Gümüşhane Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Gümüşhane Otobüs Bileti

Gümüşhane Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri ve Gümüşhane Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları Burada! 2 Adımda Gümüşhane Otobüs Bileti Satın Alın, Karlı Çıkın!

Tarihi buluntular bölgenin M.Ö. 1200 yıllarına dek uzanan bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çevre; İskitler, Urartular, Medler, İranlılar, Pontos, Roma, Bizans ve Trabzon imparatorluğu egemenliklerinde uzun bir yaşam sürmüştür.

1461 yılında Osmanlı topraklarına katılan Gümüşhane, 1916 yılında Rus işgaline uğramış, 1918 yılında kurtarılmış ve 1925 yılında da il olmuştur.

Eski kent, Musalla Deresi yamaçlarına yerleşmişti ve o dönemlerde işletilen gümüş ocakları da burada bulunuyordu. Bu ocaklar sonradan kapanmış ve çevre de önemim yitirmiştir. Bu nedenle kent bugünkü yerme geçmiştir.

Gümüşhane adı, kentin yöresinde Osmanidarca ve daha önceleri yüzlerce yıl çalıştırılmış olan gümüş madenlerinden gelmektedir.

Gümüşhane Otobüs Bileti almak için sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yukarıdaki otobüs bileti arama motoru bölümünü kullanarak artık bilet bulamıyorum derdine son! Biletini ara – bul – karşılaştır – satın al.

Coğrafi Konumu

Gümüşhane, Karadeniz Bölgesi kesiminde yer alır. Doğusunda rum, batısında Giresun, Trabzon ile çevrilidir.

İI topraklarının yüzde 59,6’sını dağlar, yüzde 20’sini ovalar, yüzde 20,4’ünü de platolar kaplar.
Zigana Dağları (3.065 m.), Balaban Dağı (2.919 m.) ve Kop Dağı (2.919ın.) ilin en yüksek doruk noktalarıdır.

Topraklar üç ayrı yünde giden akarsularla sulanmaktadır. İlın doğu bölümünde Çoruh Nehri büyük bir kavis çizer. Bayburt’tan geçtikten sonra il topraklarına girdiği doğrultuda (doğuda) ilden çıkar.

Buna göre ters doğrultuda akan Kelkit İrmağı ilin güneyinde doğu – batı doğrultusunu alarak Giresun ili topraklarına girer. Kelkit’in Harşit Çayı’nın kaynakları Gümüşhane ili içindedir.

Güneydoğu – kuzeybatı doğrultusunda akan Harşit, Gümüşhane ve Torul kasabalarından geçtikten sonra Giresun’dan Karadeniz’e ulaşır Gölleri; Çakır Göl ve Balıklı Göl dür Yüz ölçümü: 10,227 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

İlin orta kesimlerini oluşturan Harşit Vadisi’nde kışlar kuzeydeki dağların siper olması yüzünden ılık geçer Yazlar da çok sıcak değildir. Daha güneyde bulunan Kelkit Vadisi’nde yazlar sıcak geçer.

Yüksek dağlık kesimlerde de sıcak düşer, yağış oranı dağlar yükseldikçe artar.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mercimek, şekerpancarı, fiğdir. Sanayi ürünleri; yem, süt ürünleri, un ve meyve suyudur.

Yeraltı zenginlikleri; bakır, çinko, kurşun, barit, dolamit, manganez ve linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Gümüşhane’nin diğer illerle karayolu, denizyolu ve uçak (Trabzon üzerinden) bağlantılıdır.

İI; Ankara’ya 786, İstanbul’a 1150, İzmir’e 1372, Trabzon’a 114 ve Giresun’a da 159 kilometre uzaklıktadır. Gümüşhane Otobüs Bileti, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Giresun gibi bir çok ilden alınabilmektedir.

Gümüşhane halk müziği özellikle Bayburt ve Kelkit çevresinde çok zengindir Ezgiler fazla parlak olmamakla birlikte ince ve duygusal bir hüzün türkülerine ve oyun havalarına egemendir. Yöre Orta Anadolu haik müziğinin geçit bölgesidir. Curcuna oyun havası, Hançer barı, Kutkut barı, Daldalar barı, Veysel barı ve Sürtünme barı da Bayburt yöresinindir.

Görülecek Yerler

Kent Merkezi: Eski Gümüşhane’de (Süleymaniye Mahallesi) hamam, su kemeri, cami kalıntıları, yıkık kiliseler ve terk edilmiş maden ocakları vardır.

Kelkit Vadisi: Bölgenin gerçek bir av cennetidir.

Musalla Deresi: Hem ilin ve hem de komşu Trabzon’un sayfiye yeridir.

Satala Harabeleri: Bayburt ilçesi yakınında ve Pulur Köyü’ndedir. Roma dönemi kalıntılarıyla ilgi çekmektedir.

Gümüşhane Otobüs Bileti aldığınızda Kelkit Vadisi, Musalla Deresi, Satala Harabeleri gibi yerleri görebilirsiniz.