Çanakkale Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çanakkale Otobüs Firmaları

Çanakkale Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Çanakkale Otobüs Bileti Satışı Burada!

Hem Asya hem Avrupa toprakları üzerinde bulunan Çanakkale, ekonomi, siyaset, askerlik ve tarih bakımlarından önemli bir ilimizdir. Tarihi harabeleri, tabiat güzellikleri, bağcılığı, şarapçılığı ve konserveciliği ile meşhurdur, ilin topraklan, Anadolu Yarımadasının Batıya doğru bir çıkıntı teşkil eden Biga bölgesi ile Gelibolu Yarımadasını ihtiva etmektedir.

Tarihi çok eski zamanlara, kadar çıkmaktadır. Bilhassa efsanelere giren Trova şehrine tekabül ettiği anlaşılan Boğaz methalindeki Hisarlık tepesinin, daha M.Ö. 3000’de meskûn olduğu anlaşılmıştır, ilk ahalisi Anadolulu olduğu kabul edilen bu şehir ve civarı M.Ö. XIII üncü asır başlarında Yunanistan’da oturan Akalar tarafından istila edilmişti. Büyük İskender boğaza hakim olmuş (M.Ö. 334) onun Ölümünden sonra Generallerin kurduğu Krallıklar arasında elden ele geçmiştir.

M.Ö. I. inci asrın sonuna doğru Roma imparatorluğuna katılmış, Bizans topraklarına bağlanınca birden bire büyük bir ehemmiyet kazanmıştır.

XIV üncü yüzyılda Çanakkale Boğazı kıyıları Türk hakimiyetine geçerek bütün Rumeli, Türk fütuhatına açılmış, ayrıca Bizans ve Akdeniz devletlerinin yegane muvasala yolu kontrolümüz altına girmiştir.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Çanakkale Boğazını zorlamak isteyen müttefiklerin şiddetli hücumları, Türk askerleri tarafından püskürtülmüştür.

ŞEHİRDE ESERLER :

1) Çanakkale Müzesi – Trova kazılarında çıkan Hellenistik ve Roma devirlerine ait taş, pişmiş toprak eşya ve madeni eserler teşhir edilir.

2) Saat Kulesi :

3) Sultaniye Kalesi – XV.inci asırda Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir.

CİVARDA TARİHİ YERLER:

1) Kaleler :

  1. a) Seddülbahir – Boğazın Anadolu yakasındadır. Osmanlılar tarafından İnşa edilmiştir.
  2. b) Kiliöülbuhir – Boğazın Rumeli yakasında bulunan bu kale XV inci yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa, edilmiştir.

2) Trova Harabeleri :

Trova Çanakkale’nin 36 Km. Güney-Doğusunda Hisarlıktepe’dedir. Kazılar neticesinde 9 medeniyet katı meydana çıkmıştır.

  1. a) Trova I – Birinci şehir kale üzerinde inşa edilmiştir. Kazılar esnasında burada megaron tipi evler bulunmuştur. (Megaron : Ortasında bir ocak bulunan dikdörtgen şeklinde bir oda ile delhizden ibaret evdir.)
  2. b) Trova II (M.Ö. 2600-2300) – Güney taraf kuvvetli surlarla çevrilmiştir. Burada Kral sarayı bulunur. Avlusunda birçok megaronlar vardır. Birinci Trova’ya nazaran daha büyüktür.
  3. c) Trova III, IV, ve V (M.Ö. 2300-1900) – Ancak tarihleri belirtilebilmiştir.
  4. d) Trova VI (M.Ö. 1900-1300) – Bu şehir Orta Anadolu’daki Hitit kültürüne çağdaş olan bir kültüre mensuptur. Şehir surları iyi muhafaza edilmiştir. Bir zelzele ile yıkılmıştır.
  5. f) Trova VXI-a (M.Ö. 1300-1200) Kral Priamus devrine ait şehirdir. Şair Homerus’un iliad eserinde tasfir ettiği Trova harbi esnasında yıkılmıştır.
  6. f) Trova VlI-b (M.Ö. 1200-900) – Bu devirde yeniden inşa edilen şehir, Trakların istilasına uğramıştır.
  7. g) Trova VIII (M.Ö. 900-350) – Burada eski yerli kültürün izlerine rastlanır. IX uncu yüzyıldan itibaren Trova bir Yunan şehri karakterini almaktadır.
  8. h) Trova IX (M.Ö. 350 – M.S. 400) – Tanrıça Athena tapmağı ile tiyatro gibi Roma devri kalıntıları vardır.

3) Assos (Behrarn Kale) – Çanakkale’nin 100 Km. Güneyindedir. Yunan, Roma, Bizans devirlerinin bir yerleşme yeri olmuştur. IV üncü asrın ikinci yarısından bir Athena tapınağı vardır. Bizanslılar devrinde kiliseye çevrilmiştir.

4) Neandreia – Çığrı dağı üstündedir. M.Ö. VII – VI.ncı asırdan mabet kalıntıları vardır.

5) Bolayır – Rumeli kıyısındadır. Süleyman Paşa Türbesi ve Osmanlılardan Orhan Gazi ve Büyük Vatan şairi Namık Kemal’in mezarları buradadır.

6) AIexandria (Troas) – Bu mevkiye Kestanbol – Eski İstanbul’da denir. Ezine’nin 30 Km. Batısına düşer. Anfitiyatro ve kapı harabeleri ile kemerler vardır.

7) Dardanus Tumulus – Çanakkale’ye 12 km. mesafededir. M.Ö. 500 inci yüzyıla ait tahmin edilen, yapısı harçsız bir mezar bulunur.

8) Birinci Dünya Savaşı Mezarlıkları – 1914- 1918 savaşında Türk tarihinin en büyük zaferlerinden birinin kazanıldığı bu yerde ölen Türk ve yabancı askerler hatırasına dikilmiş anıtlar mevcuttur. Türk şehitleri için dikilmiş anıt görülmeğe değer bir eserdir.

9) Çanakkale Şehitler Abidesi – Morto Köyü Önündeki Hisarlık üzerine dikilmiştir. Dört ayak üzerine yapılmış anıtın yüksekliği 41,70 metredir, Abidenin tepe kısmı hunileşir.

CİVARDA GEZİLECEK YERLER:

1) İntepe – Çanakkale’nin 24 Km. Güneyindeki çamlıklar içinde modern otel ve plaj tesislerine sahip bir dinlenme yeridir.

2) Kaplıcalar – Çan Kaplıcası, Terzi Alanı Kaplıcalarıdır.

Çanakkale’ye Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Asya Tur 444 00 05
Kamil Koç 0 224 261 50 00
Metro Turizm 0212 319 28 00
Yeni Adana Seyahat 0322 429 00 30
Çanakkale Truva 0286 217 95 03