Erzurum Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Erzurum Otobüs Bileti

Erzurum otobüs bileti alırken önce otobüs seferleri, bilet fiyarları ve Erzurum otobüs firmaları bilgilerini inceleyin!

BUGÜNKÜ Erzurum’un olduğu yörede 422’de Romalıların kurduğu Theodosiopolis kenti bulunuyordu. Kent, 463’te Arapların eline geçmiş ve
adı Kalikala olmuştur.

Selçuklular Anadolu’ya yayılmaya başladıklarında, burada Erzenrum kenti kurulmuş ve ardından da Bizans egemenliğine son verilmiştir. Bölge, 1242’de Moğol istilasına uğramış, Saltukoğullarından çıkarak bu kez İlhanlıların sırasıyla Ertanoğullarının, Timurluların, Karakoyunlu ve Akkoyunlular’ın en sonunda da Safavilerin olmuştur. 1514’te Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı ülkesine katılmıştır. Erzurum, uzun yıllar 12 sancaklı bir Beylerbeyliği’nin eyalet merkezliği

yapmıştır. 1908 yılında, Erzurum vilayeti, Erzincan ve Beyazıt sancaklarına ayrılmış bulunuyordu. Kent 1828’de, 1878’de ve 1916 yılında olmak üzere üç kez Rusların işgallerine uğramış ve işgaller  ırasında kentteki tarihsel değer taşıyan yapıtların birçoğu yakılıp yıkılmıştır. XIX. yüzyılda çevresindeki istihkam ve tabyalar sağlamlaştırılmış, Sultan Aziz döneminde Aziziye Tabyaları yapılmıştır. Bu tabya. 93 harbinde 11878 Türk – Rus Savaşı) kenti kahramanca savunmuştur.

1917 de Ruslar çekilmiş ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlatıldığı ilk illerden olan Erzurum 1923 yılında il yapılmıştır.

Erzurum’un adı, Arapların Erzenrum ve Erzenirum dedikleri eski kent adından gelmektedir. Yunanlıların Arze dedikleri bu kentin adı da çok eski Azzi’den kaynaklanmaktadır. Online bilet satış sitesi olan www.otobus.org aracılığıyla cebiniz için en ekonomik Erzurum otobüs bileti burada satılmaktadır!

Coğrafi Konumu

Erzurum. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Ağrı ve Kars, batısında Erzincan, Tunceli ve Gümüşhane, kuzeyinde Rize ve Artvin, güneyinde de Bingöl ve Muş illeriyle çevrilidir.

İl toprakları engebelidir. Karadeniz Bölgesi’nin ikinci sırasında yer alan dağlardan kimileri (Mescit Dağı 3.250 m. Kop Dağı 2.980 m.) il sınırları içindedir. Bu dağların güneyinde yükseltileri 2000 metre dolayında olan dalgalı düzlükler görülür. Burada yükseltisi 3000 metreyi aşan Karga pazarı Dağı gibi dağlara da rastlanır. Yayla içinde bazı çukur alanlar da vardır. En önemlileri; Erzurum ve Pasinler ovalarıdır.

Güneyde Karasu – Araş sıra dağları yükselir. En önemlileri Palandöken Dağı 13.124 m.) ile Cemal Dağları (3.008 m. ‘dir.) Bingöl Dağı’nın kuzey etekleri de Erzurum il sınırları boyunca yer alır.

Başlıca akarsuları; Karasu, Araş ve Çorum ırmakları. Tortum. Oltu ve Hınıs çaylarıdır. Gölleri; Tortum-ve Akdoğan gölleridir. Yüzölçümü, 25.066 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sert ve kuru bir iklime sahiptir. Yazlar serindir. Şiddetli soğukları Mayıs ayına dek sürer. Sıcaklık yaz aylarında 20 dereceden yüksektir. Ağustos ayı en sıcak aydır ve ısı 34 dereceyi bulur. Eylül yağmur ayıdır. Batıdan esen rüzgârlar kenti etkisi altına alır. En güçlü olanı, güneybatıdan esenidir. Hava, yılın 80 günü açık, 203 günü parçalı bulutlu ve 82 günü de kapalı ve yağışlı geçmektedir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, fiğ, şekerpancarı ve mercimektir. Sanayi ürünleri; yem, et ürünleri, şeker, deri ürünleri ve dokumadır. Yeraltı zenginlikleri de; bakır, demir, krom, oltu taşı, perlit, pirit ve manganezdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Erzurum, tüm illerle karayolu, tren ve uçak bağlantılıdır. Erzurum; Ankara’ya 869, İstanbul’a 1280, İzmir’e 1455. Ağrı’ya 183, Kars’a 211 ve Muş’a 257 kilometre uzaklıktadır. Bölge, Doğu Anadolu’nun kuzey yörelerine Özgü halk müziği özelliklerini gösterir. Azeri etkisindeki Kars ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri halk müzikleri arasında bir köprü sayılır. Erzurum otobüs bileti alarak bu kilometreleri cebiniz için en ekonomik fiyatlar ile geçeceksiniz.

Erzurum’un bar denen havalan tekdüzedir. Davul zurna ile bar çalınırken Dadaşlar görkemli oyunlarını oynarlar. (Bunlar arasında en ilginç olanları: Seçme, Köroğlu. Hançer. Tavuk. Aşırma. Heynarı, Serhoş, Daldalar, Tamzara, Aldım Paramı’dır.).

Görülecek Yerler

Emir Sultan Kümbeti: XII. yüzyılda yapılmıştır. Avrupa-Roma mimarisini hatırlatan Özellikleri vardır.

Çifte Minareli Medrese, Hatuniye Medresesi): 1253 yılında yapılmıştır. Adını çift minareli oluşundan almaktadır. Selçuk mimarisinin örneklerindendir. Bugün müze olarak kullanılmaktadır. Kentin içinde V. yüzyıldan kalma Teodosius döneminde yapılan Kale, 1950 m. yüksekliğinde bir tepe üzerinde kurulmuştur

Kentte ayrıca: Hatuniye Medresesi Kümbeti, Gümüşlü Kümbet, Karanlık Kümbet, Yakutiye Medresesi ve Mescidi, Ahmediye Medresesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Kuyucu Murat Paşa Camii, Saat Kulesi, (Tepsi Minare). Ahi Baba Kümbeti, Sultan Mahmut Tekkesi ve Aziziye Anıtı tarihsel değerleri olan yapılardır. Bu cami, medrese ve kuleleri görmek için sadece 1 adet Erzurum otobüs bileti almanız yeterlidir.

Çevredeki Kent ve Kalıntılar: Düzcü de Abi Yusuf’un ve Taptuk Knire’nin mezarları görülür.

Pasinler; 1415’te Zülkadiroğulları’ndan Şah Bay tarafından yaptırılmış çermik binası, XIII. yüzyıla ait Ali Gazi Kümbeti, Hasan kale köyünde Bizans dönemi ile ilgili Haşan Kalesi ve Altı Gözlü Çoban Köprüsü yer alır. Orta Çağ’da yapılan Avnik Kalesi, Erzurum’un 50 kilometre güneydoğusundadır.

Aşkale: İçkale ve Evrenli köyünde Kümbet, Hacıbekirde Kervansaray bulunmaktadır.

İspir: Kadıoğlu Medresesi f 1139) Sultan Melik Mescidi (1200) Tuğrulşah Camii < 1200).

Oltu: İçkale ve Aslanpaşa Camii.

Tortum: Görkemli Tortum Kalesi başlıca tarihi yapılarındandır. Anadolu’nun en büyük şelalesi de Tortum çevresindedir. Hasankale ve Ilıca da kaplıcalar. Paşapınarı, Boğaz ve Abdurrahman Gazi Türbeleri gidilecek yerlerdendir.

Erzurum’da gezilip görülebilecek onlarca yeri www.otobus.org sitemizden Erzurum otobüs bileti alarak gezip görebilirsiniz.