Bursa Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Bursa Otobüs Bileti

Bursa Otobüs Bileti Satın Al, Seferleri, Bilet Fiyatları ve Bursa Otobüs Firmaları Karşılaştırmalı Olarak Otobus.Org’da!

BURSA, M.Ö. 550 yıllarında Britanya Kralı Prusias tarafından kurulmuştur. Kentin bugünkü adı, ilk çağlarda verilen Prusa’dan gelmektedir. Batılılar Brouse, Türkler de Bursa olarak adlandırmışlardır.

M.Ö 1. yüzyılda Britanya Kralı II. Nikodemes’in vasiyeti üzerine Roma İmparatorluğu’na bağlanmış ve bir eyalet olarak yönetilmiştir. Daha sonra Bizans’ın payına verilmiştir. 1.yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus döneminde bütün Anadolu’da olduğu gibi Bursa’da da önemli yapılar yapılmıştır; ancak kent, eyaletin merkezi olan İznik’in yanında ikinci derece kalmıştır. Uzun süre Arapların saldırısına uğramış, ardından yörede Türkler görülmeye başlamışlardır.

Bursa’nın ilk fatihi, (1080) Kutalmışoğlu I. Süleyman Şah’tır. Fakat Selçuklu egemenliği pek uzun sürmemiş, 1097’deki Haçlı Seferleri sırasında Bizans tarafından geri alınmıştır.

Selçukluların Bursa’yı yeniden fethi, 113 yılındadır. Bu da çok geçmeden geri verilme ile sonuçlanmış ve Bursa, Bizans tekfurluğunun merkez kenti olmuştur. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan sonraki yıllarda, Bursa, Osman Bey tarafından çeşitli kez kuşatılmışsa da bir türlü düşürülememiş; yerine geçen oğlu Orhan Bey sonunda (6 Nisan 1326) kenti alıp devletine katmayı başarmıştır.

1326 – 62 yılları arasında Osmanlı devletinin başkenti, Bursa’dır Orhan Bey ile oğlu 1. Sultan Murat dönemlerinde. Bursa önemli ilerlemeler göstermiştir. Yıldırım Beyazıt döneminde de Anadolu’nun en önemli kültür merkezi idi.

1402’deki Ankara Savaşı yenilgisinin ardından Timur ordularınca yakılıp yıkılan kent, 1413’te Karamanoğullan’nın istilasına uğramıştır. Bursa’nın yeniden ve kesin alınışını Mehmet Çelebi gerçekleştirmiştir İstanbul’un düşürülmesine kadar Edirne ile birlikte yine Osmanlı devletinin başkentidir.

Bursa, Osmanlı yönetiminde Anadolu Beylerbeyliği’ne bağlı bir sancak merkezi olmuş, adına Hüdavendigar Sancağı denilmiştir.

1841’de Bursa (Hüdavendigar) sancağı bir kaç sancakla birleştirilerek bir eyalet haline getirilmiş, 1859’da da yeniden sancak merkezi durumuna indirilmiştir. 1867 yılında Büyük Hüdavendigar Vilayeti olmuş ve Bursa, bunun merkezi yapılmıştır.

Cumhuriyet döneminde Bursa sancağına da diğerleri gibi il adı verilmiştir.

Bursa, 9 Temmuz 1920’de Yunanlılarca işgal edilmiş ve bu tam 2 yıl, 2 ay ve 4 gün sürmüştür. 12 Eylül’ 1922’de Bursa, Türk ordularının kente girmesiyle işgalden kurtarılmıştır. Bursa otobüs bileti rezervasyonu veya direk satın alma işlemini yaparak bu tarihi sizlerde yakından bir nebze de olsa yaşayın!

Coğrafi Konumu

Bursa, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Bilecik, batısında Balıkesir, kuzeyinde Kocaeli ve Marmara Denizi, güneyinde de Kütahya ve Balıkesir illeri ile çevrilidir.

İlin başlıca yer biçimlerini kabaca doğu – batı doğrultulu dağlar ve bunlar arasında uzanan çukur havzalar oluşturmaktadır. Bunların bir bölümü göllerle doldurulmuştur. Dağlık alanların en önemlisi, bütün Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’dır. (Karatepe, 2.543 m.)

İl sınırları içinde Kuzey Anadolu Dağları’nın batı uzantılarından Samanlı Dağları (921 m.), Kaz Dağı, Keltepe (1.602 m.), Katırlı Dağları (1.282 m.). Çatal Dağ, Domaniç Dağı (1.910 m.) ve Yirce Dağı (1.905 m.)’dir.

Ovaların en önemlisi; Nilüfer Çayı’nın suladığı Bursa Ovası’dır. Bu ovanın devamı Karacabey Ovası’dır ve Sakarya Irmağı’nın kollarından Göksu’nun suladığı Yenişehir ve İnegöl Ovası’dır.

Mudanya tepeleri ile Katırlı Dağları ve Samanlı Dağları arasındaki çukur havzaya İznik Gölü yerleşmiştir.

İlin akarsuları; Deli Çayı, Nilüfer Çayı, Göksu ve Mustafa Kemal Paşa Çayı’dır.

Yüz ölçümü, 11.043 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

İlde yıllık ortalama sıcaklık, 14,4 derecedir. En soğuk ay 5,2 derece ile Ocak, en sıcak ay da 24,2 ile Temmuz’dur.

İlde yıllık ortalama yağış oranı, 713,1 mm’dir. Kış ve ilkbahar mevsimleri yağışlı geçer.

Rüzgar yönü genellikle ilkbaharda güneybatı ve batı; kışları doğu, diğer mevsimlerde kuzeydoğudur.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, yulaf, baklagiller, pirinç, tütün, şeker pancarı, domates, anason, susam, ayçiçeği ve soğandır; Sanayi ürünleri de; otomobil, oto yedek parçasi, makine, ipek, suni ipek, iplik, yağ, sabun ve çimentodur.

Yeraltı zenginlikleri; bakır, çinko, kurşun, antimuan, demir, krom, volfram, manganez, bor, asbest, dolamit ve kalkirdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Bursa’nın uçak, deniz yolu (Mudanya ve Bandırma yolu ile) ve kara yolu bağlantıları vardır.

Ankara’ya 388, İstanbul’a 228 İzmir’e 350, Bilecik’e 98, Balıkesir’e 138 ve Kütahya’ya da 181 kilometre uzaklıktadır.

Otobus.Org üzerinden Bursa otobüs bileti alabileceğiniz gibi otobüs biletleri ne kadar, otobüs firmaları listesi gibi bölümlere de göz atabilirsiniz.

Yörenin halk müziği ve oyunları genelde serhat gaziliği niteliği taşır. Egemen olduğu toprakların da havasını verir. En gözde oyun olan Kılıç – Kalkan, yöreye özgü bir oyun türüdür. Bunun dışındaki oyunlar; İnegöl karşılaması, Kurşunlu zeybeği, Kaşık oyunu, Karşılama, Çiftetellidir. Türküleri ise; Set- başının lambaları yanıyor, Ben yemenimi al isterim, Harmana kuyu kazdım, Suya gider su testisi kırılır, Oğlan adın İsmail, Bursalı mısın kadifeli gelin, Meşeli dağlar, Öyledir oğul öyledir, Zeytinyağlı yiyemem aman’dır.

İskender kebabı, İnegöl köftesi, Düğün çorbası, Çömlek kebabı, Bademli börek, Bülbül yuvası, Elmasiye, Kestane tatlısı ilin folklor yemekleri arasındadır.

Görülecek Yerler

Ayasofya: İznik ilçesinde bir Bizans kilisesidir. Orhan Gazi döneminde camiye dönüştürülmüştür.

Alaaddin Camii; En eski Türk yapıtıdır (1326).

Arkeoloji Müzesi: Bursa Kültür Parkı içinde antik ve etnografik eserlerin sergilendiği müzedir.

Cem Suttan Türbesi: 1. Beyazıt döneminde yapılmıştır. Çinileri ile ünlüdür. Bunun dışında; Devlet Hatun Türbesi, Ebe Hatun Türbesi, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Halil Hayreddin Paşa Türbesi, Hüma Hatun Türbesi, Kırgızlar Türbesi, II. Murat Camii ve Türbesi, Yeşil Türbe de ziyaret edilecek türbe ve camilerden (Emir Sultan Camii, Hacı Özbek Camii, Orhan Gazi Camii, II. Murat Camii, Ulu Camii, Yeşil Camii)’dir.

Nilüfer Köprüsü: Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun yaptırmıştır.

Apolyont Tapınağı: İlin 43 kilometre batısında Apolyont Gölü yakınındadır. M.Ö. V. yüzyılda kurulmuştur. Klasik çağ yapıtlarından stadyum, tiyatro ve Bizans dönemi kapıları görülmeye değerdir,

Ulubad: İstanbul’un fethinde şehit düşen yeniçeri Hasan’ın adına dikilen anıtı vardır.

İznik: Bursa’ya 78, Yalova’ya da 58 kilometre uzaklıktaki İznik ilçesi, Türk çiniciliğinin merkezi olarak bir dönem büyük bir ün yapmıştır.

Surlar: İznik’tedir. 245 burçludur. 1222 yılında yapılmıştır.

Su Yolları: Bizans İmparatoru Justinianca yaptırılmıştır.

Nilüfer Hatun İmareti: Sultan Murat’ın kızı yaptırmıştır.

Yeşil Camii: Çinilerinin olağanüstü güzellikleriyle ünlüdür.

Bursa otobüs bileti alarak Ayasofya, Nilüfer Köprüsü, Yeşil Camii gibi tarih kokan yerleri daha yakından görebilirsiniz!