Burdur Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Burdur Otobüs Firmaları

Burdur Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Burdur Otobüs Bileti Satışı Burada!

Burdur Orta Anadolu’nun güney batısında göller yöresinde bulunur. Çiftçilik ve hayvancılık halkın başlıca geçim kaynağıdır.

Bu bölgede yapılan kazılar neticesinde Neolitik, Arzavva, Phrygia’ya ve Roma devrine ait eserler ele geçmiştir. Bölgenin eski adı Pisidia, şehrin ise Arkania Rimnae’dır. Daha sonra Polydorion ismini alan şehir Selçuk devrinde Burdur adını almıştır.

Hacılar mevkinde yapıları kazılar, bölgenin Milattan 8000 yıl Önceden itibaren meskun olduğu anlaşılmıştır. M.Ö. 1500 yılı civarında Arzavva adı altında Hititlere tabi bir Prenslik halini alan bu bölge sırasıyla Phrygia, Lidya ve Derslerin eline geçmiştir. Büyük İskender, Ankara üzerindeki yürüyüşünde bu bölgeyi de zapt etmiştir. M.Ö. II. yüzyılda Roma’ya tabi olan Burdur bölgesi, bir müddet için Bergama Krallığına bağlanmış, Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle Bizanslılara geçmiştir. XI. yüzyıldan itibaren Tekeoğulları, Selçuklu ve Hamitoğulları Türklerinin eline geçen Burdur, 1391 yılında Yıldırım Bayezit tarafından Osmanlı devletine bağlanmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLER:

1) Ulucami: Hamitoğullarından Dündar Bey zamanında yapılmıştır (XIV. asır).

2) Saat Kulesi.

TARİHÎ YERLER VE ESERLER:

1) Hacılar – Burdur – Tefenni yolu üzerinde Burdur Gölünün güney sahilindedir. Yapılan kazılarda M.Ö. 7500 – 5500 yıllarına ait (Neolitik cağ) heykelcikler ve bina kalıntıları bulunmuştur.

2) Belenli (Olbasa) – Tefenni civarındadır. Romalılara ait Kale harabesi ve lahitler bulunmuştur.

2) Horznm (Cibyra) – Tefenni’nin güne y- batandadır, Roma devrine ait (M.S. II. yüzyıl) 20.000 kişilik tiyatro kalıntıları vardır.

.4) Pımaz (Bubon): Horzum’un gün evindedir.

Roma devrinden stadyum, tiyatro ve mabet kalıntıları görülür.

5) Ağlasun (Sağa) assus) – Burdur’un 31 Km. güney doğusundadır. M. S. II. yüzyıla ait 12.000 kişilik Roma devri tiyatrosu, lahitler, sütun başlıkları bulunur. Ayrıca Ortaçağdan bir kale görülür.

6) Ayrıca Burdur civarında Bereket (Moatra), Marmara, Karacaören (İsini) köylerinde; Ağlasun civarında Başköy’de; Bucak civarında Girme – Çamlık (Cremna), Melli (Milias), Karaot (Seeni) ve Ürkütlü- Kızılkaya (Comanıa) köylerinde Roma devrinden kalma yıkıntılar görülebilir.

7) Kervansaraylar: Bucak civarında İncirdere ve Susuz köylerinde, Selçuklulara ait Kervansaraylar bulunur.

CİVARDA GEZİLECEK YERLER:

1 – Sultanpınar: – Yeşilova İlçesinde Salda Gölünün civarındadır. Çamlık bir yer olup güzel bir manzarası vardır.

2) Gölhisar Gölü – Sularında balık çıkar. Golün içindeki bir adada Hamitoğulları devrinden kalma bir kale yıkısı bulunur.

3) Dirimi – Gölhisar kazasındadır. Dağlık ve suları bol olan bir yerdir.

4) Diğer mesire yerleri – Burdur gölü plajı, Yeşiltepe, Su deposu, Erenardiç mevkileri ve Aziziye köyü ve ormanları.

Burdur’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Anadolu Ulaşım 444 01 64
Buzlu Seyahat 0222 217 45 02
Güney Akdeniz 444 44 07
İsmail Ayaz 0 222 227 89 39
Konset 0 332 265 01 22
Kütahyalılar 444 34 43
Tokat Seyahat 0356 214 15 22
Topçam Turizm 0356 212 44 41