Denizli Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Denizli Otobüs Bileti

Denizli otobüs bileti almadan önce bilet fiyatları, otobüs seferleri ve Denizli otobüs firmaları hakkında bilgiler burada!

DENİZLİ, eski çağlarda, bugünkü kentin 6 kilometre kadar kuzeyinde bulunan Laodikeya adını taşıyordu. Kent, M.Ö. III. yüzyılın ortalarında, Slevkos imparatoru II. Antiochos tarafından eşi İmparatoriçe I. Aodike adına kurulmuştur. Daha öncelerinde yine burada ilk adı Rhoas kasabası vardı ve yeni kent, aynı adı taşıyan öbür kentlerden Laodikeya adı Lycun şeklinde ayrılıyordu.

Kentin yakınlarında bir kaplıca uğrağı olarak ünlü Hierapolis, yine bu kent başka aynı ovanın batısında Hydrela, doğusunda, Kolossai, kuzeyinde, Menderes vadisinin başında Tripoli bulunuyordu. Kolossai’nin yerine sonraları Honaz ve Tripoli’nin yerine de Buldan geçmiştir.

Bugün ilin üzerinde bulunduğu topraklar, M.Ö. 2500’e doğru, Luvilerin istilasına uğramış, Anadolu birliğini gerçekleştiren Hititler, yöreyi imparatorluklarına katmışlardır. Onu izleyen egemenlikler; Frigya ve Lidya krallıkları ile İran İmparatorluğu’nun temsilcisi Persler’indir.

Büyük İskender ve Makedonya etkisinin ardından, Selevkoslar, buranın egemeni olmuşlardır. M. S. 395 yılına kadar da Denizli ve yöresi, Bergama
Krallığı ve Roma ile Bizans’ın etkinliği altında yaşayacaktır. 1080’de Türklerce fethedilmiş ve adı Donguzlu (Domuzlu), Tonguzlu, Tonguzluk ve Dengizli olarak söylenmiş, sonunda Denizli’ye dönüşmüştür.

XVIII. yüzyılda Kütahya Sancağı’na bağlı bir kaza (ilçe) iken, XIX. yüzyılın sonlarında Aydın’a bağlı bir sancak merkezi, Cumhuriyet’le birlikte de il
merkezi yapılmıştır. Denizli otobüs bileti alarak tüm bu bölgeyi en güzel şekilde gezebilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Denizli, Ege Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Afyon ve Burdur, batısında Aydın ve Manisa, kuzeyinde Uşak ve güneyinde de Muğla illeriyle çevrilidir.

İl topraklarının büyük bir bölümü Ege Bölgesi’ndedir. Küçük bir bölümü de Akdeniz Bölgesi içine girer Büyük Menderes ovasının yukarı kesimi ve bu havzayı kuşatan dağlar başlıca yüzey biçimlerini oluşturur. Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Honaz Dağı (2 571 m.) Denizli sınırlarındadır. İkinci yükseltisi, Babadağı (2.308m.) Denizli’nin batısındadır.

İlin güney bölümünü, yükseltileri 1000 metreye yaklaşan Acıpayam ve Tavas ovaları kaplar.

Önemli akarsuları. Büyük Menderes ve ona karışan akarsulardır. Gediz ırmağının kollarından olan Alaşehir Suyu’nun kaynakları, Buldan ilçesi sınırları içindedir. Akdeniz’e dökülen Dalaman Çayı da Acıpayam Ovası’nın güneyinden geçer. Bu akarsuları Denizli otobüs bileti aldığınızda en net şekilde görebileceksiniz.

Ormanlar geniş bir alan kaplar. İl topraklarının yüzde 20’si ormanlıktır. Önemli gölleri; Işıklı Gölü, Acıgöl ve Süleymani Gölü dür.

Yüzölçümü. 11.868 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında sıcaklık 25 derece ile 30 derece arasıdır. Temmuz ve Ağustos’ta bu 40 dereceye kadar yükselir.

Yaz mevsiminde yağmur çok az yağmaktadır. Yağmur ayları ilkbahar ve kış mevsimleri boyuncadır.

Rüzgârlar, bütün yıl kuzeybatıdan (karayel) ve güneydoğudan eserler.

Hava, yılın 150 günü güneşli, 155 günü az bulutlu ve 60 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, mısır, tütün, pamuk, haşhaş, badem ve susamdır. Sanayi ürünleri de; cam, plastik, dokuma, metal eşya, iplik, un, tarım araçlarıdır.

Yeraltı zenginlikleri; krom, asbest, pirit, manganez, kükürt, kuarsit, jips ve mermerdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Bütün illerle karayolu ve demiryolu ve uçak (İzmir üzerinden) bağlantıları vardır. Denizli otobüs bileti alarak bölgeye en düzgün yollardan otobüs firmalarının düzenlediği seferler ile de gidebilirsiniz.

Denizli’nin özellikle Tavas, Acıpayam ve Buldan yöreleri folklorunda zeybek etkisi önemlidir. Yörenin bellıbaşlı oyunlarıyla türküleri: Çil Horoz, Eklemedir Koca Konak Ekleme, Salına Salına Gelinim Girmiş Bahçaya, Yıkılası Sarhoşum Nerde Kaldı (türküler), Çameli Zeybeği Oyunu, Kınık Zeybeği, Buldan Zeybeği, Köroğlu, Harmandalı, Sekme (oyunlar )’dır. Gelin Okşama Havası bölgenin en ilginç türküsüdür.

Tandır Kebabı, Zeybek Kebabı, Denizli Kebabı, Bükme, Cevizli Çörek, Bulama, Köfter ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Eski Denizli: Kentin 6 kilometre kuzeybatısındadır. Önceleri Diopolis, sonra da Khoas adını alan kenti M.Ö. III. yüzyılda Selevkosler kurmuşlardır. Eskihisar Köyü yakınlarındadır.

Akhan Kervansarayı: Denizli – Afyon yolu üzerindedir. Selçuk yapısıdır.

Eski Denizli Mezarlığı: Türklerin Denizli’yi almalarından bu yana kullanılan ve Denizli fetihlerinde şehit düşen Mehmet Gazi gibi Selçuklu Komutanı ve birçok Türk komutan ve beylerinin mezarları buradadır.

Yediler Türbesi: Büyük mezarlık yakınında İnanç Beyleri’nin mezarlarıdır.

Tripolis: Buldan yakınındaki Yenice Köyü’ndedır.

Pamukkale: Hellenistik çağda kurulduğu kabul edilmektedir. 1.0.190 yıllarında Hierapolis yeniden yapılmıştır. Adını Misya Kralı Telefos’un güzel eşi Hiera’dan alan kentin anlamı, “kutsal keyif’tir. Kalıntıların çoğunluğu Romalılarındır. O çağlarda kentte 100 bin kişi yaşamaktaydı. Sıcak, kireçli suların kaynadığı ve kaynağının oluşturduğu havuz içinde hala antik şutun parçaları göze çarpar. Sular aşağı ovaya doğru akarken birikintiler yapar ve karbondioksitten ötürü buharlaşarak geride beyaz birikintiler bırakır. Halkın bu nedenle Pamukkale adını verdiği jeolojide traverten demlen görüntüler dünyada eşi olmayan bir güzelliktedir.

Kentin iyi durumda olan üstünde 25 ve altında 20 sıralı olan tiyatrosu vardır. Nekropolisi, agora, surlar ve IV. yüzyıl kilisesi de görülebilir. Büyük hamam ve jimnasyum bugün de ayaktadır.

Şifalı suları ve kaplıcaları: Karahayıt, Gölemezli çamur kaplıcası, Çizmeli, Kavakbaşı ve Tekke ılıcıları şifali sularındandır.

Denizli’de gezilip görülebilecek tüm yerleri en ince ayrıntısına kadar gezip görmek istiyorsanız www.otobus.org sitemize girerek Denizli otobüs bileti almanız yeterlidir.

İlin Ünlüleri

Cengiz Tuncer (Şair, romancı), İbrahim Çallı (Ressam), Kemal Türkler (Sendikacı), Merkez Efendi (Din ve bilim adamı).