Çanakkale Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çanakkale Otobüs Bileti

Çanakkale otobüs bileti, otobüs seferleri, Çanakkale otobüs firmaları bilet fiyatları ile firmaların iletişim bilgileri burada!

Çanakkale Boğazı’nın eski adı Hellespont’tur. Yunan Mitolojisinde Kral Athamas’ın kızı Batı Kafkasya’ya gitmek üzere boğazdan geçerken denize düşmesi söylencesine bağlanır.

Kentle ilgili bilinen hikaye tarihin kesin olarak ayrılamadığı çağlara dek uzanmaktadır. Bölge, Truva ile Ükçağ’ın karanlıklarından sıyrılarak günışığına çıkar.

M.Ö. VI. yüzyılda İranlıların eline geçmiş; IV. yüzyılda Büyük İskender, bütün Anadolu topraklarıyla birlikte Çanakkale’yi de imparatorluğuna katmıştır. Onun ölümünün ardından Bergama ile Pontos kralları aralarında yöre için savaşa tutuşmuşlardır. Bölgeye daha sonra Roma ve Bizans egemen olmuş, 1354 yılında Osmanlı şehzadesi Süleyman Paşa’nın fethiyle de Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

Çanakkale, XIV. yüzyılın ilk yıllarında Karesi Beyliği’nce ele geçirilerek Türkleştirilmiş, ardından Osmanlılar buradan Rumeli’ye geçmişlerdir. Kent, o tarihten beri bir Türk kentidir.

Son yılların savaş tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşı, 1914 Kasımında başlamış, 1915 yılının Ocak ayına dek sürmüştür. Türk kuvvetlerinin 251.309 ve itilaf kuvvetlerinin de 252.000 kişi kaybetmesine yol açan Çanakkale Savaşı; hem Türkiye’nin savaşı dört yıl sürdürerek Çarlık Rusya’sının yıkılmasına neden olmuş, hem de Türk ulusunun daha sonra gerçekleştireceği Ulusal Kurtuluş Savaşı’na ilham kaynağı yerine geçmiştir. Çanakkale otobüs bileti alımlarınızda bizi tercih ederseniz her bilette karlı bir alım yapmış olursunuz.

Coğrafi Konumu

Çanakkale ili Marmara Bölgesi’nin güney Marmara bölümünde yer alır. Doğuda Balıkesir, güneyde Edremit Körfezi, Batı’da Ege Denizi, kuzeybatıda Edirne ve Tekirdağ illeri ve kuzeyde de Marmara Denizi ile çevrilidir.

İI toprakları genel olarak dağlık ve tepeliktir. Ovalar az yer tutar. Önemli düzlükler ilin güneyinde eski Menderes vadisi boyunca sıralanan Bayramiç ve Ezine ovalarıdır. Akarsu ağızlarında daha küçük çaplı ovalar görülür. Bunların en önemlisi, Truva kalıntılarının bulunduğu ovadır. Diğeri Sarıçay’ın oluşturduğu ovadır. Bu türden kıyı ovalarına Gelibolu yarımadasında rastlanmaz.

Çanakkale’nin Anadolu kesimi daha çok dağlıktır, ilin en yüksek noktası, Edremit Körfezi kıyılarında uzanan Kaz Dağ (1.767 m), kuzey-doğu doğrultusunda sıralanmış Gürgen ve Tahtalı dağlarıdır. İlin kenar bölümlerinde bodur makiler görülür. İç kesimleri ormanlıktır. Başlıca akarsuları; Kocabaş Çayı, eski Menderes ve Sarıçay (Kocaçay)’dır. Bu sonuncusu içlerinde en önemli akarsudur. Karabiga’nın doğusundan Marmara’ya dökülür.

Eski Menderes, en uzun olanıdır ve Bayramiç ve Ezine ovalarını geçip Çanakkale Boğazı’na ulaşır. Bu akarsuyun alüvyonları İlkçağ’ın ünlü Truva Limanı’nı doldurmuş ve günümüzdeki kara içinde bırakmıştır. Gölleri; Ece ve Tuzla’dır. Yüzölçümü. 9.737 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz ayları sıcak geçer ve 24 derecenin altına düşmez. Ağustos’ta 38 dereceye kadar yükselir.

Yağmur, yaz mevsiminde ve Ağustos dışında sağanak olarak yağar. Nem oranı bu aylarda artar.

İlde rüzgârlar genellikle kuzeydoğu yönlerinden esmektedir.

Hava, vılınl09 günü açık, 178 günü parçalı bulutlu, 78 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, baklagiller, tütün, susam, ayçiçeği ve yulaftır. Sanayi ürünleri de; seramik, salça, konserve, deri eşya, şarap, zeytinyağı, sabun, dokuma ve halıdır.

Yeraltı zenginlikleri; altın, demir, bakır, kurşun, manganez, çinko, barit, asbest, tuz, uranyum, linyit ve diyamonittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Çanakkale, küçük bir limandır. En önemli karayolu, ili Çan-Yenice üzerinden Balıkesir’e bağlar. Güneye doğru giden bir yol da İzmir’e dek ulaşır. Gelibolu yarımadasındaki bir karayolu da Çanakkale’yi Edirne ve İstanbul’a bağlar.

Vapurla da ayrıca bağlantılıdır.

Ankara’ya 690, İstanbul’a 310, İzmir’e 331, Tekirdağ’a 171, Balıkesir’e 210 ve Edirne’ye de 217 kilometre uzaklıktadır. Çanakkale otobüs bileti alın ve tüm bu illere ulaşım sağlayın.

Bölgede halk müziği, sanat müziğinin etkisinde kalmıştır. Balık yemekleri, keşkek, çömlek kebabı, höşmerim, badem ezmesi ve domates reçeli ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Aleksandria Troas: Ezine ilinin 15 kilometre batısında Helenistik dönemde kurulmuş bir kenttir. Bu döneme ait çeşitli yapı kalıntıları günümüze de ulaşmıştır.

Asos: Ayvacık ilçesinin Behramkale köyündedir. Eski bir Aio yerleşmesidir. Antik dönemde oldukça önem kazanmış olan bu yerleşme merkezi.

Türklerin Anadolu’ya girmelerinden sonra önemini yitirmiştir. Burada Atlıma Tapınağı’na ait bir kaç friz parçası İstanbul’daki Arkeoloji Müzesi’ndedir.

Çanakkale Müzesi: Yöreden gelen arkeolojik ve etnografik eserleri içinde toplamıştır. Sadece Çanakkale otobüs bileti almanız yeterli olacaktır.

Neandria: Ezine ilçesinin 8 kilometre güneybatısında ve Çiğli Dağı üzerindedir. En önemli kalıntısı I.Ö. VII. yüzyıl sonuna ait ahşap tapınağıdır. Aol sütun başlıkları İstanbul müzelerindedir.

Truva: Çanakkale’nin 30 kilometre güneyindeki Hisarlık Tepe’dir. Anadolu’nun en ilginç antik kentlerinden biridir. Homeros’un destanlarına konu olmuştur. Dokuz yerleşme katma sahip olan bu kentte tarih öncesi çağlardan Roma dönemine kadar birçok yapıt izlenebilmektedir.

Çanakkale Şehitler Anıtı: Bulunduğu yer; Hisarlık Tepe’dir. 1. Dünya Savaşı sırasında ve Çanakkale Savaşlarında kahramanlıklar gösteren ve şehit olan Türk askerlerinin anısına dikilmiştir.

Gelibolu: Eski bir kenttir. Adı Yunanca Kalipolis’ten gelmektedir.

İmroz ve Bozcaada: İmroz ile 57 kilometre uzaklıktadır ve 7 köyü vardır. Her köyde yılın belirli günlerinde törenler yapılmaktadır. Bozcaada, şarap ve üzümleri ile ünlüdür. Adı, Homeros’un destanı İlyada’dan geçmektedir. Tarihi kaleleri ve mezarları vardır.

Şifalı sular ve kaplıcaları arasında: Çan kaplıcaları, Kestanbolu kaplıcası ve Külüçler kaplıcası sayılabilir.

Çanakkale otobüs bileti alarak bu müzeleri, anıtları ve önemli bir çok yeri görebilirsiniz.

İlin Ünlüleri

A.Adnan Adıvar (devlet adamı, yazar), Ahmet Celaleddin Dede (Mevlevi şairi), Tevfik Rüştü Araş (devlet adamı), Selahattin Batu (şair, yazar). Adalet Cimcoz (yazar), Bülent Dikmener (gazeteci). Erol Günaydın (tiyatrocu). Piri Reis (denizci, coğrafyacı).