Diyarbakır Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Diyarbakır Otobüs Firmaları

Diyarbakır Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti Satışı Burada!

Diyarbakır vilayeti, Güneydoğu Anadolu bölgesinin orta kısmındadır. Etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. El sanatlarından gümüş ve bakır işçiliği ileri durumdadır.

Şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak belli değildir. İlk adının Amida olduğu söylenilmektedir. Romalılar devrinde İranlılara karşı bir set vazifesi görmüştür. M. Ö. 349 da İmparator Constantinus tarafından şehir muntazam bir surla çevrilmiştir.

Diyarbakır VII.nci asır ortalarında Arapların, X’ uncu asırda Hamitoğullarının ve XI inci asırda Selçukluların eline geçmiştir. 1515 de Diyarbakır Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Surlar – Şehri baştanbaşa kuşatan bu surlar üç katlıdır. Uzunluğu 5 Km. yi aşar. Surlar ikişer katlı 72 burcu ihtiva etmektedir. Sur’un dört kapısı vardır. Bunlar; Dağ Kapısı, Yeni Kapı, Mardin Kapısı, Ur- fa Kapısıdır. İç Kale denilen kısım başka bir surla diğer kısımlardan ayrılmıştır. Bu surun da beş kapısı bulunmaktadır. Ayrıca İç Kale’de iki kilise ile sarnıç yıkılan mevcuttur.

Bugün ayakta duran surların 5-6 Km. ilerisinde bir dış sur mevcut idi. Dış surlar bugün tamamen yıkılmıştır.

2) Ulu Cami – Bizans kilisesinden camiye çevrilmiştir. Şehrin ortasında büyük ve muhteşem bir camidir. İşlemeli, tezyinatlı, mermer sütunları, çeşitli zamanlara ait kitabeleriyle alaka çekicidir. XI inci asırda yapılmıştır.

3) İçkale Camii – XII.nci asırdan bir Selçuk eseridir. Minaresi Arap tarzındadır.

4) Nebi Camii – Bir Selçuk eseridir. Osmanlılar devrinde birtakım ilaveler yapılmıştır. Minarenin kitabesi 1532 tarihini taşımaktadır.

5) Şeyh Matar Camii – Kitabesinden 1512 de Akkoyunlulardan Sultan Kasım tarafından yaptırılmış olduğu anlaşılmaktadır. Minaresi dört sütun üzerine oturtulmuştur.

6) Malik Ahmet Paşa Camii – XVII.nci asırdan bir eserdir. Minaresinin büyük bir mimarİ değeri vardır. Kaidesi çini mozaiklerle süslenmiştir.

7) Behram Paşa Camii – Diyarbakır’daki Osmanlı eserlerinin en önemlisidir. 1512 yılında yapılmıştır. Tek kubbelidir. Kapısı ve mihrabı çok güzel işlenmiştir.

8) Sefa Camii – XVI.ncı asırda yapılmıştır. Mihrap ve minaresi çok güzeldir.

9) Hüsrev Paşa Camii – Osmanlılar devrinde (1522 – 1528) yapılmıştır.

10) Peygamber Camii – Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaptırılmıştır. Minarenin yanındaki toprak damlı eski camidir.

11) Fatih Paşa Camii (Kurşunlu Cami) – Şehri zapteden ilk Osmanlı paşası ve valisi olan Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

12) Kasan Paşa Hanı – Osmanlılar devrinin güzel eserlerinden biridir.

13) Mesudiye Medresesi – Ulucami’nin avlusundadır. Duvarları yaprak ve çiçek motifleriyle süslenmiştir.

14) Zincirli Medrese – VI’ncı asrın sonunda yaptırılmıştır. Ulucami yakınındadır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Silvan – Diyarbakır’ın 93 Km. güney – doğusundadır. Çok eski bir tarihi vardır. Romalılar devrinden kalma surları ve Türk – İslam eserleriyle görülmeğe değer bir ilçedir. Silvan – Bitlis yolu üzerindeki Malabadin köprüsü Artukoğullarına ait XII.ncı asırdan bir eserdir.

2) Eğil – Diyarbakır’ın 45 Km. kuzeyinde bir bucak merkezidir. Asurlulardan kalma kalesi, bu kaledeki Asur hükümdarı tasviri ve Eğil mağaraları, Hükümdar mezarları tetkike değer.

3) Lice – Diyarbakır’ın doğusundadır. Fis ovasındaki Romalılardan kalma Dakyanos harabeleri ve Birkin – Zülkarneyn mağaraları civarında bulunan Asur Hükümdarı I. Tiğlatpleser’in kabartması ile kitabesi ilgi çekicidir.

GEZİLECEK YERLER:

Çermik – Kaplıcaları ile meşhurdur.

Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Adıyaman Gülaras 0416 213 54 01
Best Van Turizm 0432 444 00 65
Diyarbakır Barış 0412 223 23 13
Lüks Diyarbakır Seyahat 0412 237 94 00
Star Diyarbakır 444 21 21
Tokat Seyahat 0356 214 15 22
Van Gölü Turizm 0432 215 12 48
Öz Diyarbakır Seyahat 0412 228 09 00