilometreleri en ucuz fiyatlarla geçmiş olacaksınız.

Burdur, çevrili olduğu üç büyük il ile (Antalya, Denizli ve Afyon) folklorik bir kaynaşmayı sürdürür. Yaylacı Türkmen topluluklarının kent folkloruna etkisi büyüktür.

Zeybek türünün yaygın olduğu bir bölgedir. Samah türü yarı dinsel oyunlara da rastlanır Kadınlar arasında oynanan Bahtı var, Heymani ve Küs adlı seyirlik oyunlar eski ve geleneksel oyunlardandır.

Kabardıç, Karinom, Bin gidelim emmioğlu ve Çakıcı oyunları, yaygın ve sevilen oyunları arasındadır.

Tarhana çorbası, Kapama, Gazel böreği, Testi kebabı, Dilberdudağı ve Kabak helvası Burdur yemek folkloru çeşitlemeleridir.

Gezilecek Yerler

Susandık Tepe: Subaşı adı da verilen ve kente tepeden bakan bir gezinti yeridir.

Eren Ardıç: Burdur-Antalya yolu üzerinde ve il’e uzaklığı 18 kilometredir. Tadı doyumsuz bir su kaynağıdır.

Koca Pınar: İl merkezinden 15 kilometre uzaklıkta, büyük bir suyun çıktığı bir dinlenme yeridir.

Kestel Pınar Mesireliği; Salda Gölü, Çentik Plajı, Aziziye ormanları ve Sultan Pınar kentin ilgi çeken yerleridir.

İn Suyu: Suyunun şeker hastalığına iyi geldiği söylenen İn Suyu, Antalya yolu üzerindedir. Dünyaca ünlü bir doğa harikasıdır. Dünyanın ikinci büyük mağarasıdır ve içinde 9 küçük gölcük yer almaktadır. Bunlardan en geniş olanı 80 metredir.

Hacılar: Burdur’a 24 kilometredeki köyde yapılan kazılarda 7500-8000 yıllık yapı kalıntıları, çeşitli seramikler ve heykelcikler bulunmuştur.

Ağlasun: Büyük İskender’in savaştığı Sagalasus, il merkezinden 31 kilometre uzaklıktadır. Roma döneminden kalma 12 bin kişilik tiyatrosu, kale ve mezarları görülmeye değerdir. Ağlasun’u görmek için Burdur otobüs bileti almak yeterli olacaktır.

Gölhisar: Cibria kalıntıları, Burdur’a 110 kilometre uzaktadır. 20 bin kişilik tiyatrosu, stadyumu, agorası, anıt, tapınak ve yığınlar halindeki lahitleri bugün de sapasağlamdır.

Burdur’da ayrıca: Barutlu su, Çerçin içmesi, Yarı köy kükürtlü suyu, Kokar pınar içmesi gibi şifalı ılıca ve sular bulunmaktadır.

İlin Ünlüleri

İbrahim Zeki Burdurlu (Şair, öğretmen), Fakir Baykurt (Romancı, öğretmen, yazar), Halil Hamid Paşa (Osmanlı “devlet adamı), İbrahim Kafesoğlu (Tarihçi), Şerif Korkut (Tıp adamı), Ahmet Yamacı (Folklorcu).