Çorum İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çorum İstanbul Otobüs Bileti

Çorum İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Çorum’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

HÜRRİYET (BEYAZIT) MEYDANI

Çarşının batı kapısından çıkınca karşımıza Beyazıt Camii gelir. Mimar Hayrettin Ağanın 1506 yılında tamamladığı Beyazıt Camii, eski adıyla Beyazıt meydanını süsler. Son yıllarda etrafı açılmış, onarılmıştır. Beyazıt Camii Bursa’daki Yeşil camie benzer. Türk üslubunda yapılmış ilk cami, Beyazıt camiidir.

Arka tarafında yeniden onarılan Sahaflar (eski kitapçılar) çarşısı, önünde şadırvanlı avlusu, yan tarafta kütüphaneleriyle bu köşe Türk sanat eserlerinin toplandığı bir sanat köşemizdir. Meydana bakan tarafında, ulu ağaçların gölgelediği kahveler, her zaman ‘dinlenen insanlarla dolar, taşardı. Bu kahveler bugün kaldırılarak camiin etrafı açıldı, meydan değiştirildi.

Beyazıt Meydanı şimdi yeniden onarılmakta ve bir dinlenme köşesi olarak hazırlanmaktadır. 27 Mayıs devriminden sonra adı Hürriyet Meydanı olarak değiştirilmiştir;

Meydanın güney tarafını yeni yapılar, çarşı ve dükkanlar, iş hanları, sinemalar, düğün salonları süslemektedir. Geniş bir asfalt cadde Fatih semtine, yine geniş bir asfalt cadde Aksaray’a uzanır. Meydanın batı tarafında üstü kubbeli Beyazıt medresesi, şimdi İstanbul Belediye kitaplığıdır. İçinde pek çok sayıda ve çok değerli yazma eserler vardır.

Diğer taraftan meydana açılan büyük ve muhteşem bir kapı, gözleri üzerine çeker. Bu kapı Türkiye Cumhuriyetinin en başta övündüğü Üniversitenin kapısıdır. Kapının üstünde eski yazı ile “Daire-i Umuru Askeriye” kelimeleri yazılıdır. Bu yazı, buranın Osmanlı İmparatorluğu zamanında Harbiye Nezareti (Milli Savunma Bakanlığı) olduğunu anlatır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’un üçüncü tepesini meydana getiren bu geniş atanda eskiden Fatih zamanında yaptırılmış bir saray vardı. Saray sonraları yıkılmış, yerine 1870 yılında bugünkü bina yaptırılarak Harbiye Nezareti olarak 1924 yılına kadar kullanılmıştı. 1924 yılında İstanbul Üniversitesine çevrilmiştir.

Üniversitenin bahçesi çok geniştir. Bu bahçe ağaçlandırılarak park haline getirilmiştir.

Üniversitenin önünde yeni dikilen Atatürk heykeli, binayı ve bahçeyi süslemektedir. Doğu tarafında yükselen Beyazıt kulesi ve gözlem istasyonu, bahçenin özelliklerindendir.

BEYAZIT KULESİ

Beyazıt kulesi 85 metre yüksekliğindedir. Aynı zamanda İstanbul’un en yüksek binası olduğu için tepesinden etrafı seyretmek çok hoştur. Tepesinde geniş bir terası vardır. Alt katlarda yangından korunmak için itfaiye erleri nöbet tutar ve gördükleri yangınları merkeze bildirirler. Kule 180 basamaklıdır. 1828 yılında II. Mahmut tarafından yaptırılmıştır.

 

Çorum’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Özler Turizm 0364 213 80 80 – 224 46 50
Metro Turizm 0212 319 28 00 – 658 32 32
Asya Tur 444 00 05