Çanakkale İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çanakkale İstanbul Otobüs Bileti

Çanakkale İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Çanakkale’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

TOPKAPI SARAYI VE MÜZESİ

Sarayburnu, İstanbul’un birinci tepesidir. Osmanlılar sonradan bu tepeye en güzel saraylar» olan Topkapı sarayını yapmışlardır. Topkapı sarayı bugün Türkiye’nin ve dünyanın saydı zenginlikte müzelerinden biridir.

Saray, birçok binadan meydana gelmiştir. Yeni köşkü, Safa köşkü, Revan köşkü, Bağdat köşkü, Harem dairesi, Enderun mektebi bu yapıların başlıcalarıdır. Bu binalar şimdi müze olarak kullanılmaktadır. Hele hazine dairesi çok zengindir. Şah İsmail’in tahtı da bu müzededir.

SULTANAHMET PARKI

Müzeden çıkıp geri dönülünce Babıhümayun’dan çıkılır. Yine III. Ahmet çeşmesi yanından geçerek Ayasofya’nın önüne yürünürse, Sultanahmet parkına gelinmiş olur. Sultanahmet parkı, Sultanahmet camiinin önündedir.

Bugün park haline getirilen bu meydan, Bizanslılar zamanında Romalıların “Şar” adı verilen arabalarının ve atların koştuğu, oyunların oynandığı, yarışların yapıldığı önemli spor alanı, yani stadyumuydu.

DİKİLİTAŞLAR

Meydanda bugün iki dikilitaş, Burma sütun, Alman çeşmesi vardır. Meydanın güney tarafını Sultanahmet camii ve türbeler süsler.

TEODOSYÜS DİKİLİTAŞI

Yekpare ve pembe granit taşındandır. Yalnız taşın yüksekliği 18,5 metre olup, bütün sütun 25 metredir. Dört yüzünde Hiyeroglif yazıları vardır. Bu taş, Mısır Firavunu III. Tutmozis adına Mısır’da Helyepolis şehrinde M. Ö. 1600 yılında dikilmiştir. Sonra Bizans İmparatorlarından Kostantin Jülyen devirlerinde Mısırdan Bizans’a getirilmiş, Teodosyüs, zamanında meydana dikilmiştir.

Taşın üzerine Firavun Tutmozis’e ait yazılar, alt kaidesinde ise taşı meydana diken Bizanslılara ait kabartma ve yazılar vardır.

ÖRME SÜTUN

Meydanın ikinci dikilitaşıdır. Bu sütun vaktiyle meydanın tam ortasındaydı. Böylece meydan ikiye ayrıldı. 944 yılında imparator Kostantin Porfirojent tarafından dikilmiştir. Onun için bir adı da Kostantin VII. Porfirojent taşıdır. Bu sütunun üstü tunç levhalarla kaplıymış. Haçlı orduları şehri yağma ettiklerinde bu levhaları altın sanarak koparıp almışlar. Bu levhalarda yazılar, imparatora ait kabartmalı ve bir yazıt varmış.

BURMA SÜTUN

Her iki dikilitaşın arasındadır. Bu sütun birbirine sarılmış üç yılanı gösterir. Onun için bir adı da Yılanlı sütundur. M. Ö. 100 yılında İran – Yunan savaşı sonunda İranlılar yenilince, Yunanlılar onlardan aldıkları savaş ganimetlerini eritmişler, bu madenlerle burmalı sütunu dikmişlerdir.

Sütun eskiden 8 metre yükseklikteydi. Yılanların başı üzerinde bir altın kase vardı. Anıt, asıl Delf şehrinde oluşturulmuştu. Bizans İmparatoru Teofil zamanında patrik tarafından, şeytanın temsili sanılarak yılan başları koparılmıştır.

Çanakkale’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaları
Metro Turizm 0212 319 28 00 – 658 32 32
Asya Tur 444 00 05