Giresun Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Giresun Otobüs Firmaları

Giresun Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Giresun Otobüs Bileti Satışı Burada!

Doğu Karadeniz sahilinde, denizden ve karadan güzel bir görünüşe sahip vilayetlerimizden biridir. Başlıca ürünü fındıktır.

Eskiden “Kerasus” diye adlandırılan şehir, söylentilere göre, civarda çok miktarda bulunan kiraz ağaçlarından dolayı bu ismi almıştır. Hatta bir rivayete göre kiraz, Romalı General Lukullus tarafından buradan Roma’ya götürülerek tanıtılmıştır.

Şehir, M.Ö. VIII. yüzyılda Miletoslular tarafından kurulmuştur. M.Ö. 400 tarihlerinde, Sinop prensliğine bağlı olduğu sırada Ksenofon idaresindeki Yunan ordusu ile buraya uğramış ve bir müddet kalmıştır. M.Ö. 183 yılında Sinop’u zapt eden Pont Kralı Farnas (Pharnakos) Doğuya yürümüş, evvela Ordu’yu, sonra da Giresun’u almış ve burasını genişleterek, kendi adım vermiştir.

Pontus Kralı Büyük Midridat zamanında hayli genişleyen şehir, M.Ö. 63’de Romalı General Lukullus’un Pont Kralım mağlûp etmesi ile Romalıların eline geçmiştir. Bu devirde eski şöhretini muhafaza eden Giresun, Roma İmparatorluğu’nun 395’de ikiye ayrılmasından sonra İstanbul’a bağlanmıştır. 1204’de Bizans’ın Haçlılar tarafından zaptı üzerine yeni bir Latin İmparatorluğu kurulunca, Komnen ailesinden olan Aleksius Komnenus İstanbul’dan kaçmış ve merkezi Trabzon olmak üzere bir Rum İmparatorluğu kurmuştu. Giresun buna dahil olmuştur.

Bir ara Cenevizliler şehri yağma etmiştir. Giresun, ilk defa XIV. asrın ikinci yansında Türkler tarafından fethedilmiş ve bundan sonra da Türklerle Rumlar arasında daimİ bir mücadeleye sahne olmuştur. Fatih Sultan Mehmet, 1461’de Trabzon Rum İmparatorluğu’na son verdikten sonra Giresun Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Kale – Şehrin içinde etrafı surlarla çevrili bir kale bulunmaktadır. Bu kalenin, Pontus Kralı Farnas’ın sarayı olduğu tahmin edilmektedir. Kalede Milattan önceki asırlara ait olduğu sanılan duvar ve mabet kalıntıları vardır.

2) Türbe – İsminden Peygamber sülalesinden olduğu sanılan ve Giresun’un Türklere geçmesinde hazırlayıcı rolü olduğu bilinen Seyit Vakkas’ın Türbesi vardır. Kabir, XV. yüzyılda, türbe ise XIX. yüzyılda yapılmıştır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Şebinkarahisar Kalesi – İki kısımdan ibarettir: Dış ve iç kale. Bu kalenin Romalılar ve Pontusiular tarafından inşa edildiği sanılmaktadır.

2) Tirebolu Kaleleri – Cenevizliler tarafından kurulmuş bu kaleler şunlardır:

a) Merkez Kalesi.

b) Bedrama Kalesi:

c) Andoz Kalesi.

3) Giresun Adası – Eski çağlarda Savaş Tanrısı Mars’a ithaf edilmiş bir tapınağın kalıntıları vardır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Görele, Bulancak, Keşap – Karadeniz sahillerinin tipik balıkçı köyleridir.

2) Şebinkarahisar – Güzel manzaralı bir dağ kasabasıdır.

Giresun’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Adıyaman Ünal 0 (416) 216 56 86
Asya Tur 444 00 05
Eray Turizm 0452 324 61 57
Fındıkkale 0454 318 41 41
Metro Turizm 0212 319 28 00
Sakarya Vib Turizm 0264 276 97 55
Varan 0212 551 50 00