Çankırı Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çankırı Otobüs Bileti

Çankırı otobüs bileti almadan önce otobüs seferleri, bilet fiyatları ve Çankırı otobüs firmaları bilgilerini görebilir.

KENT, ilk çağın Gangra Kalesi yerinde kurulmuş ve adı da buradan türemiştir. Yakın bir döneme kadar bu il Kangırı, Kengin olarak yazılır ve
Çangın ve Çengiri olarak söylenirdi.

Çankırı, ilk çağlarda Paphlagonia’ya, sonra Pontos Devleti’ne ve Galatia’ya daha sonra da Romalıların eline geçmiştir. Orta Çağ’da Emevilerin saldırılarına uğramış, Malazgirt Savaşandan sonra da Danişmentlilerin olmuştur. Onların ardından Candaroğullarının istilasına uğrayan Çankırı, I. Murat döneminde Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Timur, bu kenti yeniden Candaroğullarına vermişse de Çelebi Mehmet tarafından geri alınmış ve Osmanlı ülkesine katılmıştır. Çankırı, önceleri Kastamonu vilayetinin bir sancağının merkeziydi. Cumhuriyetten sonra il merkezi yapılmıştır. Çankırı otobüs bileti alırken en ucuz hangi firma diye düşünmeyin. Tüm firmalar zaten burada!

Coğrafi Konumu

Çankırı ili, Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasında yer alır. Doğusunda Çorum, batısında Bolu, kuzeyinde Zonguldak ve güneyinde de Ankara illeriyle çevrilidir.

İl toprakları dağlar ve bunlar arasında yer alan ova vadilerinden oluşmuştur. Ilgaz Dağları’nın batı kesimi ile Köroğlu Dağları’nın büyük bir parçası Çankırı sınırları içindedir. Kuş dağı 2.013, Kocadağ 1.763, Işık Dağı 2.015 m.

Başlıca akarsularından, Devres Çayı; Kızılırmak’ın önemli kollarından biridir. Batıda Filyos Çayı’na karışan Soğanlıçay, bunun kolu olan Çerkeş suyu ile il yakınında birbiriyle birleşen acı ve tatlı çaylar da il topraklarını sularlar. Gölü, Çırdak Gölü’dür. Yüzölçümü. 8.451 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Karadeniz ikliminden çok İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimi egemendir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar da ova tabanlarında sıcak, yüksek yayla kesimlerinde serin geçer. İki mevsim arasındaki sıcaklık farkları yüksektir.

Ekonomi

Başlıca ürünleri, buğday, arpa, mercimek, fiğ ve patatestir. Sanayi ürünleri de; kereste, tuğla, kiremit, alçı, yem ve süt ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; linyit, asbest, manganez, kuarsit, cips, kil ve tuzdur.

Ulaşım ve Yöresellik

Çankırı’dan geçen demiryolu il topraklarını bir yandan Ankara’ya ve Zonguldak’a, öte yandan Irmak İstasyonu yoluyla da Kayseri ye ve doğuya bağlar. Ankara-Kastamonu karayolu da Çankırı’dan geçer.

Çankırı, Ankara’ya 131, İstanbul’a 503, İzmir’e 717. Kastamonu’ya 128 ve Çorum’a da 156 kilometre uzaklıktadır. Çankırı otobüs bileti rezervasyonu veya satın alması yaptığınız zaman bu illerin hepsine gidebilirsiniz.

Bölgede Eldivan’da Halaytura, Sinsin denilen oyunlar: Çerkeş, Eskipazar ve Ovacık’ta davul ve köçek oyunları; Kurşunlu ve Ilgaz’da dağ ve yayla türküleri: Şabanözü’nde minyatür cirit, kukla ve deve oyunları. Alevi köylerinde de özellikle samah türü yarı dinsel müzik ve oyunlar ilin önemli folklor etkinlikleridir.

Güveç, Bazlama, Çoban Kavurması, Bandırma, Çekme Helva, Tel kadayıf, Sütlü Kurabiye ilin yemek folkloru arasında sayılabilir.

Gezilecek Yerler

Çankırı Kalesi: İlk çağlarda yapılmıştır. Çeşitli dönemlerde de onarılarak kullanıla gelmiştir.

Taş Mescid: Selçuklu emiri Cemaleddin Keituh yaptırmıştır. Emir’in türbesi de bu yapı içindedir.

Ulu Cami: Kanuni Sultan Süleyman yaptırmıştır (1522-1558). Bu gibi yerleri gezmek için sadece bir Çankırı otobüs bileti almak yetmektedir.

İlin Ünlüleri

Şükrü Enis Regü (Şair), Çağatay Uluçay (Tarihçi), Zeki Ömer Defne (Şair), Bezli (Şair).