Hakkari Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Hakkari Otobüs Bileti

Hakkari Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve En Ekonomik Bilet Fiyatları Online Olarak Burada! Hızlıca Hakkari Biletinizi Alabilirsiniz!

TÜRKİYE ’nin yüksek, sarp, dağlık ve nüfusu en az ilimizdir. En büyük dağı Cilo’da Reşko doruğudur. Çok eski çağlardan beri yerleşme yeri olan Hakkâri dağlarında ilk çağ resimleri bulunmuştur. Tarihi dönemlerde bu bölgede Sümer ve Akadların “Lilübi” dedikleri halk yaşardı (M.Ö. 260).

Urartu döneminde Hakkâri çevresinde (t.ö. 900-600) büyük bir uygarlık gelişmiştir. Yüksekova bölgesinde, Asur ile Urartu arasında Musassır Beyliği’nin geniş bir kültürünün var olduğu

Asur Kralı Sargon’un seferleri sonunda yazdırdığı yazıtlardan bıraktığı tasvirlerden anlaşılmaktadır.

Bölge uzun zaman İran, Arap, Selçuklu ve Karakoyunluların egemenliğinde kalmış, 1514’te Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Hakkâri, 1915 yılında Rus işgaline uğramış, 1918’de kurtarılmıştır. 1933 yılında Van’a bağlı bir ilçe yapılmışsa da, üç yıl sonra (1936) yeniden il olmuştur.

Hakkâri adının aslı Hakkâri’dir. Bu, Van gölü güneyinde ve güneydoğusunda yaşayan göçebe bir aşiretin adıdır. Bu aşiret adından alarak Araplar bu bölgeye Hakkariye Hakkâri Beldesi demişler; Türkler bunu Hakkâri olarak değiştirmişlerdir.

Otobus.org üzerinden her yılın Şubat – Nisan – Temmuz aylarında indirimli olarak Hakkari otobüs bileti satın alabilirsiniz!

Coğrafi Konumu

Hakkâri, Güneydoğu, Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Türkiye – İran sınırı, batısında Siirt ve Mardin, kuzeyinde Van, güneyinde de Türkiye – Irak sınırı ile çevrilidir.

Türkiye’nin en engebeli topraklarıyla en sarp dağlarının bulunduğu il topraklarını ünlü Hakkâri Dağları kaplar. Çoğu yerde yükseltileri 3500 metreyi aşmaktadır. Kuzeydoğuda Modur ve Mor Dağları da 3.800 metre yüksekliktedir. Çölemerik ilçesinin (kasabasının) güneydoğusundaki Cilo Dağları, 4.000 metreden yüksektir.

Bu kütlenin en yüksek yeri 4.168 metredeki Gelyasin Tepesi’dir. Bu ve Sat Dağı’nda doruklar kar ve buzullarla kaplıdır. Çoğu yerde geçit vermezler. Onları aşılmaz duruma getiren engel, bu dağların yüksek oluşları değil, vadilerin dağları arasında yüzler, hatta binlerce metreden çok derinlikteki uçurumlar halinde olmasıdır.

Bu yüksek dağlar arasında yine yüksek düzlükler de yer alırlar. Bunların başında Yüksekova (Geva Ovası, 1.900 m.) gelir.

İlin en önemli akarsuları; Zap Suyu ile Habur Çayı’dır. İkisi de Türkiye sınırları dışında Dicle Nehri’ne kavuşurlar Zap Suyu, ülke dışında Büyük Zap adını alır.

Hakkari Dağları’nın kimi yüksek kesimlerinde küçük buzul göllerine rastlanır. Gelyana Gölü, başlıca göllerindendir.

İl topraklarının yüzde 86,6’sı dağlar, yüzde 2,1’i ovalar ve yüzde 11,3’ü de platolardan oluşmuştur.

Yüz ölçümü, 9.521 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Hakkâri’de kış mevsimi çok soğuk geçer. Erken gelir ve geç gider. Kış sürekli kar demektir. Yağan kar, kalın bir örtüye dönüşerek ulaşımı da engeller. Buna karşılık yaz kısadır, üstelik sıcaktır da.

Yıllık yağış tutarı, 1 m3’den fazladır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, ceviz, pirinçtir. Sanayi ürünleri de; hah, kilim ve süt ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

İlin diğer illerle karayolu, tren (Tatvan – Van üzerinden) ve uçak (yine Van üzerinden) bağlantısı vardır.

İl Ankara’ya 1045, İstanbul’a 1446, İzmir’e 1827, Van a 204 ve Siirt’e 285 kilometre uzaklıktadır. Van, Siirt, İzmir gibi birçok ilden Hakkari otobüs bileti alabilirsiniz.

Hakkâri’de aşiret yaşamı canlıdır. Bu göçebeler zoma denen su geçirmez keçi kılından yapılmış çadırlarda yaşarlar.

Görülecek Yerler

Kaya Resimleri: Tarihten önce yaşamış insanlara ait ilk resimler, 1938’de Türkiye’de Hakkâri ilinin Gevaruk Vadisi’nde bulunmuştur. Kayalara oyulmuş bu resimlerin M.Ö. 5500 yıllarına doğru yapılmış oldukları varsayılmaktadır.

Zap Vadisi: Vahşi bir güzelliği vardır. Suyu berrak yeşildir. Vadiye yer yer büyük kayalar yuvarlanmış, üzerine şeytan köprüleri kurulmuştur.

Cilo ve Sat Dağları: Hakkâri’nin güneydoğusundadır. Dağların dorukları her zaman karla örtülüdür. 25 kadar buzul vardır. Bazı kayalar üzerinde ilk çağın çağ resimlerine rastlanır. Sat dağlan dar vadileri ve göllerinin güzelliği ile ünlüdür. Dağlarda geyik, dağ keçisi ve yaban hayvanlarına sık sık rastlanır. Seyrek olarak kuş ve bitki türleri bulunmaktadır.

En Uygun Hakkari otobüs bileti için en doğru adres Otobus.Org!