Diyarbakır Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır Otobüs Bileti Ne Kadar, Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları, Seferleri ve İletişim Bilgileri Burada!

DİYARBAKIR, Ergani yolu üzerindeki Hacılar Tepesi ile Ergani’nin Hilar Köyü’ndeki Çayönü Hüyüğü M.Ö. VI. Bin yılının ortalarından sonra yerleşim merkezi olmuştur. M.Ö. 3500 yıllarında Hurrilerce istila edilen bölge, Lugalzaggizi tarafından Sümer Akad İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

Hitit egemenliği çok sürmemiş ve yöre Asurluların eline geçmiş; daha sonra Aramilerden Bit Zamanı Krallığı, Başkent Amidi (Diyarbakır) olmak üzere bölgede egemenlik kurmuştur. Bu egemenliği; sırasıyla Medler, İranlılar, Makedonya, Selevkoslar, Partlar ve Romalılar izlemişlerdir.

İlk İslam fetihleri sırasında da Müslümanlara geçmiş, 863’de Bizans bu bölgeye kadar gelerek çevreyi yağmalamıştır.

Bölgeye Türk akınları 1042 ‘de ve Sultan Tuğrul Bey dönemindedir.

Daha sonra İlhanlılar ve Akkoyunluların yönetimine geçen Diyarbakır, 1515 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1923 yılında il olmuştur.

Kentin eski adı Amid’dir. Yunan ve Latin kaynaklarında Amida’dır. Dede Korkut Kitabı’nda İlamid olarak anılmaktadır. Arapların Bekr İbni Vail boyunun göçebe olarak bu çevrede dolaşmasından ötürü, Abbasiler VIII. yüzyılda buraya ana bölge adı olarak Diyar bekr adı verilmiştir. Yanı sıra yörenin bakır madeni zenginliği açısından 1937’de Diyarbakır adı verilmesi uygun görülmüştür.

Diyarbakır otobüs bileti nasıl alınır gibi sorularınıza bilet arama motorumuzu kullanarak cevap bulabilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Muş ve Siirt, batısında Malatya ve Adıyaman, kuzeyinde Elazığ ve Bingöl, güneyinde de Şanlıurfa ve Mardin illeriyle çevrilidir.

İl toprakları, çevresi oldukça yüksek dağlarla çevrili, ortası hafifçe çukurlaşmış bir havza durumundadır. Diyarbakır havası denilen ve yükseltisi 500-800 metre olan bu çanak biçimi havzayı kuzeyden Güneydoğu Toroslar yayı kuşatır. Güneybatısında ise Karacadağ (1.919 m.) ve güneyde Mardin eşiği yükselmektedir.

Topraklarının yüzde 37’si dağlar, yüzde 30,6’sı ovalar ve yüzde 32,4’ü de platolarla kaplıdır. Anduk Dağı (2.830 m.), Berbihif Dağı (2.593) m.), Şeryakşan Dağı (2.564 m.) ve Beklik Tepe (2.531 m.) ilin önemli dağlarındandır.

Dicle Irmağı, Batman Çayı, Ambar Çayı ve Sinek Çayı akarsuları; Barakaya, Deve geçidi baraj gölleri ve Ortavirap Göleti ile gölleri arasında sayılır. Yüz ölçümü. 15.355 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz süresince sıcaklık 30 derecenin altına inmez.

İlkbahar ve kış mevsimlerinde yağan yağmurlar bu bölgede etkin değildir.

Kuzey yönünden esen rüzgârlar bütün bölgeyi etkisi altına alırlar.

Hava, yılın 145 günü güneşli, 150 günü parçalı bulutlu fakat sıcak, 70 günü de kapalı ve yağışlıdır,

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, pirinç, susam, keten, badem, pamuk ve tütündür. Sanayi ürünleri de; yem, dokuma yağ, un, et ve süt ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; çinko, kurşun, demir, fosfat, barit, asbest, taşkömürü ve bakırdır.

Ulaşım ve Yöresellik

Uçak ve diğer bir önemli ulaşım yolu Haydarpaşa – Kurtalan demir yoludur. Ayrıca Elazığ’ı Diyarbakır’dan geçerek Mardin’e bağlayan kara yolu ile Diyarbakır – Bingöl, Diyarbakır – Bitlis ve Diyarbakır – Şanlıurfa karayolları da anayollarıdır.

Diyarbakır; Ankara’ya 940, İstanbul’a 1381, İzmir’e 1430, Mardin’e 86, Elazığ’a 165 ve Şanlıurfa’ya da 185 kilometre uzaklıktadır.

Otobus.Org sitemizden Diyarbakır otobüs bileti online bilet fiyatlarına kolayca ulaşabilir ve güvenle alabilirsiniz.

Bölgede yaygın çalgı, davul zurnadır. Halay türü oyunların ağırlamalı, toplatmalı, çepikli gibi evreleri iklim koşullarına uygun bir canlılık gösterir. Yörenin sevilen ve ünlenen türküleri: Makaram sarı bağlar, Dağlar dağımdır benim, Az kaldı bayram ola, Kaleden kaleye taş ben olaydım, Ağlama yar ağlama ve oyunları da; Delilo, Harrani Meyremo, Lorke, Şeryani, Çaçan ve Esmerim’dir.

Kuzu piryan, Mombar, Duvaklı pilav, İçli köfte, Meltune ve Yağlı çörek ilin yemek folklorunda yer alır.

Görülecek Yerler

Kale ve surlar: İli baştanbaşa kuşatan görkemli surlar, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ve en sağlam surlarıdır. 349 yılında Roma imparatoru II. Konstantin tarafından kale surlarla çevrilmiştir. Değişik biçimde 82 burç vardır. Birçok kapılar dışarıya açılır. Surlar boyunca kale duvarlarında çeşitli yazıt ve kabartmalar vardır. İki Kilise ve sarnıç iç surlardadır.

Diyarbakır’da: Ulu Camii, Kale Camii, Nebi Camii, Kasım Bey Camii, Fatih Paşa Camii, Hüsrev Paşa Camii, Melek Ahmet Paşa Camii, Behram Paşa Camii, İskender Paşa Camii, Safa Camii ile bu belli başlı olanların dışında çok güzel camiler ve mescitler de vardır. Hepsi de Osmanlı – Selçuklu Türk yapılarıdır.

Mesudiye, Sincariye, Hüsrev Paşa Medreseleri ile Deliler, Haşan Paşa Çifte Hanları ve hamamlar; Diyarbakır’ı süsleyen yapıtlar arasındadır.

İslamlıktan önce Diyarbakır’ın üç ayrı halkı, güneşe tapanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlardı. Meryemana Kilisesi, Saint George kiliseleri ile Şemsiler (güneşe tapanlar)’m tapınakları bulunmaktadır. (Maristefanos, Marzuoro, Kırklar Kilisesi, Marşilo ve Şemsiler Tapınağı.)

Müzeler: Diyarbakır Müzesi (1934), Ziya Gökalp Müzesi (1956), Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi.

İç kalede Büyük Höyük üzerinde yapılan kazıda 750 yıllık Artuklu Sarayı bulunmuştur.

Gezi yerleri: Atatürk’ün Köşkü, Kuş Dili, Kavs geziyeri, Göğsü Güzel ve Gamgötürmez köşeleridir.

Eğil: Asur kale ve mezarları.

Lice: Bırklin Mağaraları’nda Asur yazıtları ve mezarları.

Atak Köyü’nde: Artuklu Cami ve minare kalıntısı, Fis Ovası’nda: Roma, Dakianus kalıntıları, Derkam Köyü üstünde Eshab-ı Kehf Mağarası.

Silvan: Orta çağ sur kalıntıları ve yazıtlar, cami kalıntıları, Artuklulardan kalma Malabadi Köprüsü ve Hasun Mağara kenti.

Çermik: Çaplıca, Artuklu Haburman Köprüsü.

Ergani: Hilar Mağaralarında kabartma resimler ve ilk yerleşme yerlerinden kalma köy. Zülküfi Peygamber yatırı da buradadır.

Diyarbakır otobüs bileti pnr sorgulama bölümü ile de aldığınız bileti iptal edebilirsiniz.