Erzurum Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Erzurum Otobüs Firmaları

Erzurum Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Erzurum Otobüs Bileti Satışı Burada!

Doğu illerimizin en büyüğüdür. Arazisi dağlık, iklimi çok serttir. Hayvancılıkta ileridir.

Bu bölge, çok eski devirlerden beri yerleşme yeri olmuştur. Erzurum ve Pasinler ovalarında ilk çağdan kalma höyüklere rastlanmaktadır. Bunlardan Karaz’da yapılan kazılarda Kalkolitik ve Bakır Çağı eserleri bulunmuştur. Velibaba kazasının Yazılıtaş mevkiinde bulunan bir yazıttan, bu bölgenin M. Ö. 1000 – 600 yıllan arasında Urartu devletine ait olduğu anlaşılmıştır.

Erzurum’un eski adı T’heodosiopolis’tir. Roma ve Bizans devirlerini yaşadıktan sonra Erzurum, 1071’de Selçuk Türklerinin eline geçmiş, XII’nci yüzyılda Saltukoğulları Beyliğinin merkezi olmuş, bir ara İlhanlıların işgaline maruz kalmıştır. XVI. yüzyılın başında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Gerek 1877 Rus – Osmanlı savaşında, gerekse Kurtuluş Mücadelesinde büyük kahramanlık göstermiş bir şehirdir.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Ulu Cami – Erzurum camilerinin en eskisi olup 1179 yılında Saltukoğullanndan Mehmet Kızılarslan tarafından yaptırılmıştır. Mihrabın önünde bir kubbe bulunmaktadır. Diğer kısımları çeşitli tonozlarla örtülü büyük bir yapıdır.

2) Emir Sultan Kümbeti – XII.nci yüzyılda Saltuklar devrinde yapılmıştır. Yuvarlak kemerli çift pencereli, üst katı çeviren zikzakvari üçgen alınlıklardan meydana gelmiş friz gibi ilk bakışta Avrupa Roman mimarisini hatırlatan birçok Özellikleri vardır. Çatı desteğinin nişleri içinde sembol ve arma olarak yılan, tavşan başı, yarasa, kartal, Öküz başının boynuzlan arasında insan başı gibi çeşitli kabartmalar görülebilir. 1950 yılında onarılmıştır.

Emir Saltuk kümbetinin yanında oğullarına ait olduğu sanılan XIII üncü yüzyıldan iki küçük kümbet daha vardır.

3) Çifte Minareli Medrese veya Hatuniye Medresesi – Eyvanlı Medreselerin en büyüklerinden olup 1253 yılında yapılmıştır. Adım, kapısının üzerinde yükselen çifte minareden almaktadır. Taş işçiliğindeki incelik, kabartmalarının zenginliği, çini süslemesinin ölçülü kullanılışıyla Selçuk mimarisinin güzel örneklerinden biridir.

Bugün müze olarak kullanılmaktadır. Burada Karaz kazılarında çıkan Kalkolitik ve Bakır çağı buluntuları, Hitit, Bizans, Selçuk devirlerinden eserler görülebilir.

4) Hatuniye Medresesi Kümbeti – 1255 yılında yapılmış bir Selçuk eseridir. Medresenin güney tarafında bulunmaktadır. Medreseyi yaptıran Alaeddin Keykubat’ın kızı Mahperi Hatun yatmaktadır.

5) Gümüşlü Kümbet – XIII üncü yüzyılda yapılmış bir Selçuk eseridir. İçinde Gazi Gıyaseddin yatmaktadır. Evliya Çelebi Kümbetin üstünün gümüşle kaplı olduğunu söylüyor. Belki de bu adı sandukasının gümüşle kaplı olmasından dolayı almıştır.

6) Karanlık Kümbet – XIII üncü yüzyılda yapılmış olup içinde Selçuk Emirlerinden Emir Sadrettin yatmaktadır. İki katlı bir yapıdır. Sağlam durumdadır.

7) Yakutiye Medresesi ve Mescidi – Kubbeli medrese tarzındadır. 1308 yılında İlhanlılar devrinde yaptırılmıştır. Çini dekorludur. Kapı ve cephesi iki başlı kartal ve palmiye motifleriyle süslenmiştir. İlhanlı Hükümdarı Olcayto Sultan Hüdabende Mehmet tarafından Hoca Yakut adında bir bilgin için yaptırılmıştır. Ortaçağ boyunca Erzurum’un önemli bilim yerlerinden biriydi.

8) Ahmediye Medresesi – Kubbeli medrese tarzındadır. İlhanlılar devrinde 1314 yılında yapılmıştır. Yıkık durumdadır.

9) Lala Mustafa Paşa Camii – 1563 yılında İkinci Selim’in Lalası Mustafa Paşa tarafından Erzurum’da vali bulunduğu sırada yaptırılmıştır. Mimarı Sinan’dır.

10) Kuyucu Murat Paşa Camii – 1573’de yaptırılmıştır.

11) Saat Kulesi (Tepsi Minare) – Şehrin en yüksek mevkiindedir. Saltuklar zamanında yapılmış bir kule olup gözetleme işi için kullanılıyordu.

12) Diğer eserler: Ahi Baba Kümbet1 (XIII. yüzyıl), Sultan Mahmut Tekkesi (XIII. yüzyıl).

13) Aziziye Anıtı – 1877 Rus – Osmanlı savaşında kahramanca savaşan Erzurum halkına izafeten yapılmıştır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Düzcü – Şehrin güney batısında bir saatlik kadar mesafede bulunmaktadır. Ahi Yusuf’un, Taptuk Emre’nin mezarları görülebilir.

2) Pasinler – Hasankale köyünde Bizans devrinde yapılmış olup Uzun Hasan tarafından tamir edildiği için Hasan Kalesi adım taşıyan bir kale, 1415 de Zül- kadir oğullarından Şah Bey tarafından yaptırılmış Çermik binası; Miyadin köyünde XIII. yüzyıldan bir eser olan Ali Gazi Kümbeti görülebilir. Hasan Kale’nin üç saat kadar doğusunda Çoban köprüsü vardır (1297). Bu altı gözlü bir köprü olup Türkiye’nin önemli tarihi köprülerinden birisidir.

3) Avnik Kalesi – Erzurum’un 50 km. güney doğusundadır. Ortaçağ’da yapılmıştır.

4) Aşkale – Erzurum’un 53 km. batısındadır. Burada İç Kale, Evrenli köyünde Kümbet, Hacıbekir’de Kervansaray görülebilir.

5) İspir – Erzurum’un 138 km. kuzey batısındadır. Kadıoğlu Medresesi (1139), Sultan Melik Mescidi (1200), Tuğrulşah Camii (1200) başlıca tarihi eserlerdir.

6) Oltu – Erzurum’un 121 Km. kuzey doğusundadır. İçkale ve Aslanpaşa Camii (1664) görülebilir.

7) Tortum Kalesi – Erzurum’un 57 Km. kuzey doğusundadır. Bu bölgenin en haşmetli kalelerinden biridir.

GEZİLECEK YERLER:

1) Paşapınarı – Erzurum – Hasankale yolunda Erzurum’a 6 Km. mesafede olan şirin bir mesiredir.

2) Boğaz – Erzurum’un 7 Km. güney doğusundadır. Ağaçlı ve bol sulu bir yerdir.

3) Abdurrahman Gazi Türbesi – Erzurum’a 3 Km. mesafededir. Ağaçlı ve içme suları olan mesiredir.

4) Tortum Şelalesi – Türkiye’nin en büyük şelalesidir. Tortum’un civarındadır.

5) Kaplıcalar – Hasankale ve Ilıca’dır.

Erzurum’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Dadaş Turizm 0442 218 16 71 – 218 27 88
Erektaş Turizm 0356 715 14 01
Esadaş 0442 235 22 01
Palandöken Turizm 0442 235 00 54 – 234 20 55
Tokat Seyahat 0356 214 15 22
Van Gölü Turizm 0432 215 12 48 – 216 46 24
Yeşil Artvin Ekspres 0466 212 55 42