Eskişehir Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Eskişehir Otobüs Bileti

Eskişehir Otobüs Bileti Alırken, Seferleri, Firmaları ve Ucuz Bilet Fiyatları için en doğru adres Otobus.Org!

Friglerce kurulan kentin eski adı Dorylialon’dur. Önce Roma sonra da Bizans egemenliğinde kalmış ve Bizans döneminde oldukça önem kazanmıştır. 708 yılında bir süre Arapların, ardından yeniden Bizanslıların eline geçmiş; 1080 yılında da Selçuklularca fethedilmiştir. 1. Kılıçaslan, Dorylialon yakınlarında 1. Haçlı Orduları ile çarpışmış; 1147’de de oğlu Mesut 1. ve 2. Haçlı Seferleri’nin Başkomutanı Alman İmparatoru Konrad’ı burada yenmiştir. Bizans İmparatoru, Eskişehir’i Türklerden almış fakat ertesi yıl yapılan savaşta Kılıçaslan, kenti ikinci kez ele geçirmiştir. (1176) Böylece Eskişehir kesin olarak Türklerin olmuştur.

Osmanlılar döneminde Sultanönü Sancağına merkez yapılmışsa da daha sonraları kaza merkezi olarak Kütahya’ya bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde sancaklara il denilince, Eskişehir de bir il merkezi yapılmıştır. Kent, 1921 yılında Yunanlılarca işgal edilmiş ve 1922 yılında kurtarılmıştır. İl olması 1925 yılındadır. Türkler, kentin ilk adı olan Dorylialon’un yıkıntılarından ötürü Eskişehir demişlerdir.

Otobus.Org‘dan alacağınız Eskişehir otobüs bileti ile aslında bu tarihi bölgenin havasını da içinize çekmiş olacaksınız!

Coğrafi Konumu

Eskişehir, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Ankara, batısında Bilecik ve Kütahya, kuzeyinde Bolu ve Ankara, güneyinde de Konya ve Afyon illeriyle çevrilidir.

İl topraklarının büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi’ndeki Yukarı Sakarya kesimindedir. Kuzeydeki bir bölüm toprakları da Karadeniz Bölgesi içinde yer alır. Güneyde Seyitgazi ilçesi topraklarının küçük bir bölümü de Ege Bölgesi sınırları içindedir.

İlin en önemli dağları, Sakarya çukur alanı ile Porsuk çukur alanı arasında ve doğu – batı doğrultusunda uzanan Sündiken Dağları’dır. En yüksek noktası 1.787 metredir. Bunlar doğuya doğru Mihalıççık Dağları ile devam eder. Bu dağların güneyindeki Eskişehir Ovası, Porsuk suyu çevresinde gelişir; hafif bir eşikten sonra güneydoğuya doğru Çifteler Ovası’na açılır. Bu ovanın doğusunda bulunan Sivrihisar Tepesi 1.531 metre yükseltisindedir.

İlin güneybatısındaki Türkmen Dağı’nın yüksekliği 1.566 metredir ve bir kesimi de Kütahya ilinin topraklarındadır. İlin başlıca akarsuyu, Porsuk Çayı’dır ve Dodurga yönünden gelen Sarısu Deresi’ni aldıktan sonra Beylikahır’ın batısında ovadan çıkıp Sakarya’ya karışır.

Gölleri; Gökçekaya ve Porsuk baraj gölleridir. Yüz ölçümü, 13.652 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz ayları boyunca sıcaklık 25 derecededir. Temmuz ve Ağustos’ta 30 dereceye yükseldiği görülür. Geceleri serindir. Yağmur, her mevsimde olduğu gibi yaz aylarında da sağanak halindedir. Ağustos ayı kurak geçer. Rüzgarlar, genellikle batıdan ya da güneybatıdan eserler.

Hava, yılın 100 günü güneşli, 175 günü parçalı bulutlu ve 90 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri, buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği, şekerpancarıdır. Sanayi ürünleri de; lokomotif, şeker, tuz, un, bisküvi, mobilya, süt ve et ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; antimuan, krom, manganez, demir, bor, asbest, jips, kaolen, mermer, perlit, lületaşı, mika ve talktır.

Ulaşım ve Yöresellik

Eskişehir, önemli yolların kavşak noktasıdır. Gerek İstanbul’dan ve gerekse Bursa’dan gelen karayolları Eskişehir’de birleşirler. Bir yandan Ankara’ya, öte yandan da Bolvadin üzerinde Konya’ya ulaşır. İstanbul’dan gelen demiryolu da burada ikiye ayrılır. Biri Ankara – Kayseri ve Sivas’a diğeri de Konya ve Adana’ya gider.

İl: Ankara’ya 233, İstanbul’a 318, İzmir’e 441, Kütahya’ya 79 ve Bilecik’e de 81 kilometre uzaklıktadır. Gerek Ankara gerek İstanbul, İzmir, Kütahya, Bilecik’ten Eskişehir otobüs bileti almanız çok kolay! Onlarca otobüs firmaları arasından bütçeniz için en uygun olan firmayı seçin ve biletinizi 2 adımda satın alın!

Eskişehir halk müziği Orta Anadolu’nun kuzeybatı bölümü halk müziğinin özelliklerini taşımaktadır. Merkezlerde klasik müziğin etkisi fazladır.

Görülecek Yerler

Dorylialon: Kentin 6 kilometre batısındaki Karacaşehir köyündedir.

Midas Şehri (Yazılı Kaya): Çifteler ilçesi yakınındadır. Kral Midas’ın mezarının burada olduğu söylenir.

Justinianopolis: Sivrihisar ilçesindedir.

Pessinus: Ballıhisar köyündedir.

Günyüzü: Burada Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı yapıtları görülebilir.

Büyük Yayla: Seyitgazi’nin batısındadır. Buralardaki tepelerde Hitit, Frig ve Bizans dönemlerinde mezar ve kalıntılar vardır.

Nakoleya: Eskişehir’in 43 kilometre güneyindedir. Bizans’tan kalma sur ve kale kalıntılarıyla Selçuk ve Osmanlı komutanlarına ait türbeler bulunur. Seyit Battal Gazi’nin türbesi de buradadır.

Satranus Harabeleri: Sivrihisar ilçesinin Kınık köyündedir.

Yunus Emre Mezarı: Türk halk şiirinin en eski şair ve mutasavvıfı Yunus Emre Sarayköy’de yatmaktadır.

Şeyh Saceddin Türbesi: Seyitgazi’nin 5 kilometre batısındadır.

Şevli Edebali Türbesi: Kentin yukarı Mahalle Mezarlığı’ndadır. Sultan Osman’ın kayın babası ve bir din ulusu idi.

Alaaddin Camii: 1262 de Selçuklu sultanlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yapılmıştır.

Kurşunlu Camii: Osmanlılar döneminde Kanuni Sultan Süleyman zamanında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır (1525).

Sakarbaşı: Sakarya Irmağı’nın çıktığı yerdir. Diğer gezinti ve piknik yerleri: Kalabalık Deposu, Porsuk Barajı, Orman Fidanlığı, Vişnelik, Hasırca Çiftliği, Musaözü Barajı ve Bademlik’tir.

Otobus.org bilet arama motoru ile bu tarihi yerleri yakından görebilmeniz için tek yapmanız gereken Eskişehir otobüs bileti araması yapmak ve dilediğiniz tarih ve saate, dilediğiniz firmadan biletinizi almak!