Çankırı İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çankırı İstanbul Otobüs Bileti

Çankırı İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Çankırı’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

ALMAN ÇEŞMESİ

1.Abdülhamit zamanında Alman kralı Vilhelm II. Adına yapılmıştır. 8 sütun üzerine kurulmuş olan çeşme, Alman mimarisi özelliğindedir. İç kubbesine II. Abdülhamit’in tuğrası ve Vilhelm’in arması işlenmiştir.

SULTANAHMET CAMİİ

Bu, meydanı süsleyen Türk yapılarının en güzelidir. 17. yüzyılın en güzel eseri, kubbeleri ve minareleriyle Türk mimarisinin sanat ve incelik örneğidir.

ÇEMBERLİTAŞ

Çemberlitaş sağımıza düşer. Taş bloklarının her biri çemberlerle tutturulduğundan, sütun bu adı almıştır. Üzerinde Kostantin, sonra Jülyen, daha sonra Teodos’un heykelleri vardı. I. Konstantin tarafından Bizans’a getirildi. Sütun Ro-mada iken, üzerinde Apollon heykeli dururdu.

Taşın çemberleri III. Mustafa zamanında takıldı. Bu çemberlerin, yangına uğrayan sütunun, yıkılma tehlikesi geçirdiği için konulduğu sanılıyor. Yakın zamanda sütunun onarılması düşünülmüş, sonra henüz bir tehlike olmadığı görülerek eski durumunda bırakılmıştır.

Çemberlitaş’ın hemen ilerisinde Atik Ali Paşa Camii vardır. 1497 yılında II. Beyazıt’ın sadrazamlarından Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılmış olan bu cami, İstanbul’un eski ve güzel eserlerinden biridir.

Çemberlitaş’ın yanından sağa doğru inilirse, Nuruosmaniye camisine varılır. Etrafında medrese ve kütüphaneleri bulunan geniş ve serin bir avlu içindeki cami, 1756 yılında tamamlanmıştır. III. Osman tarafından yaptırılmıştır. Mahmut Paşa Camii ve türbesi de onun yakınındadır. Bu güzel eserlerin şimdi etrafı açılmış, yeşil alanlarla süslenmiştir.

KAPALIÇARŞI

Nuruosmaniye camisinin avlusundan çıkınca karşımıza, İstanbul’un ünlü “Kapalıçarşısı” gelir. Kapalıçarşı, eşine kolay kolay rastlanmayacak büyük ve kapalı bir doğu {şark) pazarıdır. Fatih zamanında 1461 yılında, önce ahşap olarak yalnız bedesten kısmı yaptırılmış, sonra Kanuni zamanında büyütülmüş, 1894 depreminde tamamıyla yıkıldığından, I898’de yeniden yaptırılmıştır.

Çarşı, şehir içinde yeni bir şehir gibidir. 1946 yılında esaslı bir onarım görmüştü. 1955 yılında büyük bir yangın geçirerek yarısı yandı. Fakat kısa zamanda eskisinden daha güzel olarak yeniden yaptırıldı.

İstanbul’a uğrayan bir yabancı turistin mutlaka gezdiği bu çarşı, her çeşit yerli malların satıldığı bir pazardır. Özellikle bedesten kısmı eski Türk eserlerini içine alır. Eski Türk işçiliğinin en güzel örneklerini bu çarşıda bulabilirsiniz. Çarşı gezmekle bitmeyecek kadar geniştir. Cadde ve sokakları, meydanları, dört yol ağızlan, geçitleri, çıkmaz sokakları pek çoktur.

Çankırı’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Metro Turizm