Edirne Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Edirne Otobüs Bileti

Edirne otobüs bileti, otobüs seferleri ve Edirne otobüs firmaları bilet fiyatları en ucuz olarak www.otobus.org adresinde!

Osmanlı Devleti’nin Bursa’dan sonra ikinci yönetim merkezidir. Burada ilk oturanların Traklar olduğu bilinir. M.S. II. yüzyılda Roma imparatoru Hadrian bu kenti kurmuş ve adını vererek Hadrianopolis demişti.
586‘da Avarların 914’de Bulgar Türklerinin eline ve sonra da Bizans’a geçmiştir. 1101 yıllarında Haçlı orduları taralından 1362‘de fethedilmiştir.

Bundan sonra Osmanlı Devleti için birinci derecede rol oynamıştır. 1453’te İstanbul alınıncaya kadar 9 yıl İmparatorluğun kalesi olarak kalmıştır.

Edirne’de doğmuş olan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un alınması harekatını burada hazırlamıştır. İki büyük yangın ye iki kez de Kus işgali kentine
önemini yitirmesine neden olmuştur. 25 Kasım 1922’de Mudanya Anlaşması ile yeniden Türkiye’ye katılmıştır.

Avrupa’ya açılan karayolu kapılarının en önemli ikisi Kapıkule Bulgaristan’dan ve Pazarkule Edirne’den geçer. Edirne’de her yıl tarihi Kırkpınar güreşleri düzenlenir. Güreş tarihinin ünlü güreş ustaları buradan yetişmiştir. Sitemiz www.otobus.org üzerindeki arama motoru bölümünden Edirne otobüs bileti alabilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Edirne, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ, batısında Türkiye-Yunanistan sınırı, kuzeyinde Türkiye Bulgaristan sınırı ve güneyinde de Ege Denizi de çevrilidir.

Kent, Tunca ve Arda çaylarının Meriç’le birleştikleri yer yakınında ırmağın sol yakasında kurulmuştur. Toprakları genel olarak Tunca kıyısındaki düzlüklerle yine Tunca’nın kenti kuzey, batı ve güneyden sararak oluşturduğu yay içinde yerleşmiştir. Buradan başlayarak doğuya doğru hafif bir yükselme gösterir.

Meriç ve Ergene çevresi düzlükler halindedir. İlin kuzey kesimlerine Istranca Dağları’nın batı uçları sokulur. Buralarda yöre engebelidir. Genelde yüzey biçimleri siliktir. 0250 metre arasındaki arazi geniş yer tutar.

İl topraklarının yüzde 5,2’si dağlarla, yüzde 16,7’si ovalarla ve yüzde 78.’i de platolarla kaplıdır. Dağları; Koru Dağı (725 m.) ve Istranca Dağı (590 m.)’dir. Akarsuları; Meriç. Ergene ve Tunca’dır.

Gölleri; Gala, Dalyan ve Tuzla gölleri ile Kadıköy Baraj Gölü’dür.

Yüzölçümü; 6.276 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz ayları sıcak geçer. Temmuz ve Ağustos sıcaklık 45 derece kadar yükselir. Yağış en çok kış ve sonbahar aylarında görülür. Yazlar kuraktır. Rüzgarlar kuzeyden etkin olarak eserler.

Hava, yılın 75 günü açık, 195 gün parçalı bulutlu ve 95 günü de kapalı ve yağışlı geçmektedir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, susam, pirinç, şekerpancarı, ayçiçeğidir. Sanayi ürünleri de; yağ, işlenmiş tütün tekstil ürünleri, tuğla ve kiremittir. Yeraltı zenginlikleri; linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Edirne, Avrupa karayolu üzerinde olması nedeniyle bütün illere bu yolla bağlıdır. Ayrıca tren bağlantısı da vardır.

İl; Ankara’ya 676, İstanbul’a 235, İzmir’e 548, Kırklareli’ne 67 ve Tekirdağ’a 137 kilometre uzaklıktadır. Edirne otobüs bileti, hem en ucuz haliyle hem de onlarca firma seçeneği ile sizlerledir.

Folklor ve halk müziği bakımından Kümeli denilen tarihsel bölgenin en güneydoğusunda kalır. Zengin Kümeli türkülerinin bir bölümü Edirne’de yakılmıştır. Neva düyek türkü, yörenin özelliğini içerir. İlin beyaz peyniri ve deva-ı misk denilen ezmeleri ünlüdür.

Görülecek Yerler

Edirne Kalesi: İlk kez imparator Hadrian tarafından yapıldığı varsayılmaktadır. Tunca nehri kıyısında bugün Kaleiçi denen yerdedir. Bir kuleden başka ayakta kalan bölümü yoktur.

Yıldırım Camii: Keçeciler kapısı yolu üzerindedir.

Eski Cami: II. Murat döneminde 1414’te yapılmıştır. Planı kare şeklindedir.

Muradiye Camii: II. Murat tarafından 1436’da yaptırılmıştır.

Darülhadis: 2.Murat’ın hadis tedrisi için yaptırdığı medresedir ve Manyas yöresindedir.

Üç Şerefeli Cami: II. Murat tarafından 1447 yılında yapılmıştır.

Beyazıt Camii: 1488 yılında yapılmıştır. Mermer mihrabı çok göz alıcıdır.

Selimiye Camii: Sinan’ın ölmez eseridir ve H. Selim döneminde (1579)’da yapılmıştır. Diğer camiler: Şeyh Çelebi Camii, Defterdar Camii, Beylerbeyi Camii, Gazi Mihal Camii, Şabmelik Paşa Camii, Kasım Paşa Camii, Ayşe Kadın Camii, Süleymaniye Camii, Lari, Sitti Sultan, Mezit Bey, Kadı Bedrettin ve Yahya Bey Camileri’dir.

Köprüler: Gazimihal Köprüsü, Yeni Köprü, Tunca Köprüsü, Yalnız Göz Köprüsü. Bayezit Köprüsü, Saraçhane Köprüsü, Saray Köprüsü, Bönce Köprüleri sayılabilir.

Kervansaraylar: Mimar Sinan’ın yaptığı Rüstempaşa Kervansarayı iki katlıdır. Bugün restore edilmiş ve motel olarak kullanılmaktadır. Ayşe Kadın Hanı diğer adı da Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayının mimarı Mehmet Ağa’dır.

Edirne’deki diğer üstün yapıtlardan biri de Ali Paşa Çarşısı’dır. Sinan’ın eseri olan bu çarşıyı Kanuni’nin vezirlerinden Hersekli Ali Paşa yaptırmıştır. Ayrıca Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Bedesten’de III. Murat tarafından yaptırılan Arasta görülecek yerlerdir. Edirne Sarayı. Yeni Saray. Çeşmeler de Edirne’nin tarih değeri eşsiz süsleridir.

Gezi Yerleri: Ayşe Kadın ve Söğütlük kampları Saray içi Tunca nehrinin ikiye ayrılıp tekrar birleşmesinden oluşan ada gezilecek mesire yerleridir.

İpsala: E5 yolunun Türkiye’ye girişindedir.

Edirne otobüs bileti aldığınız zaman gerek Osmanlı dönemine ait eserleri gerek Selimiye camisini gerekse onlarca köprü ve camiyi görüp gezebilirsiniz.