Çankırı Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çankırı Otobüs Firmaları

Çankırı Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Çankırı Otobüs Bileti Satışı Burada!

İç Anadolu’nun yukarı Kızılırmak bölümündedir. Öteden beri dokumacılık ve tuz sanayi ile meşhurdur.

Bugünkü şehir eski Bizans kasabası olan Gangra’nın yerine kurulmuştur.

Çankırı bölgesi Hititler devrinden itibaren (M.Ö. XIX uncu asır) meskûn olduğu sanılmaktadır. Sırasıyla Phyrygialılar, Lidyalıların, Perslerin ve Makedonyalıların idaresine geçen bu bölge, M.Ö. II.nci asırda Galatya ve daha sonra Roma ve Bizans hakimiyeti altında yaşamıştır.

XI inci yüzyılda Selçukluların, daha sonra Danişmentlilerin eline geçen Çankırı, bir ara Candaroğulları Beyliğine bağlanmış, Sultan Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlıların idaresine girmiştir. Anadolu’nun iç mücadeleleri neticesinde İsfendiyaroğlu Kasım Beyin kurduğu küçük bir beyliğe merkez olduktan sonra Çankırı ikinci defa 1459 da Fatih Sultan Mehmet devrinde Osmanlı ülkesine katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Kale – Bizanslılar tarafından yapılmış, Türkler tarafından tamir edilmiştir. Çankırı kalesinde bugün Roma devrinin kaya mezarı ile yeraltı tünelleri ve Danişmendi Kumandanlarından Emir Karatekin’in türbesi bulunmaktadır.

2) Taş Mescidi – 1235 yılında Selçuk hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan hastahanedir. Bugün harap haldedir. Merdivenleri ve kapı tezyinatı sanat bakımından tetkike değer.

3) Ulu Cami – Şehrin en hakim yerinde inşa edilmiştir. Camide bulunan bir kitabeye göre binanın inşasına 1522 de başlanmış, 1558 de bitirilmiştir. Mimar Sinan’ın eseridir.

CİVARDA TARİHİ YERLER:

1) Eskipazar – Selçuk devrinden kalma iki karle harabesi bulunmaktadır.

2) Kurşunlu – Selçuklulardan kalma bir camiyle Çavundur Hamamı diye adlandırılmış bir kaplıca vardır. Ayrıca Karaköprü adını taşıyan köprünün Roma devrinde yapıldığı sanılmaktadır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Tuz madeni – Çankırı’nın 25 Km. Doğusundadır. Çok eski devirlerden beri işletilmektedir. Kaya Tuzu bulunan mağaraya 160 metre uzunluğunda bir tünelden geçildikten sonra girilir.

2) Beşdut Köyü – Yapraklı ilçesine bağlıdır. Kaya içine oyulmuş mağara vardır.

Çankırı’ya Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Karabük Güven 0370 424 59 90
Metro Turizm 0212 319 28 00
Ortakent 0 376 615 10 54
Çankırı Özlem 0376 212 20 20