Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Otobüs Bileti

Güneydoğu Anadolu Bölgesi otobüs bileti alarak Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış illeri görebilirsiniz. Otobüs firmaları ve en ucuz bilet fiyatları ile Güneydoğu Anadolu otobüs biletleri burada!

Komşu ülkelerle sınırı olan bu bölgenin belirli özelliği yüksek dağların çok oluşudur. Tarıma daha çok önem verilen Güneydoğu Anadolu’da endüstri ilerlemiş değildir.

Coğrafi Durum; İran, Irak ve Suriye ile sınır teşkil eder. Tarihi Mezopotamya havzasının bir kısmı bölgede yer alır. Havza Urfa dolaylarından başlar, Mardin – Cizre sınırına kadar devam eder.

İklimi; oldukça serttir. Yazlar uzun ve çok sıcak geçer. Kışlar da soğuktur. Yağız azdır. Yalnız çevredeki dağlar fazla yağış alır.

Tarım ve Endüstri; Diyarbakır; karpuz, kavun, meyvecilik merkezidir. Şanlıurfa ve Mardin dolayları ise yazlar sıcak olduğundan dolayı pamuk üretimine elverişlidir. Yağları ile dünya çapında bir üne sahip olan Şanlıurfa aynı zamanda at yetiştirmesi ile de tanınır. Endüstri bakımından diğer bölgelere göre daha geri planda kalmıştır.

Tarihi; Mezopotamya Bölgesi’nin büyük bir kısmı bu bölgede kalır. Asırlar boyu sayısız medeniyetlere beşik olmuştur.