Giresun İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Giresun İstanbul Otobüs Bileti

Giresun İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Giresun’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İlimizde Anadolu, Rumeli ve Yedikule Hisarı adında üç tane hisar vardır. Birbirinden güzel çok sayıda kuleler bulunur. Bunların en önemlileri Galata, Beyazıt, Kız, Dolmabahçe, ve Çamlıca kuleleridir. Şimdi bunlar hakkında bilgi edinelim.

Anadolu Hisarı: Anadolu yakasında düşman kuvvetlerinin yerleşmemesi için Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Dış ve iç kuleler ve kaleler olmak üzere üç bölümdür. Boğaziçi’ne ayrı bir özellik ve güzellik verir.

Rumeli Hisarı: Boğazın batısında, Rumeli yakasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’u fethetme hazırlığı sırasınca altı ayda yapımı tamamlanmıştır. Karadeniz Boğazı bu hisarla kontrol altına alınmıştır. Beş tane kapısı üç tane burcu vardır. Halil, Sarıca, Zağnos Paşa burçları zamanın paşalarının ismini almıştır.

Yedikule Hisarı: Şehir surlarının Marmara’ya yakın yerinde yapılmıştır. Bizanslılardan sonra Osmanlılar’da bu hisara önem vermişlerdir. Devlet hazinesi bu hisarda saklanmıştır, Yedikule Zindanları adı ile hapishane olarak da kullanılmıştır. Yedi tane kulesi bulunan bu hisar son zamanlarda onarılarak müze haline sokulmuştur

Galata Kulesi: Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Yerden 65 metre yükseklikte ve birkaç katlıdır. Kulenin üstü koni şeklinde gözetleme pencereleri ile çevrilmiştir. Gözetleme ve yangın kulesi olarak kullanılmıştır. Kulenin son katı lokanta olarak kullanılmakta ve turistik hizmet vermektedir. Bu kuleden Boğaziçi, Marmara, Adalar ve İstanbul’un eşsiz manzarası gönülleri fetheder. 1828 yılında Osmanlı padişahlarından İkici Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Yerden yüksekliği 85 metre olan kulede 180 basamak vardır. Günümüzde kuleden itfaiye yararlanmaktadır. Beyazıt Kulesi’nin tepesindeki ışık İstanbul’un hava durumuna göre yanar. Mavi ışık, yanınca hava açıktır. Yeşil yanınca yağmurlu, sarı yanınca sislidir.

Kız Kulesi: Üsküdar ilçesi Salacak iskelesi karşısında Marmara Denizi içindeki kayalıklar üzerine kurulmuş tarihi bir kuledir. Bizanslılar devrinde Konstantin tarafından işaret kulesi olarak yaptırılmıştır. Boğaziçi’nin tam giriş yerinde yer alır. Bir söylentiye göre suç işleyen kızını imparator bu kuleye kapadığı için bu kuleye kız kulesi adı verilmiştir. Türkler tarafından kız kulesi fener kulesi olarak yeniden yapılmıştır. Üç saniye ara ile kırmızı ışık veren deniz feneri boğazın güvenliği bakımından çok önemlidir.

Dolmabahçe Saat Kulesi: Boğaz içinde Dolmabahçe Sarayı ile Dolmabahçe Camii arasında yer alır.Mermer bir tabana oturtturulmuş 27 metre yüksekliğinde dört katlıdır. Kesme taştan yapılmış dört yüzlüdür. Muhteşem bir görünümü olan bu saat kulesi 1890 yılında Garabet Balyan Efendi’ tarafından yapılmıştır.

Çamlıca Televizyon Kulesi: İstanbul televizyon verici anten kulesi Çamlıca Sefa Tepesi üzerindedir. Bu kule denizden 403 topraktan 163 metre yüksekliktedir. Boğaziçi Marmara, Adalar ve İstanbul’un her tarafını yüksekten kuş bakışı gören turistik bir yerdir. Bu bölgede üç katlı döner sistemli turistik bir lokanta inşaatı devam etmektedir.

İstanbul’da mimari değeri olan çok sayıda tarihi çeşme vardır. Susuz, tarihi bir görünüme sahip bu eserlerin en önemlileri üçüncü Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi, Tophane Çeşmesidir. Şimdi sırası ile bunları gözden geçirelim.

Alman Çeşmesi: İmparator Vilhelm, Almanya’da yaptırmıştır. İstanbul da Sultan Ahmet parkı içinde monte edilmiştir. Türk, Alman ve Bizans mimarlığının özellikleri birleştirilmeye çalışılmıştır. Kubbesi sekiz renkli ve çok değerli mermer sütun üzerine yerleştirilmiştir. Çeşmenin içi altın mozaiklerle süslüdür. Etrafında yedi tane musluktan su akmaktadır.

Üçüncü Ahmet Çeşmesi: Topkapı Sarayı’na girmeden giriş kapısı önünde İstanbul çeşmelerinin en güzeli budur. Osmanlı Padişahı üçüncü Ahmet tarafından yaptırılmış dört cepheli bir eserdir. Bu çeşmenin mimarı Mehmet ağa’dır.

Tophane Çeşmesi: Tophane’de meydan çeşmesi tipinde yapılmıştır. 1737 yılında yapılan tarihi çeşme özelliğini taşımaktadır.

Giresun’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Metro Turizm 0212 319 28 00 – 658 32 32
Fındıkkale 0454 318 41 41-0 452 444 28 55
Sakarya Vib Turizm 0264 276 97 55
Varan 0212 551 50 00
Asya Tur 444 00 05