Çorum Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Çorum Otobüs Firmaları

Çorum Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Çorum Otobüs Bileti Satışı Burada!

Ankara, Samsun yolu üzerinde bulunan Çorum, dağlar arasında kendi ismini taşıyan ovanın Kuzey doğusuna düşer. Meyvecilikte ileri gitmiştir. Bakır işçiliği bölgenin başlıca sanatıdır.

Çorum şehrinin tarihine alt bilgiler zayıftır. Şehrin eski adı Nikonia olduğu tahmin edilmektedir. Selçukluların, İlhanlıların idaresinden sonra Eretna devletine ve Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı devletine katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Ulu Camii – XIII üncü asırdan bir Selçuk eseridir. XIX uncu asırda tamir görmüştür.

2) İnayet Camii – XVII – XVIII inci asırda yapılmıştır.

3) Ali Paşa Hamamı – XVI.ncı asırdan bir eserdir.

4) Atatürk Heykeli.

5) Saat Kulesi.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Alacahöyük – Sungurlu civarındadır. Alacahöyük’te Kalkolitik, Bakır, Tunç, Hitit, Phrygia, Roma Bizans ve Türk devirlerine ait kültür eserleri meydana çıkmıştır. Türk Arkeologları Hititlerden önceki devirlere ait (M.Ö. 2500) mezarları ve bu mezarlardan çeşitli eşyayı meydana çıkarmışlardır. Çıkarılan altın, gümüş, tunç eserler Ankara Hitit Müzesinde teşhir edilmektedir. Alacahöyük Hitit devrinde de bir yerleşme yeri olmuştur. Başlıca, eserleri Sfenksli kapı v.e tapmaktır. Alacahöyük’te Phrygia devrine ait toprak eşya da bulunmuştur. Bunlar da Ankara Müzesine nakledilmiştir. Alacahöyük’te ziyarete değer küçük bir müze vardır.

2) Boğazköy (Hattuşaş) – Sungurlu civarındadır. M.Ö. 1500-1200 e kadar Hitit Krallarının merkezi elan Boğazköy, 7 Km. uzunluğunda bir surla çevrilmiştir. Ayrıca şehrin içinde ufak tahkimatlar bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Yenice Kale, Genç Kale ve Nişantepe’dir. Geniş bir sahaya yayılmış olan şehre, yedi kapıdan girilmekteydi. Bugün, Hitit mimari sanatı hakkında iyi bir fikir verebilecek derecede muhafaza edilmiş olan kapılar, Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı (Sfenks İstanbul Arkeoloji Müzesindedir) ve Kral Kapısıdır (Kralın heykeli Ankara Arkeoloji Müzesindedir). Şehri çevreleyen surların altından geçen bir kaç gizli yeraltı geçidi (Potern) de bulunmaktaydı. 70 m. uzunluğundaki Yer Kapı geçidi bugüne kadar kapanmamıştır. Şehrin dahilinde bir Kral Sarayı ile 5 mabet kalıntısı bulunur. Birinci Mabetin kalıntıları bilhassa görülmeğe değer. Kral Sarayının bulunduğu mevki Büyük Kaledir. Hititlerin tarihini aydınlatan 10.000 e yakın tablet kazılar esnasında burada bulunmuştur.

3) Yazılı Kaya – Boğazköy’den 3 Km. uzaklıktadır. Etrafı kayalarla çevrili biri büyük biri küçük iki galeri bulunmaktadır. Bu galeride kayalara oyulmuş Tanrı ve Tanrıçaları görmek mümkündür. Büyük Galeride 67 Tanrı ve Tanrıçanın kabartması vardır. Bunlar birbirini karşılamaya giden iki alay şeklindedir. Sağdaki alayda Tanrıçalar, soldakinde ise Tanrılar vardır. Tanrıçalar alayının başında Güneş Tanrıçası Hepatu (Wurusema) ve Tanrılar alayının başında ise Fırtına Tanrısı Teshup (Tarhundas) bulunmaktadır. Küçük Galerideki kabartmalar 18 tane olup bunların başlıcaları; bir Hitit kralını himaye eden bir ilahı, Hititlerin Kılıç İlahım ve alay şeklinde diğer ilahları temsil etmektedir.

4) Pazarlı – Alacahöyük’ün 30 Km. doğusunda bulunan Pazarlı’da Tunç, Hitit devrine ait eşyalarla Phrygia, Hellenistik, Koma, Bizans eserleri bulunmuştur. En mühim eser M.Ö. 5. ait bir Phrygia kalesidir. Burada bulunan toprak eşya, Ankara Müzesine nakledilmiştir.

5) Büyük Göllücek – Alacahöyük’ün 15 Km. Kuzeyinde Kaltepe köyünün üzerindedir. Bu höyükte kalkolitik devrine ait taş, kemik ve topraktan mamul eşya ile Phrygia devrinin bina ve kale harabelerine rastlanmıştır.

6) Mecitözü – Eski adı Eukhaita’dır. 5 Km. Güneybatısında, Işıklar mevkiinde Roma devrinden kalma kaya mezarları görülür.

GEZİLECEK YERLER:

Osmancık ilçesi – Kızdırmağın kenarındadır. Karaca, dağ keçisi, domuz, tavşan ve keklik avlanır.

Çorum’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Asya Tur 444 00 05
Dağıstanlı Turizm 0212 658 09 22
Fındıkkale 0454 318 41 41
Kargı Turizm 0364 651 22 39
Lider Turizm 0364 225 07 75
Lüks Amasya İtimat 0358 312 24 85
Metro Turizm 0212 319 28 00
Sungurlu Seyahat 0364 311 79 84
Tokat Seyahat 0356 214 15 22
Özler Turizm 0364 213 80 80